חקירה במשטרה

הליך פלילי נפתח בהגשת תלונה במשטרה, שמובילה בדרך כלל לפתיחתה של חקירה במשטרה של החשוד. אם זומנת להתייצב לחקירה במשטרה כדי למסור גרסתך, מומלץ ולמעשה חובתך (למען טובתך) להתייעץ בעורך דין פלילי מנוסה לפני כן.

חקירה במשטרה - עשרת הדיברות

אל תחשוב שאם לא עשית כלום אין לך סיבה לחשוש. חקירה במשטרה, אינה עניין של מה בכך ומומלץ לדעת מה לומר ומה פחות!

להלן עשרת הכללים הכי חשובים בעיני שכדאי ומומלץ בחום להכיר לפני חקירה פלילית במשטרה. כדאי מאד מאד לפעול לפיהם.

 1. לפעמים אדם מוזמן לחקירה פלילית כדי למסור עדות והוא אינו בהכרח חשוד, לכן כדאי שתברר את הסיבה שלשמה התבקשת להגיע לתחנת המשטרה. אם נוטלים ממך טביעות אצבע ושולחים אותך להצטלם – דע לך אתה עומד להיחקר כחשוד. לכן כדאי שתברר היטב את טיב התלונה והסיבה שבגללה זומנת לחקירה במשטרה, זאת עוד לפני שתמסור גרסה. כל גרסה. ממליצה לך להקשיב היטב לפסקה שבה החוקר מסביר לך מדוע זומנת לחקירה משטרתית ובמה אתה חשוד. 
 2. מייד לאחר שהבנת במה הנך חשוד – עמוד על מלוא זכויותיך והעיקרית שבהן לקבל יעוץ מעורך דין פלילי, זאת עוד לפני שתמסור גרסתך במסגרת החקירה במשטרה. סירובך לזכות ההיוועצות מקל מאד על החוקר ומרע את מצבך המשפטי. מימוש הזכות להיוועצות בעורך דין פלילי לא רומז על אשמתך (כמו שרבים סבורים בטעות) אלא נועד לסייע לך, אז למה לוותר על כך?
 3. שים לב, מרגע שכף רגלך נכנסה בשערי תחנת המשטרה, חשוב כאילו אתה נמצא בבית "האח הגדול", התנהג כאילו היית מוקלט בכל רגע בכל מקום – גם בלובי הכניסה, גם בזמן הפסקת סיגריה בחצר וגם בשיחת חולין עם החוקר מחוץ לחדר החקירות. זכור החוקר אינו חבר, גם לא בהפסקת סיגריה או בשיחה של "אח".
 4. כל דבר שתאמר בחקירה במשטרה עשוי לשמש נגדך. שקול מילים, אין באמת דבר כזה "אני רוצה לספר לך משהו אבל אל תרשום". הרי מיד אחרי שתסתיים החקירה, יוציא החוקר דף ועט וירשום מזכר או זכ"ד על האמרה שמסרת "מחוץ לחקירה" והיא תהיה קבילה לכל דבר ועניין כאילו מסרת אותה במהלך החקירה ממש. 
 5. אל תתפתה לספר את האמת כי החוקר הבטיח לך לסגור את התיק, הוא לא באמת  מוסמך לזה. 
 6. אל תתפתה לשמור על זכות השתיקה אם יש לך הסבר טוב או גרסה שתוציא אותך מהצרה למה לשתוק?. ובכלל "שמירה על זכות השתיקה" מתאימה רק במקרים מסוימים ולעומת זאת גרועה במקרים אחרים.
 7. אין באמת דבר כזה "תגיד את האמת זה יסייע לך". מהי אמת? פרשנות סובייקטיבית לסיטואציה. לפעמים אנחנו לא זוכרים הכל, לפעמים אנחנו פועלים על אוטומט, לפעמים אנחנו נוטים להתרברב ולפעמים אנחנו מצטנעים. ממליצה לך בחום לקבל אישור מעורך דין פלילי האם לספר את האמת? כולה מקצתה או בכלל לא? לא מענישים חשודים שלא מתנדבים לספר לחוקר את מה שהוא "מת" לשמוע.
 8. אם החלטת להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני מסירת גרסתך במסגרת חקירה במשטרה, תעמוד על כך שיגיע לתחנת המשטרה בה אתה נחקר, (בתנאי שמדובר בזמן סביר עד שיגיע) ואם זה בלתי אפשרי תבקש לשוחח איתו בטלפון (לא הנייד של החוקר) אלא בטלפון קווי ובפרטיות. 
 9. קח את הזמן – גם אם החוקר יאיץ בך להזדרז ולסיים את השיחה, קח את כל הזמן שאתה צריך עד שתבין היטב את מה שמותר לך למסור ומה לא. אף חוקר לא ינתק את השיחה שלך עם עורך הדין הפלילי שלך ואם יעשה כן עמוד על כך שירשום זאת בטופס העדות עליו אתה  תחתום.
 10. אם יש לך תחושה שיום אחד תהפוך לחשוד, שמור את כל הראיות האפשריות במיוחד את אלה שיוכלו לעזור לך. תמונות, תכתובות בוואטסאפ, שיחות מוקלטות. כל דבר. ובתנאי שיהיה בהם חומר מזכה. אם אינך בטוח בכך, התייעץ בעו"ד פלילי עוד קודם לכן. 
 11. ועוד כלל נוסף – "מתנה" ממני. תתעדו. תתעד את הגרסה שמסרת במסגרת החקירה במשטרה, מייד לאחר שיצאת מחדר החקירות, שב ברכב, שב בבית, שב מול עורך הדין שלך ותכתוב לעצמך מה נשאלת ומה סיפרת. תרשומת שכזו תוכל לסייע לעורך דינך להבין טוב יותר את היקף החשדות הקיימים, את הסיפור ואם יש ראיות נוספות או עדים נוספים. לעיתים – מה שלך לא ברור, לעורך דין פלילי ומיומן זה יהיה מלוא הסיפור.

אז מה היתרון שלי כעורכת דין פלילית בייעוץ לפני ובזמן חקירה במשטרה על פני האחרים?

כי יש לי ניסיון עתיר, מיומנות רבה וראש יצירתי.

ניסיוני רב השנים כפרקליטה בכירה בפרקליטות עת ליוויתי מאות חקירות משטרה, גם פשוטות וגם מורכבות מהווה יתרון עצום המאפשר לי להעניק לך ליווי וייעוץ משפטי מדויק וחכם כבר מראשית החקירה במשטרה.

הודות לקשרי העבודה שטיפחתי במהלך השנים, לעיתים גם שיחת טלפון שלי לחוקר מספיקה כדי להבין את גודל הצרה ויכולה להפוך את הקערה על פיה.

כן, אני לא מתביישת לומר – המשטרה אינה אויב העם, היא ממלאת את תפקידה במלאכת אכיפת החוק, כולנו רוצים משטרה חזקה ויציבה לשמירה על אורח חיים תקין ושליו.

אין לי ספק שהחוקרים נאמנים לעבודתם בהתאם לראיות שאספו, אך לעיתים בשל עומס מטלות, לחץ של בית משפט ועוד, נעשות טעויות, לא נגבות מלוא העדויות לא נאספות מלוא הראיות והחקירה הפלילית מרושלת.

במקרים כאלה במיוחד – כדאי לכוון את החוקרים לזרקורים המדויקים שחוקר, ככל שיהיה מקצוען לא יהיה ער להם או לעיתים לא יעניק את הפרשנות הנוספת שיכולה לזכות אותך מכל אשמה עוד במהלך החקירה במשטרה. בדיוק בגלל הדברים האלה כל חשוד צריך לצידו עורך דין פלילי מקצוען, מנוסה ונחוש שינהיג עבורו את החקירה במשטרה.

אני יכולה להעיד כי מתוך מאות חשודים שליוויתי בשנותי כסנגורית, מרביתם שוחררו והתיקים שבעניינם נסגרו כלא היו.

כלל האצבע שאני מאמינה בו – השקעה נכונה שלך בשלב של החקירה במשטרה, עדיפה תמיד (נפשית וכלכלית) על פני ההשקעה הכרוכה בניסיון לתקן בדיעבד טעויות הרות גורל שנעשו במהלך החקירה המשטרתית.

הניסיון שלי מלמד כי ייצוג מקצועי ומהודק שלי כעורכת דין פלילית "יוצאת המערכת" משך שנים ארוכות בפרקליטות שם צברתי ניסיון עשיר ומגוון במנעד רחב של תיקים פליליים ובעיקר בהכרת שיטות חקירה ואיסוף ראיות, הוא שמעניק לי כיום יתרון גדול ומשמעותי במהלך ליווי חקירה משטרתית ובניהול ההליך הפלילי ובהבנת מניעי התביעה והפרקליטות ודרך החשיבה, הוא ששומר על האינטרס של החשוד וכמובן בעל ערך רב עד להשגת תוצאה טובה ומיוחלת עבורו ככל שניתן.

לכן, הודות לידע שצברתי  במהלך עבודתי בפרקליטות בעבר וכסנגורית בהווה הפכתי למשרד המתמחה, בין היתר, בייעוץ ממוקד לפני חקירה במשטרה בעל ערך רב למי שהסתבך או מעד ועלול יום אחד להיחקר כחשוד בפלילים.

לזכותי נזקפות לא מעט הצלחות משפטיות במאות מקרים של סגירת תיקים (מהם גם זיכויים) הודות להבנתי העמוקה והמעודכנת בתחום זה, לצד ניסיון ויכולת מקצועית לתקוף שיטות חקירה לא מקובלות, לחשוף מחדלי חקירה ולהתנגד  לקבילותן של ראיות במקרה הצורך עד לתוצאה המיטבית האפשרית.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בצפון לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

מקצת התודות:

השאירו פרטים:

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן