חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עימות במשטרה

עימות במשטרה הוא שלב חקירתי בו מפגישים בין שני הצדדים למקרה ועורכים תשאול מצולם ומוקלט, המתועד גם בכתב. העימות מביא לא פעם לסערת רגשות, מתח ולחצים, במיוחד בקרב נפגעי עבירה הנאלצים להתמודד פרונטלית עם הפוגע.

מהו עימת במשטרה ואיך לצלוח אותו על הצד הטוב יותר?

שנים ניהלתי מאות תיקי מין בפרקליטות במהלכם, צפיתי ותדרכתי אלפי עימותים במשטרה בין חשודים למתלוננות. המסקנה שלי היא כי עימות במשטרה הוא פעולת חקירה חשובה בשל יכולתה להכריע בתיקים פליליים ולהוביל לסגירה או להגשת כתב אישום דווקא בשל הניואנסים הקטנים שבה. כיום ומזה כעשור אני סנגורית "יוצאת המערכת" המייצגת ומלווה חשודים בחקירות פליליות ומומחית בייצוג בעבירות מין החל משלב ההכנה לחקירה במשטרה ונוכחת לדעת שוב ושוב כי הכנה יסודית וממצה לקראת עימות בחקירת משטרה "סוגרת תיקים".

לכן, במאמר זה, קיבצתי לכם, בקליפת אגוז, את  כללי הזהב החשובים ביותר, אותם חייבים להכיר לפני כל חקירה שבה נערך עימות במשטרה.

אתם לא לבד, שתפו אותי ​

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

עורכת דין פלילית עידית רייכרט, משרד עורכי דין

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לקוחות מספרים עלינו

הכנה לעימות בידי עורך דין עבירות מין היא פשוט חובה.

העימות במשטרה הוא פעולת חקירה לגיטימית אשר בדרך כלל מתקיים לאחר שהתגבשה כבר תשתית ראייתית מסויימת (אך אינה מספיקה) הקושרת את החשוד לעבירת המין וכעת מבקשת המשטרה ל"השלים את החסר" בראיות נוספות  לצורך הגשת כתב אישום.

לכן, לפני העימות חשוב שתבינו מהן אותן ראיות שנאספו לתיק החקירה? החוקרים כמובן לא ימסרו מידע כזה בשלב זה. אבל, עורך דין עבירות מין המיומן ומנוסה בייצוג בעבירות מין יוכל להעריך עבורכם מה נמצא בידי המשטרה, מדוע נדרש העימות ומה צפוי להתרחש בו ובהתאם לייעץ לכם על פי מיטב ידיעתו, הבנתו וניסיונו. 

חשוב לזכור כי העימות במשטרה מטיל עומס נפשי כבד על החשוד וסביר להניח שאתם שאינכם מורגלים  לסיטואציות שכאלה, מצויים בנחיתות מערכתית למול המתלוננת והחוקרים שעל פי רוב תומכים בה ולא בכם, חוששים מאד לגורלכם.

על כן הכרחי להתכונן כראוי לקראת העימות. להיוועץ בעורך דין לעבירות מין מנוסה ומיומן ולערוך סימולציות שעשויות להתקיים במהלך העימות במשטרה.  זכרו – העימות יכול "לסגור פינה" ולהשלים את הפער הראייתי החסר ולהביא להגשת כתב אישום או דווקא לעורר ספק סביר בראיות שנאספו ולהשפיע על סגירת התיק. אפשר לומר שבמקרה זה "החיים והמוות" באמת ביד הלשון (שלכם). 

עימות במשטרה מצולם ואתם השחקנים הראשיים על הבמה

נניח שמזמינים אתכם לאודישן, או שאתם יושבים בראיון מאד חשוב לקראת תפקיד חלומי שמאד רציתם, נכון שתשקלו כל מילה שיוצאת לכם מהפה? שתחשבו לפני כל פעולה שתבצעו? כך בדיוק גם בעימות במשטרה. אך בשונה מן הסיטואציות שהזכרתי, הפעם במקום הבוחן או המראיין, יושבת מולכם המתלוננת והיא בדרך כלל תהא מלווה על ידי חוקרת משטרה שתעזור לה ותסייע לה במעמד הקשה עבורה.

וכדאי לדעת – המתלוננת, עברה הכנה לקראת העימות, אתם תצטרכו להתמודד מולה בשאלות נוקבות וקשות. וברוב המקרים האופייניים לעבירות מין גרסת המתלוננת הפוכה מגרסתכם. אז למה שיאמינו דווקא לכם? במקרה זה כדאי גם לכם להתכונן לחקירה. עוד מידע בנוגע לתפקידו של עורך דין פלילי בהכנה לחקירה קראו את המאמר – ייעוץ לפני חקירה

כדאי גם לזכור כי עימות במשטרה מצולם ומתועד, גם אם החוקר לא הבהיר לכם עניין זה ולכן, זכרו כי גם כשהחוקר יעזוב לרגע את חדר החקירות, אתם עדיין מצולמים. מדובר בתרגיל חקירה קלאסי שבו ינסה החוקר לראות (בזמן אמת בחדר אחר) כיצד אתם מתנהגים בנוכחות המתלוננת, אילו מחוות או אמירות "ספונטניות" מוחלפות ביניכם והאם אתם מנסים להעביר למתלוננת מסר מסויים שיכול לחזק את הראיות המתגבשות נגדכם. ניהול נכון של סיטואציה זו והכנה לקראתה יכולים לסייע לכם ברגע האמת. בהקשר זה חשוב להכיר את הכללים על פיהם מומלץ לנהוג במהלך חקירה. לקריאה נוספת בנושא ראו מאמרי – עשרת הדיברות לנחקר – חקירה במשטרה.

איך להתנהג במהלך עימות במשטרה? האם לתקוף או דווקא לשתוק?

בעימות במשטרה צריך להבין שכל שתיקה שלכם עשויה לפעול נגדכם ולחזק את הראיות נגדכם, מנגד גם תשובה מתחמקת או בלתי סבירה לא תועיל לכם במיוחד. וכדאי לדעת – גרסתכם בעימות היא ככל הודעה שכבר מסרתם ולכן ככל שזו תסתור גרסה קודמת יפעל הדבר לחובתכם.

אז איך להתנהג בעימות עצמו? קיימות שלל עצות בעניין, העניין תלוי בסוג העבירה, באוירה שנוצרת בעימות, באישיות המתלוננת, בעוצמת הראיות ועוד. אבל עצה אחת בעיני חשובה ונכונה בכל מקרה – מדובר בהזדמנות פז שלכם להדגיש את גרסתכם הקיימת, או לשפרה במקרה הצורך. 

הזדמנות להסביר את עצמכם באופן חופשי ופחות "רשמי" ולהעביר מסרים שיוכלו לחזק את האותנטיות של גרסתכם. שפת גוף, אמרות ספונטניות, מחוות קטנות כלפי המתלוננת וכו' יכולים להשפיע על החקירה ועל מה שיחשבו עליכם החוקרים. נצלו הזדמנות זו כדי לדייק את מה שחשוב ולהסביר את הקושי בפערים שבין הגרסאות ככל שאלה קיימים.

האם ניתן להפתיע אתכם ולקיים עימות במהלך חקירת משטרה ללא הודעה מראש ?

התשובה היא בוודאי. המשטרה לא חייבת לעדכן אתכם לקראת קיומו של עימות צפוי. זוהי פעולת חקירה ככל פעולת חקירה אחרת שנועדה לסייע למשטרה בהערכת מהימנות הצדדים, בגיבוש ראיות נוספות לתיק החקירה ובהערכה כיצד יתמודדו הצדדים בבית המשפט בבוא העת. על כן, הכנה לאפשרות של עימות במשטרה צריכה להיעשות כבר בהזדמנות הראשונה בעת הייעוץ עם עורך דין לעבירות מין שידע להכין אתכם, בין היתר גם לקראת פעולת חקירה זו.

לסיכום

עימות במשטרה הוא פעולת חקירה לגיטימית שבכוחה "לשבור את רוחו" של הנחקר ולהכריע בין גרסה לגרסה. העימות כרוך במעמסה נפשית גדולה ומלחיצה במצב של התרגשות וחוסר וודאות ובמרבית המקרים יתקיים העימות כפעולת חקירה מפתיעה שבה במהלך החקירה, או לקראת סופה, תוכנס המתלוננת אל חדר החקירות והעימות יתחיל.

חשוב לזכור כי העימות מצולם ומתועד. הוא מתן במה לצדדים לומר את גרסתם במלל חופשי וכל מילה שנאמרת נרשמת. גם לחישות ומבטים. בשל כל אלה הכרחי וחשוב לקבל הכנה מדוייקת מפורטת על ידי עורכת דין פלילית שכוללת התייחסות לתרחישים אפשריים והתמודדות עימם.

למה להתייעץ דווקא עם עורכת דין פלילית עידית רייכרט?

אני עורכת דין פלילית המתמחה בליווי וייצוג פלילי בעבירות מין, מעל 20 שנים, מהן כ 14 שנים כפרקליטה בכירה בפרקליטות וקרוב לעשור כסנגורית "יוצאת המערכת" בעלת משרד בוטיק למשפט פלילי.
בפרקליטות רכשתי את הידע, המומחיות והניסיון הדרושים לנצח. "ארגז הכלים" המשפטי שלי מהווה יתרון עצום בהליכים פליליים המתחילים כבר בשלבי החקירה הפלילית אותו אני רותמת בתבונה, ביסודיות ובנחישות להגנת לקוחותיי.

המשרד שלי מעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי והמינהלי ומתמחה בייצוג חשודים ונאשמים החל ממתן יעוץ מקצועי והכנה נכונה לקראת חקירה פלילית, ייצוג בהליך השימוע וייצוג בבתי המשפט השונים בכל הערכאות ובליווי של נפגעי עבירה.
מזה עשור אני מייצגת תאגידים, אישי ציבור, מנכ"לים, אנשי כוחות הבטחון, נפגעי עבירה ובעיקר אנשים נורמטיביים שמעדו והסתבכו בעולם הפלילי.

חשוב להפנים – ליווי נכון ומקצועי על ידי עורך דין פלילי מיומן ומנוסה כבר בשלבים המוקדמים יכול לחרוץ גורלות כי לעיתים אין הזדמנות למקצה שיפורים. לכן, אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן.
אעשה את כל מה שצריך ברגישות, בדיסקרטיות ובנחישות כדי להחזיר לכם את השקט הנפשי, הביטחון, התקווה ולעשות את הבלתי אפשרי לאפשרי.

יש לי את הכלים והידע לעזור לכם

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

מידע נוסף 

חקירה תחת אזהרה

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 17

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אודות הכותבת

Picture of עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

אהבתם? שתפו
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
הוצאת רישיון נשק

הוצאת רישיון נשק

הוצאת רישיון נשק כל מה שכדאי לכם לדעת! יש לא מעט ישראלים שחושבים שנשק אישי הוא מצרך בסיסי וחיוני וצריך שיימצא בכל בית בישראל ובמיוחד

קרא/י עוד »
ההליך הפלילי

חיפוש ללא צו

המדריך המלא בסוגית חיפוש ללא צו – גזור ושמור לכל אדם שמורה הזכות לפרטיות אך מתי מותר לשוטר לבצע חיפוש על גופו של אדם, בכליו,

קרא/י עוד »
עבירות מין

עבירות מין

מהי עבירת מין? עבירות מין – קשורה למעשים בעלי אופי מיני, לדיבור פוגעני בעל אופי מיני, להצגת מראות מיניים ולעבירות הכוללות מגע גופני בעל אופי

קרא/י עוד »
לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן