חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עורך דין עבירות סמים

עורך דין עבירות סמים נדרש למיומנות משפטית יוצאת דופן, שכן עליו לתכנן הגנה איכותית ביותר דווקא לאור מורכבות סוגיית הסמים בישראל והדיסוננס שבין תדמיתם הציבורית המתונה לבין חומרת הענישה בה נוקטות הרשויות.

עורך דין עבירות סמים מסביר - מהם החומרים המוגדרים כסמים מסוכנים, האסורים לשימוש?

השימוש בסמים "קלים" ו"קשים" אסור על פי חוקי מדינת ישראל בכל כמות שהיא. גם מדיניות אי ההפללה של השנים האחרונות אינה מכשירה את צריכת הסמים והם אינם חוקיים כפי שרבים סבורים בטעות. במאמר זה אעשה קצת סדר בכל הקשור בעבירות סמים וזאת לאור שאלות רבות שאני נשאלת כעורך דין עבירות סמים.

התוספת לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג-1973 מפרטת את החומרים המוגדרים כסמים כאשר העיקריים והמוכרים שבהם הם: הקנאביס או בשמו העממי (גראס, מריחואנה, חשיש), קוקאין, אופיום, LSD, הרואין, מתאדון, אסטאזי ועוד. הקנאביס נחשב לסמים קלים בעוד שהשאר קשים יותר בשל השפעתם החריפה על המשתמש.

אתם לא לבד, שתפו אותי ​

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

עורכת דין פלילית עידית רייכרט, משרד עורכי דין

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לקוחות מספרים עלינו

עורך דין עבירות סמים מסביר - מהן עבירות סמים הפופולאריות?

פקודת הסמים איננה מבחינה בין "סמים קלים" ו"סמים קשים", ולכן חשוב לזכור כי גם אדם נורמטיבי ש"בסה"כ" מחזיק בביתו, לשימושו העצמי, סמים קלים של חשיש (קנאביס) עובר בכך עבירה פלילית.

לכן, ניתן למצוא מקרים רבים בהם "בני טובים" ללא כל הסתבכות פלילית בעברם, חשודים או נאשמים בעבירות סמים וזקוקים באופן מיידי לייעוץ של עורך דין סמים.

עבירות הסמים השכיחות הן:

  1. החזקה ושימוש לצריכה עצמית ושלא לצריכה עצמית
  2. ייצור וגידול
  3. אספקה
  4. סחר והדחת קטינים לסמים מסוכנים.

בנוסף שכיחה מאד העבירה של הדחת קטינים או שידולם לשימוש בסמים מסוכנים שהיא גם נחשבת לעבירה החמורה ביותר בפקודת הסמים והעונש הקבוע בצידה יכול להגיע עד ל- 25 שנות מאסר וקנס מכביד ביותר.

בכל מקרה. הדחת קטין לסמים מסוכנים יכולה להיות בין בתמורה ובין שלא בתמורה ודי בכך שבגיר מעשן ג'וינט בצוותא ביחד עם חברו הקטין ו/או רוכש עבורו סיגריית חשיש, כדי שייחשב למי שזה עתה עבר עבירה חמורה של אספקת סם לקטין. 

חשוב לדעת – גם מי שאחראי על קטין ומאפשר לו להשיג את הסם או להשתמש בו, או מי שמשדל קטין להשיג סם מסוכן או להשתמש בו גם הוא עובר בכך עבירת הדחת קטין לשימוש בסם מסוכן ומסתכן בחקירה פלילית וכתב אישום. למידע נוסף על העבירות קראו את המאמר – עבירות סמים במשפט הישראלי.

האם אספקת סמים בכמות של גרמים בודדים ללא תמורה גם נחשבת לעבירה?

רבים סבורים בטעות כי אספקת סם מסוכן בכמות קטנה ללא תמורה אינה עבירה. לאחרונה, מגיעים למשרדי יותר ויותר בגירים "בני טובים" שנפתחה נגדם חקירה פלילית בעבירות סמים, כשהם הופתעו לגלות שעישון ג'וינט ביחד עם החבר'ה הפך אותם לעבריינים צעירים ולחשודים בעבירות סמים. עבירות הסמים בקרב צעירים הפכו עבירות שכיחות בייחוד כשאפליקציות כמו "טלגרם" והדארקנט (רשת אינטרנט מחתרתית) שהגישה אליהם מסווגת, שינו את פני המפה ואת הקלות בביצוע עבירות סמים והסחר.

כך שאם בעבר היו "כספומטים" במקומות נסתרים ומפוקפקים בהם היה ניתן לקבל את הסם מידי הסוחר ולספקו הלאה, כיום כבר אין צורך לצאת מן הבית והסם המוזמן דרך האפליקציה או הדארקנט מגיע ליעדו באופן אנונימי על ידי שליח או בדרך אחרת, כאשר כל תהליך ההזמנה נעשה דרך המחשב באופן אנונימי ומסווג יחסית.

לכן, משטרת ישראל שמה לעצמה למטרה לאכוף במלוא החומרה את ספקי הסמים וצרכני הסמים וסוכנים משטרתיים סמויים, פעילים באפליקציות והאתרים השונים על מנת לאתר את מפיצי שרשרת אספקת הסם. חשוב לזכור כי עונשי המאסר הקבועים בצד העבירות הם עונשי מקסימום וטיפול מקצועי נכון של עורך דין פלילי סמים יכול כמעט בוודאות לשפר את המצב הראייתי והמשפטי ולהביא להפחתה ניכרת בעונש ולעיתים גם להימנעות מהרשעה פלילית.

מהי מדיניות הענישה ביחס לבגירים בעבירות סמים קלים?

מדיניות האכיפה ביחס לבגירים שנפתח נגדם תיק לראשונה בחייהם בעבירה של החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית, מקילה ובהתאם למדיניות "אי ההפללה" ניתן להסתפק בקנס מינהלי בלבד (ללא רישום משטרתי) אם מתקיימים התנאים הבאים:
1. מדובר בסם מסוכן מסוג חשיש או מריחואנה.
2. בכמות נמוכה של 15 גרם ומטה.
3. אין לחשוד תיקים פליליים וגם לא תיקים סגורים.
4. החשוד מודה.

אולם, במקרים בהם בכל זאת הוגש כתב אישום הכולל אישום בודד בגין אחזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית ולנאשם אין עבר פלילי, תשקול התביעה את צעדיה בהתאם ל"הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מס' 4.1105 מדיניות התביעה – סמים: אחזקה ושימוש לצריכה עצמית", ובנסיבות המתאימות, תסתפק בענישה מקלה ולעיתים בטיפול ונקיטת אמצעי ענישה ללא הרשעה בדין.

תפסו אותי עם סמים (קנאביס) באוטו, בבית, במסיבה? מה עושים?

אחרי שיצאתם מההלם, כדאי שתכירו את התשובות לשאלות המטרידות, מה לעשות אם תפסו אתכם עם סמים?

קודם כל, כדאי לדעת – למרות המילה החביבה "ליגאליזציה" עדיין, אסור לעשן או לצרוך סמים בשום דרך ועל אף שהשתנתה מדיניות ההעמדה לדין (ותיכף אפרט בעניין זה) אין זה אומר שהחזקת או צריכת סמים, אפילו קלים, חוקית ומותרת. לכן, כדאי לדעת מה לעשות אם נתפסתם עם ג'וינט קטן בתיק ברכב או בבית ומתי מומלץ לפנות לעורך דין סמים.

בחודש אפריל 2019, קבע המחוקק כי השימוש בסמים קלים (חשיש, מריחואנה, קנאביס) לא ייאכף בבתי המשפט באכיפה פלילית אלא בדרך של אכיפה מינהלית על ידי הטלת קנסות. לעיון בתקנות החדשות – לחצו כאן

איך זה קורה בפועל, הלגליזציה הזו?

הליגאליזציה או בשמה הרשמי, מדיניות אי ההפללה, חלה, נכון למועד כתיבת מאמר זה, רק ביחס לבגירים שנפתח נגדם תיק לראשונה בחייהם בעבירה של החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית. בהתאם למדיניות "אי ההפללה" ניתן להסתפק בקנס מינהלי בלבד (ללא רישום משטרתי) לגביהם אם מתקיימים התנאים הבאים:

1. מדובר בסם מסוכן מסוג חשיש או מריחואנה.

2. בכמות נמוכה של 15 גרם ומטה.

3. אין לחשוד תיקים פליליים וגם לא תיקים סגורים.

4. החשוד מודה.

אז מה קורה אם אתם עומדים בקריטריונים?

• אם נתפסתם עם סמים קלים (קנאביס) בכמות קטנה (מתחת ל15 גרם) ואין לכם תיקים פתוחים, או תיקים סגורים והודיתם – תקבלו קנס של 1000 ₪ ולא תינקט נגדכם אכיפה פלילית.

• אם נתפסתם פעם שנייה – הקנס יוכפל ל 2000 ₪ ועדיין לא תינקט נגדכם אכיפה פלילית בבית המשפט.

• אם נתפסתם בפעם השלישית? – תתקשרו לא עורך דין סמים, כאן סביר להניח כי עניינכם יועבר למישור הפלילי ולכן חשוב ביותר בשלב זה, להמנע מהודאה, לסרב לחיפוש, ככל שלא הוצג בפניכם צו שיפוטי ולהתייעץ בדחיפות עם עורך דין פלילי סמים.

מה יקרה בעתיד?

מהפכת הקנאביס בדרך להשלמתה במסגרת חקיקה מקיפה שתתיר לבגירים מעל גיל 21 שימוש ביתי של סמים קלים וכן בחנויות ייעודיות, ובהמשך ייבחן השימוש בקנאביס גם במקומות ציבוריים. אך כל עוד, לא הושלמה החקיקה בעניין זה, יישמר המצב החוקי נכון להיום ואין לחשוב בטעות כי עישון ג'וינט חוקי. למידע נוסף בנושא קרו את המאמר – מדיניות אי הפללה בצריכת קנאביס.

מה עוד אתם צריכים לדעת על שימוש בסמים לצריכה עצמית ומתי מומלץ לפנות לעורך דין סמים?

במקרים בהם בכל זאת הוגשו כתבי אישום בעבירה של החזקה שימוש בסמים לצריכה עצמית ולנאשם אין עבר פלילי, תשקול התביעה את צעדיה בהתאם ל"הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מס' 4.1105 מדיניות התביעה – סמים: אחזקה ושימוש לצריכה עצמית", ובנסיבות המתאימות, תסתפק בענישה מקלה ולעיתים בטיפול ונקיטת אמצעי ענישה ללא הרשעה בדין.

ככלל יש לזכור, ניתן "לצאת בשלום" מתיקי סמים. חקירה משטרתית בתיקים אלה מורכבת וכמעט אין תיק ללא "תקלה" שאותה עורך דין פלילי מיומן ומנוסה בייצוג בתיקים של עבירות סמים ידע לתרגם לביטול כתב אישום או להקלה בעונש כך למשל: תקלה בשרשרת מוצג – באיזה דרך נתפסו הסמים והועברו לתחנת המשטרה? או למשל תקיפת חוקיות החיפוש – האם ניתן צו שיפוטי? האם נמסרה לחשוד זכותו לסרב לחיפוש ומשמעות הסירוב? האם נערך החיפוש בפני שני עדים כדין? האם קיימת חוות דעת לגבי הסם ומה תקפה? ניתוח ראיות דיגיטליות שהופקו ממכשירים ניידים ובאיזה אופן? ועוד ועוד.

תרומתו של עורך דין פלילי, מנוסה תסייע אם כן בבניית אסטרטגיה נבונה הייחודית לכל מקרה ומקרה עד להצלחה מקסימאלית אפשרית. לכן, אם נתפסתם עם סמים? אל תקלו בכך ראש ופנו בהקדם לעורך דין פלילי.

לסיכום

חשוב לזכור כי למרות שלעיתים שימוש עצמי בסמים קלים נתפס כעניין של מה בכך, עניין חברתי או מקובל הרי שעדיין המדובר בעבירה פלילית לכל דבר ועניין ולכן, ישנה חשיבות רבה לייצוג משפטי בידי עורך דין פלילי סמים כבר החל משלביה הראשונים של החקירה הפלילית. על כן, אמליץ לכם, כי אם במידה ונתפסתם וברשותכם סמים קלים, אין להתמהמה וחובתכם לפנות באופן מיידי ודחוף לעו"ד פלילי. טיפ קטן: לא להסכים לחיפוש מרצון על גופכם או ברכב או בבית ולא להודות בשום דבר, אף לא ברמז לפני שקיבלתם יעוץ משפטי.

למה להתייעץ דווקא עם עורכת דין פלילית עידית רייכרט?

בשנותיה הרבות כתובעת בפרקליטות ובעשור האחרון כסנגורית בכירה טיפלה וייצגה באלפי תיקים, במאות לקוחות בכל סוגי העבירות והיא מומחית בעבירות סמים. ניסיונה מוכיח בכל פעם מחדש – כי ייעוץ לפני חקירת משטרה וליווי אינטנסיבי שלה הוא דרמטי, מציל נפשות ועשוי להשפיע על ההליך הפלילי ובסבירות מאד גבוהה גם עשוי להביא לסגירת התיק כלא היה. להרחבה בנושא קראו את המאמר – ייעוץ לפני חקירה.

הסטטיסטיקה במשרדה הוא משרד בוטיק למשפט הפלילי, מדברת בעד עצמה – מעל ל 90% מתיקי החקירה אותם היא מלווה מתחילת דרכם נסגרים כלא היו. החשודים אותם היא מלווה במסירות ובנחישות יכולים לחוש בטחון. כיוצאת הפרקליטות היא מכירה היטב את העבודה, את שיטות החקירה, ולא ניתן להפתיעה. עידית רייכרט משרד עו"ד – הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית מדויקת ומקצועית לחשודים לקראת חקירה פלילית במשטרה ולנאשמים בהליך הפלילי.

לכן, אם נפגעתם או זומנתם לחקירת משטרה הנכם מוזמנים לקבל ייעוץ משפטי מקצועי כבר בשלב זה. זו תהיה השקעה נבונה ומשתלמת.

יש לי את הכלים והידע לעזור לכם

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

שאלות ותשובות בנושא עבירות סמים

סמים קלים הם חשיש, מריחואנה כאלה שאין להם השפעה ממכרת חריפה.

מדיניות אכיפה מקילה לפיה לא יוגש כתב אישום בעבירות של החזקה או שימוש עצמי של סמים קלים אלא יוטל קנס מנהלי. למידע נוסף ומפורט באילו תנאים ומתי בקרו באתר.

כשאין צו שיפוטי, כשלא מתקיים יסוד סביר לחשד וכשהחשוד לא נתן הסכמה מדעת לחיפוש, מדובר בחיפוש שאינו חוקי ותוצריו, עשויים להיפסל בשל כך. לייעוץ משפטי התקשרו: 0506216884

אל תמסרו שום גרסה לפני שתתייעצו עם עורך דין פלילי מיומן ומנוסה. למידע נוסף לחצו כאן.

העונש מגלם בחובו מספר פרמטרים כגון: עבר פלילי, חומרת העבירה והיקפה, אם הונח תסקיר שרות מבחן מהי המלצתו וכו. לכן יהיו מקרים שבתי משפט יטילו עונשים מרתיעים בלבד ובמקרים אחרים יטילו עונשים כבדים.

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי  לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 32

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אודות הכותבת

Picture of עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

אהבתם? שתפו
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
הוצאת רישיון נשק

הוצאת רישיון נשק

הוצאת רישיון נשק כל מה שכדאי לכם לדעת! יש לא מעט ישראלים שחושבים שנשק אישי הוא מצרך בסיסי וחיוני וצריך שיימצא בכל בית בישראל ובמיוחד

קרא/י עוד »
חקירה באזהרה |

חקירה באזהרה

00:00 00:00 להקראת המאמר בנושא חקירה באזהרה 00:00 זומנתם לחקירה במשטרה? חשוב שתכירו את הכללים הבאים "אני איש משטרה XXX מודיעך כי הנך חשוד בXXXX

קרא/י עוד »
לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן