חקירה במשטרה

5
(33)

חקירה במשטרה - הקדמה

הליך פלילי נפתח בהגשת תלונה במשטרה, שמובילה בדרך כלל לפתיחתה של חקירה במשטרה של החשוד. 

זומנת לחקירה במשטרה? נקראת למסור עדות? אם כן, אמליץ לך בחום לקרוא את המאמר הבא שיעשה לך קצת "סדר" ויכין אותך לקראת אחד האירועים המלחיצים בחייך.

טיפ ראשון ממני אליך כבר עכשיו – התייעץ עם עורך דין פלילי מנוסה לפני כן, זה עשוי לחסוך לך הרבה כסף, ובעיקר לשמור על החירות שלך ועל שמך הטוב.

אם זימנו אותך להגיע לתחנת המשטרה, גם אם אישרת שתגיע בשעה מסוימת, התקשר לעורך דין פלילי קודם להגעתך. ישנם מצבים בהם כדאי להתעכב עם ההתייצבות בתחנת המשטרה עד לקבלת ייעוץ משפטי. תן לעורך דין פלילי מנוסה ומיומן להכריע עבורך מה נכון לעשות וכיצד לפעול.

בכל מקרה חשוב להפנים – חקירה במשטרה או בשמה הנוסף חקירה באזהרה אינה תכנית כבקשתך. תפקיד החוקרים לאסוף מידע מפלילי, בין היתר בגביית עדויות וזו הסיבה שבגללה זומנת ככל הנראה, בין כעד רגיל או כחשוד.

שאלות ותשובות מרכזיות בנושא חקירה במשטרה

החקירה במשטרה היא השלב הקריטי ביותר בהליך הפלילי. גרסת החשוד תשפיע על המשך החקירה ונתיביה. לכן, אם זומנתם לחקירה פלילית אל תתלבטו, אל תהססו, אל תחסכו ופנו מייד לקבלת ייעוץ מעורך דין פלילי, מיומן, שיבין האם ועד כמה אתם בצרה ויצייד אתכם בעצות ממוקדות, מדויקות, נכונות ומועילות למקרה שלכם בדיוק. לקבלת ייעוץ משפטי צור קשר כבר עכשיו: 050-6216884

התשובה היא לא. ייעוץ ממוקד לפני חקירה היא זכות יסוד ומניסיוני אסור לוותר עליה. ייעוץ חכם יכול להשפיע על מהלך החקירה עד לסגירת התיק. חשוב להבין – החקירה במשטרה נועדה לאסוף ראיות ולמצוא את האשם בביצוע עבירה פלילית מסוימת. מסירת גרסה שגויה ולא חכמה תסייע למשטרה לגבש תשתית ראייתית נגדך עד להגשת כתב אישום לכן, החובה להתייעץ קודם לכן. למידע נוסף לחץ כאן.

משהוגשה תלונה נגד אדם והתגבש החשד לביצוע עבירה, מחוייב החוקר להזהיר את האדם כי מעתה הוא חשוד בדבר העבירה וכל דבר שיאמר עלול לשמש כראיה נגדו וכי אין הוא מחויב לומר דבר. בנוסף, במעמד זה מציע החוקר לחשוד להיוועץ בעורך דין פלילי. לקבלת ייעוץ משפטי צור קשר.

זכות השתיקה אינה מתאימה בכל מקרה.לעיתים זה הדבר הנכון לעשות ולעיתים זה דווקא עלול לסבך את החשוד. שמירה על זכות השתיקה מהווה חיזוק ראייתי העלול לפעמים להיות הראיה החסרה בהשלמת התמונה הראייתית.

חשוד שוויתר על זכותו להיוועץ בעורך דין פלילי לפני החקירה במשטרה ובחר להמשיך להיחקר לבדו, רואים אותו כמי שוויתר על זכותו וכל טענה שיטען לאחר מכן בעניין זה תידחה.

חקירה במשטרה - עשרת הדיברות

אז הנה הכללים הכי חשובים שכדאי להכיר לפני חקירה במשטרה. כדאי מאד מאד לפעול לפיהם ואל תיפול לידי טעות בחשיבה כי אם לא עשית כלום אין לך סיבה לחשוש. חקירה פלילית במשטרה, אינה עניין של מה בכך ומומלץ לדעת מה לומר ובעיקר מה פחות!

1. לפעמים אדם מוזמן למשטרה כדי למסור עדות והוא אינו בהכרח חשוד, לכן כדאי שתברר את הסיבה שלשמה התבקשת להגיע לתחנת המשטרה. אם נוטלים ממך טביעות אצבע ושולחים אותך להצטלם – דע לך אתה עומד להיחקר כחשוד. לכן כדאי שתברר היטב את טיב התלונה והסיבה שבגללה זומנת לחקירה במשטרה, זאת עוד לפני שתמסור גרסה. כל גרסה. ממליצה לך להקשיב היטב לפסקה שבה החוקר מסביר לך מדוע זומנת לחקירה ובמה אתה חשוד.

2. מייד לאחר שהבנת במה הנך חשוד – עמוד על מלוא זכויותיך והעיקרית שבהן לקבל יעוץ מעורך דין פלילי, זאת עוד לפני שתמסור גרסתך במשטרה. סירובך לזכות ההיוועצות מקל מאד על החוקר ומרע את מצבך המשפטי. מימוש הזכות להיוועצות בעורך דין פלילי לא רומז על אשמתך (כמו שרבים סבורים בטעות) אלא נועד לסייע לך, אז למה לוותר על כך?

3. שים לב, מרגע שכף רגלך נכנסה בשערי תחנת המשטרה חשוב כאילו אתה נמצא בבית האח הגדול", התנהג כאילו היית מוקלט בכל רגע בכל מקום – גם בלובי הכניסה, גם בזמן הפסקת סיגריה בחצר וגם בשיחת חולין עם החוקר מחוץ לחדר החקירות. זכור החוקר אינו חבר, גם לא בהפסקת סיגריה או בשיחה של "אח".

4. כל דבר שתאמר עשוי לשמש נגדך. שקול מילים, אין באמת דבר כזה "אני רוצה לספר לך משהו אבל אל תרשום". הרי מיד אחרי שתסתיים החקירה, יוציא החוקר דף ועט וירשום מזכר או זכ"ד על האמרה שמסרת "מחוץ לחקירה" והיא תהיה קבילה לכל דבר ועניין כאילו מסרת אותה במהלך החקירה ממש. למידע נוסף מומלץ לקרוא את המאמר שכתבתי בנושא – חקירה משטרתית – סמכויות שוטרים.

5. אל תתפתה. אל תתפתה לספר את האמת כי החוקר הבטיח לך לסגור את התיק, הוא לא באמת מוסמך לזה.

6. אל תתפתה לשמור על זכות השתיקה אם יש לך הסבר טוב או גרסה שתוציא אותך מהצרה למה לשתוק?. ובכלל "שמירה על זכות השתיקה" מתאימה רק במקרים מסויימים ולעומת זאת גרועה במקרים אחרים.

7. אין באמת דבר כזה "תגיד את האמת זה יסייע לך". מהי אמת? פרשנות סובייקטיבית לסיטואציה. לפעמים אנחנו לא זוכרים הכל, לפעמים אנחנו פועלים על אוטומט, לפעמים אנחנו נוטים להתרברב ולפעמים אנחנו מצטנעים. ממליצה לך בחום לקבל אישור מעורך דין פלילי האם לספר את האמת? כולה מקצתה או בכלל לא? לא מענישים חשודים שלא מתנדבים לספר לחוקר את מה שהוא "מת" לשמוע.

8. אם החלטת להתייעץ עם עורך דין פלילי תעמוד על כך שיגיע לתחנת המשטרה בה אתה נחקר, (בתנאי שמדובר בזמן סביר עד שיגיע) ואם זה בלתי אפשרי תבקש לשוחח איתו בטלפון (לא הנייד של החוקר) אלא בטלפון קווי ובפרטיות.

9. קח את הזמן – גם אם החוקר יאיץ בך להזדרז ולסיים את השיחה, קח את כל הזמן שאתה צריך עד שתבין היטב את מה שמותר לך למסור ומה לא. אף חוקר לא ינתק את השיחה שלך עם עורך הדין הפלילי שלך ואם יעשה כן עמוד על כך שירשום זאת בטופס העדות עליו אתה תחתום.

10. אם יש לך תחושה שיום אחד תהפוך לחשוד, שמור את כל הראיות האפשריות במיוחד את אלה שיוכלו לעזור לך. תמונות, תכתובות בוואטסאפ, שיחות מוקלטות. כל דבר. ובתנאי שיהיה בהם חומר מזכה. אם אינך בטוח בכך, התייעץ בעו"ד פלילי עוד קודם לכן.

11. ועוד כלל נוסף – "מתנה ממני. תתעדו. תתעד את החקירה במשטרה, מייד לאחר שיצאת מחדר החקירות, שב ברכב, שב בבית, שב מול עורך הדין שלך ותכתוב לעצמך מה נשאלת ומה סיפרת. תרשומת שכזו תוכל לסייע לעורך דינך להבין טוב יותר את היקף החשדות הקיימים, את הסיפור ואם יש ראיות נוספות או עדים נוספים. לעיתים – מה שלך לא ברור לעורך דין פלילי ומיומן זה יהיה מלוא הסיפור.

אם זומנת למסור "עדות פתוחה" האם היא יכולה לההפך לחקירה במשטרה באזהרה?

התשובה היא כן. לעיתים אין די ראיות לזמן אדם כחשוד ועדיין מעוניינים בגרסתו וכשזו נמסרת בהתלהבות (מבלי שקיבל ייעוץ) בקלות עלול העד להפוך לחשוד ולהיחקר באזהרה. אם במהלך מסירת עדותך הפתוחה מזהיר אותך החוקר, דע לך כי הפכת ברגע זה לחשוד ואתה זכאי לשיחת היועצות עם עורך דין פלילי.

מהן הזכויות העיקריות הניתנות לנחקרים וחשודים בחקירה במשטרה?

כל אדם שמגיע לחקירה משטרתית זכאי לדעת האם הוא חשוד בדבר עבירה או נקרא למסור עדות פתוחה. הזכות הזו היא זכות יסוד והפרתה עשויה לפסול את החקירה כולה.

כל חשוד זכאי להנות מזכות ההיוועצות בעורך דין בטרם ימסור כל גרסה, וזכאי להימנע מהפללה עצמית ובזכות לשתוק ולא למסור כל גרסה.

זכויות אלה הן זכויות יסוד וליישומן השלכות ראייתיות. לכן בטרם תעשה שימוש בכל אחת מהן רצוי להתייעץ עם עורך דין פלילי. 

מידע נוסף אודות ייעוץ משפטי לפני חקירה ניתן למצוא במאמרי אודות ייעוץ לפני חקירה במשטרה.

לסיכום – מה חשוב לדעת לפני חקירה במשטרה/ חקירה באזהרה?

כאמור חקירה משטרתית נועדה לרדת לחקר האמת, לגבש ראיות, לאסוף עדויות. אין לי ספק שהחוקרים נאמנים לעבודתם אך לעיתים בשל עומס מטלות, לחץ של בית משפט ועוד, נעשות טעויות, לא נגבות מלוא העדויות לא נאספות מלוא הראיות והחקירה המשטרתית מרושלת.

במקרים כאלה במיוחד – כדאי לכוון את החוקרים לזרקורים המדויקים שחוקר, ככל שיהיה מקצוען לא יהיה ער להם או לעיתים לא יעניק את הפרשנות הנוספת שיכולה לזכות אותך מכל אשמה עוד במהלך החקירה. בדיוק בגלל הדברים האלה כל חשוד צריך לצידו עורך דין פלילי מקצוען, מנוסה ונחוש שינהיג עבורו את החקירה הפלילית במשטרה.

מה הייחוד שלי כעורכת דין פלילית בליווי ויעוץ לפני חקירה במשטרה?

המשרד שלי הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי ומתמחה בייצוג נאשמים וחשודים נורמטיביים בהליך הפלילי על כל רבדיו, במתן יעוץ מקצועי והכנה נכונה לקראת חקירה פלילית.

אני בעלת 22 שנות ניסיון, מהן כ 14 שנים כפרקליטה בכירה בפרקליטות ומזה כעשור משמשת כסנגורית המתמחה במתן ייעוץ לפני חקירות במשטרה.

שנותיי במערכת ומחוצה לה מהווים יתרון עצום בהליכים פליליים המתחילים כבר בשלבי החקירה הפלילית ועד לסיום המערכה הפלילית בבית המשפט.

המשרד שלי מעניק הגנה משפטית מדוייקת בייצוג חשודים ונאשמים נורמטיביים שמעדו והסתבכו בעולם הפלילי. וכדאי להפנים – ניהול מערכה פלילית אינה אפשרית בידי כל עורך דין, כי לעיתים אין הזדמנות למקצה שיפורים.

הטיפול בכם ייעשה ברגישות, בדיסקרטיות ובנחישות כדי להחזיר לכם את השקט הנפשי, הביטחון, התקווה ולעשות את הבלתי אפשרי לאפשרי.

לזכותי נזקפות לא מעט הצלחות משפטיות במאות מקרים של סגירת תיקים (מהם גם זיכויים) הודות להבנתי העמוקה והמעודכנת בתחום זה, לצד ניסיון ויכולת מקצועית לתקוף שיטות חקירה לא מקובלות, לחשוף מחדלי חקירה ולהתנגד לקבילותן של ראיות במקרה הצורך עד לתוצאה המיטבית האפשרית.

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

מה אתה חושב על המאמר?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 33

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

מקצת התודות:

השאירו פרטים: