חקירה משטרתית – סמכויות שוטרים

5
(2)

חקירה משטרתית - מה מותר למשטרה לעשות במהלך החקירה?

ראשית חשוב לי לציין כולנו רוצים משטרה חזקה יעילה ונחושה שתאכוף את החוק לטובת כולנו.

המחוקק העניק לשוטרי ישראל סמכויות רבות שאמורות לסייע בידה  לבצע את עבודתה נאמנה. כך למשל:

 • לעכב אדם חשוד למשך שלוש שעות במקרים רבים. 
 • לערוך חקירה פלילית לחשודים בעבירות פליליות שונות.
 • להשתמש בכוח סביר בעת ביצוע מעצר, פיזור הפגנות וכד'.
 • לרשום דו"חות תעבורה. 
 • לערוך חיפוש על גופו של אדם, בביתו של אדם, ואף בכליו לרבות ברכבו.

זקוקים ליעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

חיפוש על אדם כחלק מחקירה משטרתית - המותר והאסור

חיפוש הוא אחת מפעולות החקירה הפולשניות והחודרניות הפוגעות בזכות כל אדם לפרטיות. אז מתי באמת רשאי שוטר לבצע חיפוש על אדם כחלק מחקירה משטרתית?

כדאי לדעת שחיפוש יכול להיות חיפוש כללי על הגוף, חיפוש חיצוני וחיפוש פנימי. מה ההבדלים ביניהם?

 • חיפוש על גוף: הוא חיפוש סטנדרטי שכולל הוצאת התכולה המצויה באמתחתו, בכיסיו או בכליו של אדם. לכל שוטר קיימת סמכות לערוך חיפוש על הגוף בכפוף לכך שיש לשוטר יסוד סביר לכך שהאדם עליו מבצעים את החיפוש עבר או עשוי לעבור עבירה. בנוסף, לכל שוטר יש סמכות לערוך חיפוש על גוף בכניסה למקומות ציבוריים, בעת ביצוע מעצר.
 • חיפוש חיצוני: חיפוש חיצוני הוא חיפוש חודרני יותר, והוא כולל מישוש הגוף, בחינה חיצונית של הגוף (בערום), נטילת שיער, בדיקת שתן ועוד. בהיעדר הסכמה של חשוד לביצוע חיפוש חיצוני, יש צורך באישור של קצין משטרה.
 • חיפוש פנימי: הוא החיפוש החודרני ביותר, והוא כולל בדיקת דם, בדיקה גניקולוגית ועוד. חיפוש פנימי לא יכול להיעשות ללא הסכמת החשוד. החוק מאפשר לחשוד אוטונומיה מלאה על גופו במובן הזה שלא ניתן לערוך חיפוש פנימי באדם ללא הסכמתו. עם זאת, המחוקק קבע שבמקרה שלא נעשה חיפוש בחשוד עקב אי הסכמתו וחוסר שיתוף פעולה מטעמו, הרי שהיעדר הסכמתו תשמש כראיה נגד אותו החשוד.

סמכות החיפוש "על גוף" בהיעדר חשד

כאשר שוטר מבקש לערוך חיפוש "על גוף", ואין בידיו בסיס לחשד לביצוע עבירה אז חיפוש כזה יכול להיעשות אך ורק בהסכמת האדם עליו מבקשים לבצע חיפוש וזכותו לסרב!  פסיקת בית המשפט העליון (הלכת בן חיים) קבעה כי במקרים בהם אין בסיס לחשד לביצוע עבירה ובכל זאת שוטר מבקש לערוך חיפוש על גוף האדם או בכליו הוא חייב לבקש את הסכמתו ובד בבד גם להבהיר לחשוד לפני החיפוש "על גוף" שזכותו לסרב לעריכת החיפוש וסירובו לא ישמש ראיה כנגדו. אי יידוע החשוד בזכות הסירוב עשוי להביא לביטול כתב אישום וקביעה ברורה לפיה החיפוש לא היה חוקי כפי שנעשה במקרים רבים.

ביצוע חיפוש על-ידי המשטרה בבית החשוד - לצורך חקירה משטרתית

המחוקק הקנה לשוטרים סמכות, כחלק מחקירה משטרתית, לערוך חיפוש בבית, אך להבדיל מחיפוש ברכב או בחיפוש "על גוף", המחוקק הגביל מאוד את סמכויותיהם של השוטרים בכל הנוגע לחיפוש בבתים.

חיפוש בבית מותר רק במקרים הבאים:

 • בהינתן צו שיפוטי, רשאי שוטר לבצע חיפוש בבית ללא הסכמת הבעלים. אך על השוטר חלה חובה להציג בפני מחזיק הבית את צו החיפוש, מלבד במקרים שבהם אין אפשרות מעשית או מבצעית להציג את הצו (למשל התנגדות אלימה ומיידית לחיפוש).
 • כאשר יש לשוטר יסוד סביר לחשד שבדירה מסוימת מתבצעת עבירת פשע, כלומר עבירה חמורה שעונשה הוא גבוה משלוש שנים. או אז, רשאי שוטר לבצע חיפוש בדירה בעת הצורך.
 • כאשר בעל הבית מבקש את עזרת המשטרה, או אז רשאי השוטר לבצע חיפוש בבית.
 • כאשר שוטר מבצע מרדף אחר חשוד ובהתאמה, כאשר החשוד נכנס לבית מסוים, גם אז לשוטר מותר לערוך חיפוש בבית.

חשוב לציין שחיפוש בבית חייב להיעשות בנוכחות שני עדים שאינם בעלי הבית או דיירים.

במסגרת חקירה משטרתית ניתנה הסמכות לערוך חיפוש ברכב חשוד

לשוטרים העורכים חקירה משטרתית, ישנה סמכות לערוך חיפוש ברכבו של אדם. התנאים לכך דומים לתנאים הקיימים לחיפוש "על גופו של אדם". 

כלומר, יש צורך ביסוד סביר לחשד לביצוע עבירה בת מעצר. קרי: יש צורך באינדיקציות סבירות לחשד לביצועה של עבירה או רצון לעבור עבירה עם הרכב או בעזרת הרכב.

דוגמא ליסוד סביר לחשד יכולה לבוא לידי ביטוי במקרים בהם רכב נוסע בצורה מסוכנת, או כאשר הוא שייך לאדם המוכר למשטרה ונצפה בנסיבות חשודות (למשל: אמצע הלילה בשכונה מרובת פריצות ועוד).

מנגד, כמו במקרים של עריכת חיפוש "על גוף", אסור לשוטר לבצע חיפוש ללא כל הצדקה או סיבה, וזכותו של כל אזרח לברר את פשר החיפוש ואת תכליתו. 

חשוב לציין שכל חיפוש מכל סוג צריך להיעשות במקום מוצנע ובדרך שלא תפגע בכבודו של החשוד או מושא החיפוש, במיוחד הכלל רלוונטי לגבי חיפושים גופניים.

חקירה משטרתית - סיכום

מומלץ תמיד לתאר בפני עורך הדין את מלוא המידע הנוגע לחיפוש שנעשה, במיוחד אם כתוצאה מהחיפוש עוכבת לתחנת המשטרה או חמור מכך נעצרת והובלת לחקירה במשטרה.  תמיד יש לזכור שעל השוטר להסביר את פשר החיפוש ואת הסיבה לביצועו, ובעת הצורך להציג צו חיפוש כדין. 

המשרד שלי הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי ומתמחה בייצוג נאשמים וחשודים נורמטיבים בהליך הפלילי על כל רבדיו  ובמתן ייעוץ מקצועי והכנה נכונה לקראת חקירה פלילית. כמו כן אני מלווה קרבנות של עבירות פליליות אשר מעמדם הוא של נפגעי עבירה בהליך הפלילי

אני מכירה ומבינה את הכאב והחרדה שעוברים על אדם נורמטיבי שמועד ומסתבך בעולם הפלילי – כרעם ביום בהיר עולמו חרב עליו! ולכן בחרתי מתוך השקפת עולם לייצג את אותם אנשים טובים שלא דמיינו בסיוטים הכי גרועים שלהם שיום אחד יזדקקו לעורך דין פלילי. אני מאמינה כי גם אדם כזה העלול למצוא עצמו בשבר נוראי, לעיתים על לא עוול בכפו, לעיתים מתוך מצוקה ראוי לחמלה, לעזרה מקצועית ולהגנה משפטית מעולה. חשוב לזכור – ליווי נכון ומקצועי על ידי עורכת דין פלילית מנוסה כבר בשלבים המוקדמים של ההליך הפלילי יכול לחרוץ גורלות. אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בחיפה לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

מה אתה חושב על המאמר?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 2

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אהבתם? שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

ניהול תיק פלילי

מה הוא ההליך הפלילי? כיצד הוא מתנהל? מה ההבדל בין ניהול משפט פלילי לבין הליכי מעצר? האם כל חקירה משטרתית תוביל בהכרח לכתב אישום? האם

קרא/י עוד »
Call Now Button דילוג לתוכן