נפגעי עבירה

4.4
(5)

נפגעי עבירה אינם עוד "נטע זר" בהליך הפלילי. חוק זכויות נפגעי עבירה, תשס"א – 2001 העניק לנפגע/ת עבירה מעמד וזכויות אותן יש להכיר ומומלץ לעמוד עליהן. אם נפלת קרבן לעבירה פלילית, חשוב לפנות לעורך דין לקבלת ייעוץ לנפגעי עבירה.

איך מוגדר אדם שהינו נפגע עבירה ?

חוק זכויות נפגעי עבירה מעניק כיום מעמד בכורה לנפגעי העבירה. בהתאם לחוק, נפגע עבירה מוגדר כאדם שנפגע באופן ישיר ממעשה עבירה ובמידה שהעבירה גרמה למותו של אדם, ייחשבו בני משפחתו של המנוח כנפגעי העבירה – נפגעי עבירת המתה.

אילו מקרים של נפגע עבירה החוק החריג ?

יש לדעת כי ככלל, נפגע עבירת תעבורה אינו נחשב ל"נפגע עבירה" אלא אם מדובר בעבירות של גרימת מוות בנהיגה רשלנית או בהפקרה לאחר פגיעה.

ייעוץ לנפגעי עבירה - מהן זכויותיו של נפגע עבירה ?

חוק זכויות נפגעי עבירה, הכיר בחשיבות עמדתם ובזכותם של מי שמוגדר כנפגע עבירה להשמיע את דעתו במהלך ההליך הפלילי, כך למשל רשאי נפגע העבירה להשמיע קולו ביחס לעסקת טיעון,לפני הגעה להסדר מותנה,  לספר על מצבו לפני גזירת העונש ואף להשמיע את קולו לפני שחרור ממאסר.

האם לשכור עו"ד פלילי לצורך ליווי ומתן ייעוץ לנפגעי עבירה, זה לא תפקידה של הפרקליטות לשמור על הזכויות שלי ?

לא תמיד יכול פרקליט או תובע חרוצים ומסורים ככל שיהיו לתת לנפגע העבירה את מלוא הבמה הראויה, להכיל את הקושי והכאב שלו, לטפל בתלונה שהוגשה בעניינו של נפגע העבירה בקצב "המתאים" או לעדכן בדבר התפתחות החקירה ותוצאותיה.

קיימת מערכת ממוחשבת שנקראת מנ"ע (מערכת נפגעי עבירה) שאמורה לתת מענה מדויק לנפגע העבירה אולם לצערי, זה לא תמיד כך ובסופו של דבר נפגע העבירה תלוי ברצונו, טוב ליבו והגדלת ראשו של התובע או הפרקליט. ומה קורה כשאין פרקליט הצמוד לתיק? כשהתיק "עובר מיד ליד" ובכל דיון מתייצב פרקליט או תובע חדשים, עמוסים ולא תמיד בקיאים בכל השתלשלות העניינים?

מכאן נולד הצורך בדמות שתהיה אוזן קשבת ומכילה אך גם ובעיקר דמות אסרטיבית ולוחמת עבור נפגע העבירה. נפגע העבירה יתקשה להבין ולהתמודד בעצמו עם קשיי ההליך הפלילי ובעיקר עם ההחלטות השיפוטיות המתקבלות במהלך ניהול משפט פלילי ולכן רצוי להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי מנוסה המתמחה בייצוג נפגעי עבירה, מתן ליווי לאורך כל ההליך המשפטי, שידאג למלוא זכויותיו של נפגע העבירה, יתווך בינו לבין "המערכת" וילווה אותו אף במשפט עצמו.

מידע נוסף ניתן למצוא במאמרי אודות זכויות נפגעי עבירה 

הניסיון שלי בייצוג נפגעי עבירה, או למה דווקא אני?

לפני שהפכתי לסנגורית שימשתי כפרקליטה בכירה בפרקליטות מחוז הצפון. שם טיפלתי במאות תיקים ובעיקר בעבירות מין, תיקי קטינים ותיקים אחרים. ליוותי ברגישות עשרות מתלוננות שהתמודדו עם כאבן וניהלתי מאות דיוני הוכחות במשפטים מורכבים בפני הרכבי בית המשפט המחוזי, גם כיום בשנים בהן אני בעלת משרד עצמאי אני מלווה נפגעי עבירה במסירות, באנושיות, במקצועיות ובנחישות.

הניסיון שלי הוא שמעניק לי כיום יתרון משמעותי ומומחיות רבה בייצוג נפגעי העבירה וליווים החל משלב הגשת התלונה ולאורך כל ההליך הפלילי.

לצערי, אני יכולה להעיד בבטחה, כי נפגעי עבירה מתקשים ולעיתים לא מסוגלים להתמודד בעצמם עם ההליך הפלילי ומשמעותו ולעיתים הכאב שחווים נפגעי העבירה כתוצאה מתסכול, מאכזבתם מרשויות האכיפה נחווה אצלם כפגיעה נוספת. זאת, כיוון שחסר התיווך המקצועי, ולעיתים גם החיבוק והיחס האנושי והאישי. כך יוצא שנפגעי העבירה מעדיפים להתרחק מההליך המתנהל נגד התוקף ולאבד עניין בו במקום לעמוד על זכויותיהם ולפקח על הנעשה בבית המשפט או בחדרי החקירה.

הניסיון שלי מלמד כי ייצוג מקצועי ומהודק שלי כעורכת דין פלילית "יוצאת המערכת" הוא שמעניק לי כיום יתרון גדול ומשמעותי במהלך ליווי חקירה משטרתית ובניהול ההליך הפלילי משני צידי המתרס וגם בליווי של נפגעי ונפגעות עבירה.

לכן, הודות לידע שצברתי במהלך עבודתי  בפרקליטות בעבר הפכתי למשרד המתמחה, בין היתר, בליווי ההליך הפלילי עבור נפגעי עבירה וקרבנות. אני משמשת להם פה, עיניים ואזניים, שומרת על האינטרס שלהם ומרגיעם וכך כמובן מושג ערך רב להם עד להשגת תוצאה טובה ומיוחלת עבורם  ככל שניתן.

בצניעות אומר כי הודות לטיפולי נזקפות לזכותי  לא מעט הצלחות משפטיות בעשרות רבות של מקרים בהם ליוויתי נפגעי עבירה בזכות הבנתי העמוקה והמעודכנת בתחום זה, לצד ניסיון ויכולת מקצועית לכוון את היחידה החוקרת לראיות משמעותיות שלעיתים נעלמו מעיניהן, לאיסוף מידע והיכולת להאיץ במשטרה לסיים את מלאכתה בזריזות עד לתוצאה המיטבית האפשרית.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בצפון לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה במשטרה ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

מה אתה חושב על המאמר?

דירוג ממוצע 4.4 / 5. מספר דירוגים 5

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

מקצת התודות:

השאירו פרטים: