הסדר מותנה

הסדר מותנה כשמו כן הוא – הסכם הקובע תנאים מסוימים שיש לכבד, כחלופה לניהול הליך פלילי. במסגרת ההסדר תתרחש הודאה באשמה וכן התחייבות לפעולות מסוימות וזאת בכפוף לסגירת התיק ללא הגשת כתב אישום.
00:00
00:00
 • האזינו למאמר 00:00

הסדר מותנה במקום כתב אישום, למי זה טוב?

מהו הסדר מותנה? מה יתרונו? באילו עבירות ניתן לסיים את ההליך בהסדר? על שאלות אלו ועוד אנסה להשיב במאמרי הבא. ראשית נעים להכיר – הסדר מותנה במשטרה הוא כלי משפטי חדש שבא לעולם שמאפשר לגופי התביעה לסיים את ההליך הפלילי בעניינו של אדם בעבירות מסוימות ובתנאים מסוימים בסגירת תיקו הפלילי על תנאי (והתנאי שיעמוד הנאשם בחוזה או בהסדר המותנה שבינו לבין התביעה), ככל שיסכים למלא אחר כל התנאים ייסגר התיק בהסדר והוא יחדל מלהיות חשוד אך אם יסרב יהפוך לנאשם בהליך הפלילי ויועמד לדין בבית המשפט.

אתם לא לבד, שתפו אותי ​

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

עורכת דין פלילית עידית רייכרט, משרד עורכי דין

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לקוחות מספרים עלינו

הסדר מותנה – סגירת תיק בהסדר למי זה טוב?

הסדרים מותנים נועדו לבגירים מעל גיל 18 שמעדו, חטאו על פי רוב לראשונה בחייהם (או לכל הפחות לא ביצעו עבירה פלילית ב-5 שנים האחרונות) כשהעבירה אותה ביצעו אינה חמורה ונסיבותיה קלות (חטא, עוון או עבירת פשע המנויה בתוספת השישית ושלא צפוי מאסר בגינה).

התנאים להסדר מותנה הם נטילת אחריות מצד החשוד, כלומר הודאה בעובדות טיוטת כתב האישום והתחייבותו לעמוד בתנאים שתקבע התביעה הפלילית. אם יסכים ילחצו הצדדים ידיים וייחתם הסדר, אף בלא צורך להגיע לבית המשפט.

היתרון הגדול הטמון בהסדר הוא סגירת התיק! ממש כך. המחוקק מצא להעדיף כי במקרים המתאימים ראוי לחסוך בזמן שיפוטי יקר ולהגשים את האינטרס הציבורי בדרך שיקומית שתמנע הליך משפטי ארוך מסורבל ויקר לחשוד שראוי לחסד ולהזדמנות מבלי שיוגש נגדו כתב אישום ומבלי להכתים את עתידו בהרשעה פלילית.

סגירת תיק בהסדר מותנה, מתי זה אפשרי?

קיימים תנאי סף מצטברים שרק בהתקיימם אפשרי לסגור תיק בהסדר והם:
1. החשוד הינו בגיר מעל גיל 18.
2. קיימות ראיות מספיקות לאישום בעבירה נושא ההסדר (אחרת התיק ייסגר בעילה של חוסר ראיות מספיקות להעמדה לדין).
3. מדובר בעבירות קלות או שבוצעו בנסיבות מקלות – כלומר רק בעבירות חטא ועוו, וכן בעבירות פשע מסוימות המנויות בתוספת השישית שאינן עבירות שאפשר להטיל בגינן קנס או כופר.
4. לדעת התביעה העונש המתאים אינו כולל מאסר בפועל או מאסר שירוצה בדרך של עבודות שירות
5. לחשוד אין עבר פלילי או שהוא לא עבר עבירות ב 5 שנים האחרונות.
לאחר חתימת החשוד על הסדר מותנה, הוא לא יועמד לדין, ובלבד שיקיים את תנאי ההסדר.

מהם התנאים שיכולים להכלל בהסדר?

סעיף 67ג' לחוק סדר הדין הפלילי מונה רשימה סגורה של תנאים שניתן לכלול בהסדר ותוקפם לשנה מיום חתימת ההסדר והם:
הטלת קנס (עד 29,200 ₪), קביעת פיצוי לנפגע העבירה (עד לתקרה של 29,200 ₪), התחייבות החשוד להימנע מביצוע עבירה, עמידתו בתכנית טיפול, תיקון ושיקום תחת פיקוח של קצין מבחן ונקיטה באמצעים הקבועים בתוספת החמישית לתיקון הנזק שנגרם מהעבירה כך למשל: פסילת רישיון נהיגה, הפקדת כלי ירייה, מכתב התנצלות לנפגע העבירה, התחייבות שלא ללכת למקום מסוים או שלא לעמוד בקשר עם אדם מסוים, ועוד.

באילו עבירות אפשר להשתמש בהסדר מותנה?

התביעה המשטרתית רשאית לערוך הסדרים מותנים בכל עבירות העוון שבטיפולה אשר בוצעו החל מיום 1.1.19 למעט עבירות תעבורה. עם זאת, בעבירות מסוימות כגון איומים בתוך המשפחה, ייחתם הסדר מותנה בכפוף לתכנית טיפול תיקון ושיקום ובעבירות של החזקה ושימוש בסם מסוכן שאינו קנאביס לא ייחתם הסדר אלא בתנאים מסוימים. להלן מספר דוגמאות נוספות:

 • תקיפה (ללא גרימת חבלה)
 • גניבה (ללא אלימות או התפרצות)
 • נזק לרכוש
 • הזנחת השמירה על כלי ירייה
 • השתתפות בתגרה
 • מעשי פזיזות ורשלנות בחיפה
 • החזקת נכס החשוד כגנוב
 • הטרדה טלפונית
 • העלבת עובד ציבור
 • מכירה ואספקת אלכוהול לקטין
 • איומים
 • הסגת גבול
יש לי את הכלים והידע לעזור לכם

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

מה חשוב לדעת לקראת חתימה על הסדר?

לקראת החתימה על הסדר רשאי החשוד לעיין בחומר של החקירה במשטרה ובטיוטת כתב האישום, ולנהל משא ומתן בטרם חתימתו על ההסדר. אך יש לזכור "פיצוץ" המו"מ עלול להביא כמעט בהכרח להגשת כתב האישום נגדו ולהעמדתו לדין. מחשבה כי התביעה לא "באמת" תגיש כתב אישום, שגויה היא ועלולה עלות ביוקר.

המקרים בהם התביעה לא תגיש כתב אישום על אף סירוב החשוד לחתום על הסדר יהיו רק אם הובא לידיעתה מידע חדש המכרסם בראיות לכאורה או שאין עניין לציבור בהעמדתו לדין של החשוד.

עוד כדאי לדעת כי גם לנפגעי עבירה זכות להביע עמדה לקראת כריתתו של ההסדר המותנה ובלבד שמדובר בנפגעי עבירות אלימות חמורה או נפגעי עבירות מין, הכל בהתאם לסעיף 17 לחוק זכויות נפגעי עבירה כן הם רשאים לקבל את ההסדר בהתאם לסעיף 9 לחוק זכויות נפגעי עבירה. למידע נוסף על נפגעי עבירה קראו את המאמר – זכויות נפגעי עבירה.

האם הסדרים מותנים נשארים חסויים?

לאחר כריתת הסדר וסגירת התיק יש לפרסם באתר האינטרנט של התביעה את דבר סגירת התיק בהסדר ולפרט את תיאור העובדות המהוות עבירה שבהן הודה החשוד, הוראות החיקוק שפורטו בהסדר, תנאי ההסדר והנימוקים לסגירת התיק בהסדר והכל מבלי שיתאפשר זיהויו של החשוד או של נפגע העבירה.

הפרקטיקה הנוהגת מחייבת הבנה מעולה בתחום שכן קלות דעת, יהירות משפטית או סתם בשל עצה לא נבונה, עלול חשוד למצוא עצמו נאשם בבית המשפט מתמודד עם משפט פלילי מקום בו לו היה מתייעץ עם עורך דין פלילי מיומן ובקיא בהליכי הסדר מותנה, היה עניינו מסתיים ללא העמדה לדין.

לכן, אם קרה לכם הנורא מכל ומצאתם עצמכם חשודים בעבירה פלילית, בהליך הפלילי אתם חייבים להתייעץ עם עורך דין פלילי, לפחות לפגישת ייעוץ שתפזר מעליכם את הערפל, שתתן בידיכם מידע לגבי התהליך שאתם צפויים לו, שתכוון אתכם. זו תהיה ההשקעה הכי נבונה ומשתלמת שלכם, מבטיחה.

המשרד שלי הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי ומתמחה בייצוג וליווי חשודים, נאשמים ועוברי חוק נורמטיביים בכל שלבי ההליך הפלילי. אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן.

הצלחות המשרד: המקצוענות בתיקי הסדר מותנה בהם טיפלנו בהסדר מותנה עושה את ההבדל:

למידע נוסף שחשוב לדעת על ההליך הפלילי:

הסדר מותנה

-

שאלות ותשובות

משמעות הדבר כי לכאורה קיימות ראיות מספיקות להעמדה לדין אך בעבירות מסוימות ובתנאים מסויימים, מסכימה המדינה לסיים את הליך בהסדר משפטי "על תנאי" מחוץ לבית המשפט ובו החשוד, יודה בטיוטת כתב אישום ויוטלו עליו סנקציות פליליות ורק לאחר שיעמוד החשוד בתנאי ההסדר ויכבדו ייסגר התיק בעניינו ולא יוגש נגדו כתב אישום.
מדובר בדיני נפשות וזה עניין רציני. דאגו לצלם את תיק החקירה וקבעו פגישת התייעצות דחופה עם עו"ד פלילי שיידע איך לנתב את עניינכם לאחר שיקרא את התיק ויעריך את עצמת הראיות שהתגבשה נגדכם.
לא. ישנם מקרים רבים בהם ניתן לשכנע את התביעה לסגת מכוונתה להגיש כתב אישום ולפעמים כשהסיכוי לזיכוי גבוה, עדיף ל"אתגר" את בית המשפט בניהול משפט פלילי ולא להודות בהסדר מותנה שעלול לחשוף את החשוד לתביעה נזיקית.
במקרה כזה, קרוב לוודאי, יוגש נגדך כתב אישום ויתנהל משפט פלילי בבית המשפט.
בעבירות קלות של חטא ועוון ובתנאי שמתקיימים תנאים נוספים כגון: העדר רישום פלילי או משטרתי ב 5 שנים שקדמו למועד ביצוע העבירה, ושהתביעה לא תעתור לעונש מאסר גם לא בעבודות שירות.
ישנן השלכות להסדר למותנה אך לא, לא יהיה לך רישום פלילי. אולם, נטילת האחריות וההודאה תירשם ברישום המשטרתי של תיק שנסגר בהסדר מותנה במשטרה

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 22

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן