שימוע פלילי

5
(2)

מהו שימוע פלילי?

שימוע פלילי הוא הליך המאפשר לחשוד הזדמנות להעלות את טיעוניו בפני גוף התביעות (המשטרתית או הפרקליטות) ולנסות לשכנעם מדוע לא יוגש נגדו כתב אישום.

ככלל, כאשר מתבצעת עבירה פלילית, על המשטרה מוטלת חובה לחקור את העבירה. במסגרת חקירה פלילית, המשטרה רשאית לחקור עדים, לאסוף ראיות מדעיות ולנקוט בכל פעולת חקירה חוקית, לצורך איתור חשוד או חשודים בעבירה.

בהנחה שהמשטרה אספה די ראיות נגד חשוד מסוים בביצוע העבירה, היא תעביר את תיק החקירה עם סיומה לידי התביעה המשטרתית או לידי הפרקליטות, בהתאם לסוג העבירה (רוב העבירות הקלות מטופלות על-ידי התביעה המשטרתית, העבירות החמורות מטופלות על-ידי הפרקליטות, אך לא ארחיב על כך במאמר זה). לאחר העברת התיק לידי התביעה המשטרתית או הפרקליטות, יוחלט האם ישנן די ראיות מספיקות להעמדה לדין (כאלה שעם הבשלתן יהיה בהן סיכוי סביר להרשעת החשוד) או שיוחלט על השלמת חקירה קרי החזרת התיק למשטרה לצורך איסוף ראיות חסרות. ישנם מקרים בהם אין כל תשתית ראייתית ואזי יוחלט על סגירת התיק הפלילי מחמת מחסור בראיות או מסיבות אחרות. לפיכך – רק במידה ונמצא שישנן די ראיות נגד החשוד, אזי החוק מחייב את התובע או הפרקליט, להגיש כתב אישום פלילי לבית המשפט נגד החשוד.

זקוקים ליעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

השימוע הפלילי או בשמו האחר שימוע לפני הגשת כתב אישום  הופך לרלוונטי בדיוק בשלב זה ובתנאי שמדובר בעבירת פשע בהתאם לחוק.

סעיף 60א' לחוק סדר הדין הפלילי מסדיר את זכות השימוע הפלילי. הסעיף קובע כי משקיבלה התביעה את ההחלטה על הגשת כתב אישום נגד החשוד בעבירות פשע, יהיה זה בכפוף לקיום שימוע לחשוד. עוד בעניין זה ראו מאמרי אודות – מכתב יידוע לחשוד.

כלומר: על החשוד לקבל מכתב לביתו, אשר יעדכן אותו על זכותו להביע עמדה בפני הגוף התובע. עמדתו צריכה להיעשות בכתב ולהיות מוגשת תוך 30 ימים מהיום שבו קיבל החשוד את המכתב. זכות השימוע רלוונטית רק לעבירות מסוג פשע, כלומר: עבירות שהעונש בגינן עולה על 3 שנות מאסר. בנוסף, זכות השימוע רלוונטית רק כאשר מדובר בחשוד שאינו נמצא במאסר, כלומר: אם החשוד כבר עצור או נמצא במאסר בגין עבירה אחרת, אזי הוא לא יהיה זכאי לעריכת שימוע פלילי בעניינו.

חשוב להדגיש כי בסמכותו של תובע למנוע מתן שימוע, בהתקיימן של נסיבות מיוחדות. כלומר, במקרים מיוחדים התובע רשאי להגיש כתב אישום פלילי עוד בטרם חלפו 30 ימים. כאמור, הוא רשאי לעשות כן רק כאשר מתקיימות נסיבות מיוחדות, כמו חשש לפגיעה בעדים ועוד.

לא אחת אנו שומעים בתקשורת על כך ששימועים פליליים נערכים בעל פה. אומנם חוק סדר הדין הפלילי קובע כי שימוע ייערך בכתב, אך שכמדובר בעבירות גדולות מאוד (כמו עבירות צווארון לבן, או כאשר מדובר באנשי ציבור), אזי לתביעה שמורה הסמכות לערוך גם שימוע בעל פה.

האם יש זכות לעיין בחומר חקירה לפני שימוע פלילי?

חשוד אינו יכול לעיין בחומר החקירה בעניינו, עד אשר מוגש נגדו כתב אישום. לכן, מכיוון שבשלב השימוע הפלילי טרם הוגש כתב אישום נגד החשוד, אזי לא בהכרח עומדת לחשוד הזכות לעיין בחומר החקירה בעניינו. עם זאת, בעקבות פסיקה של בית המשפט העליון, הנוהל כיום הוא לאפשר לחשוד לצלם את עיקרי חומר החקירה, בכפוף לשיקול דעתו של התובע.

האם כדאי לנצל את הזכות לשימוע פלילי?

זוהי שאלת מיליון הדולר. לשימוע פלילי יש יתרון משמעותי והוא היכולת לשכנע את גופי התביעה להימנע מהגשת כתב אישום, אם בשל חולשת הראיות ולעיתים בשל נסיבות אישיות שמצדיקות הימנעות מהגשת כתב האישום. לעומת זאת, לשימוע פלילי יש גם חיסרון מהותי והוא: בעל זכות השימוע עשוי לחשוף את "קלפיו" בפני התביעה עוד לפני שהוגש נגדו כתב אישום. לכן כדאי להיוועץ בעורך דין פלילי, מיומן ובעל ניסיון, שכן כל מקרה נבחן לגופו ולכל מקרה נסיבותיו הייחודיות.

מידע נוסף אודות איך מומלץ להתכונן לשימוע פלילי מצאו במדריך שהכנתי – עצות מזהב איך להצליח בשימוע פלילי 

המשרד שלי הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי ומתמחה בייצוג חשודים בהליך הפלילי על כל רבדיו החל משלב החקירה במשטרה ועוד קודם לכן במתן יעוץ מקצועי והכנה נכונה לקראת חקירה פלילית, ייצוג בהליך השימוע וייצוג בבתי המשפט השונים בכל הערכאות.

אני בהחלט מכירה ומבינה את הכאב והחרדה שעוברים על האדם הנורמטיבי שמועד ומסתבך בעולם הפלילי – כרעם ביום בהיר עולמו חרב עליו!  ולכן בחרתי מתוך השקפת עולם לייצג את אותם אנשים טובים אשר מוצאים עצמם בשבר נוראי, לעיתים על לא עוול בכפם, לעיתים מתוך מצוקה. הם בעיניי ראויים לחמלה, לעזרה מקצועית ולהגנה משפטית מעולה. חשוב לזכור – ליווי נכון ומקצועי על ידי עורך דין פלילי ומנוסה כבר בשלבים המוקדמים יכול לחרוץ גורלות. אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בחיפה והצפון לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת

מה אתה חושב על המאמר?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 2

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אהבתם? שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
Call Now Button דילוג לתוכן