שימוע לפני הגשת כתב אישום – שימוע פלילי

5
(3)

שימוע לפני הגשת כתב אישום - שימוע פלילי

ביום בהיר אחד, נחתה מעטפה לבנה על שולחנו של א'. כזו רשמית הנושאת את סמל מדינת ישראל. "הנך רשאי בתוך 30 ימים לפנות בכתב אל פרקליטות המחוז בבקשה מנומקת מדוע להימנע מהגשת כתב אישום נגדך", כך נכתב במכתב שהיה מקופל במעטפה, כמו קיפל את עתידו של א'. א' זומן לשימוע לפני הגשת כתב אישום (שימוע פלילי) שמעניק הזדמנות פז במקרים המתאימים להימנע מכתב אישום.

שימוע לפני הגשת כתב אישום - מעט על הזכות לשימוע פלילי

זכות לשימוע לפני הגשת כתב אישום או בלשון מקצועית חובת הידוע, נפתח במכתב יידוע לפי סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי (נוסח משולב), תשמ"ב -1982, המזמין את החשוד לשכנע את המאשימה (הפרקליטות או גוף התביעות) להימנע מהגשת כתב אישום נגדו. 

מידע נוסף אודות מכתב זה ומשמעותו ראה מאמרי אודות – מכתב יידוע לחשוד.

באילו מקרים חשוד זכאי לשימוע לפני הגשת כתב אישום?

חשוב להדגיש כי שימוע פלילי (שימוע לפי הגשת כתב אישום) הוא הליך מקדמי המתקיים לפני הגשת כתב אישום אך אינו מחויב, אלא בעבירות המסווגות כעבירות פשע בלבד. עם זאת, בהחלט ייתכנו מקרים מסויימים בהם תשתכנע המאשימה לקיים שימוע לחשוד אף כשאין מחובתה לעשות כן וזאת כאשר סבור החשוד או סנגורו כי נכון וצריך לקיים שימוע לפני הגשת כתב אישום.

מעמדה של זכות השימוע לפני הגשת כתב אישום:

כדאי לדעת – הליך שימוע לפני הגשת כתב אישום הוא זכות יסוד במשפט הפלילי ומהווה אחד מאבני היסוד של כללי הצדק הטבעי שכן ההחלטה על הגשת כתב אישום נגד אדם הינה אחת מההחלטות הקשות והפוגעניות שהמדינה יכולה להחליט נגד אזרחיה, ולה השלכות מרחיקות לכת.

למרות זאת, כלל לא בטוח שבכל מקרה נכון וצריך לנצל זכות יסוד זו, לכן כדאי ומומלץ כי החלטה מסוג זה, שלה משמעויות דרמטיות על עתידו של ההליך הפלילי תתקבל בידי עורך דין פלילי מנוסה ומקצועי במשפט הפלילי.

מתי כדאי להימנע ממימוש הזכות לשימוע לפני כתב אישום?

הדילמה האם לקיים שימוע או לא, משתנה מתיק לתיק ותלויה בטיב הראיות, בקיומן של ראיות נוספות שאינן מצויות בתיק החקירה, בסוג החשדות ועוד. בכל מקרה, יש להתנהל באופן מקצועי וזהיר ולהימנע ממצב שבו הנזק שיגרם לחשוד מעצם עריכת שימוע לפי הגשת כתב אישום, יגבר על התועלת שתצמח לו ממנו.

דוגמא למקרה בו עדיף להימנע מקיום שימוע לפני הגשת כתב אישום:

כך למשל, במקרה שבשימוע חשפת קו הגנה שבעקבותיו ביצעה הפרקליטות השלמת חקירה והוסיפה ראיות נגדך שלא היו מתגלות אלמלא חשפת אותן בשימוע. במצב זה השימוע הפלילי שניתן לך כזכות יכול להפוך בפועל לחרב פיפיות הפועלת נגדך.

מה הדין כאשר חובת השימוע לפני הגשת כתב לא מתקיימת ?

כאשר מוגש כתב אישום נגד החשוד תוך הפרת חובת השימוע ולא התקיימו הסייגים הקבועים בחוק, הרי שמדובר בהתנהלות פגומה של הרשות ובמקרה זה חייב הנאשם או עורך דינו הפלילי לטעון, בין היתר, לביטול כתב האישום בשל טענה מקדמית הנקראת "הגנה מן הצדק".

במקרים מסוימים בהם אכן בוטל כתב האישום ולא הוגש שוב וכאשר נתברר בדיעבד כי כלל לא היה מקום להגיש את כתב האישום מלכתחילה ניתן אף לתבוע פיצויים בהתאם לסעיף 80 לחוק העונשין המעניק סעד של פיצוי לנאשם.

כלל האצבע שאני מאמינה בו – השקעה נכונה שלך בשלב הזה עדיפה תמיד (נפשית וכלכלית) על פני ההשקעה הכרוכה בניסיון לתקן בדיעבד טעויות הרות גורל שנעשו במהלך החקירה במשטרה.

מידע חשוב אודות הצלחה בשימוע פלילי ניתן למצוא במדריך שהכנתי – עצות מזהב לצלוח שימוע פלילי.

הניסיון שלי מלמד כי ייצוג מקצועי ומהודק שלי כעורכת דין פלילית "יוצאת המערכת" משך שנים ארוכות בפרקליטות שם צברתי ניסיון עשיר ומגוון במנעד רחב של תיקים פליליים ובעיקר בהכרת שיטות חקירה ואיסוף ראיות, הוא שמעניק לי כיום יתרון גדול ומשמעותי בניהול הליך שימוע לפני הגשת כתב אישום ובהבנת מניעי התביעה והפרקליטות ודרך החשיבה שלהם, הוא ששומר על האינטרס של החשוד וכמובן בעל ערך רב עד להשגת תוצאה טובה ומיוחלת עבורו ככל שניתן.

לכן, הודות לידע שצברתי  במהלך עבודתי בפרקליטות בעבר וכסנגורית בהווה הפכתי למשרד המתמחה, בין היתר, בייעוץ ממוקד לפני חקירה פלילית במשטרה, בניהול שימוע פלילי ומעניק ערך רב למי שהסתבך או מעד ועלול יום אחד להחקר כחשוד בפלילים ולקבל הזמנה לשימוע.

לזכותי נזקפות לא מעט הצלחות משפטיות במאות מקרים של סגירת תיקים לאחר שימוע בהם ייצגתי את החשוד, הודות להבנתי העמוקה והמעודכנת בתחום זה, לצד ניסיון ויכולת מקצועית לתקוף שיטות חקירה לא מקובלות, לחשוף מחדלי חקירה ולהתנגד  לקבילותן של ראיות במקרה הצורך עד לתוצאה המיטבית האפשרית.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בצפון לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

מה אתה חושב על המאמר?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 3

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

מקצת התודות:

השאירו פרטים: