עבירות מחשב

עבירות מחשב מבוצעות לא פעם על ידי "גיקים", "גיימרים" או מתכנתים – אנשים מן השורה שכלל לא ידעו כי המדובר בעבירות פליליות חמורות ושכעת נדרשים להבין את נתיבי הפעולה המשפטיים העומדים לרשותם.
00:00
00:00
  • האזינו למאמר 00:00

עבירות מחשב – המדריך המלא

אין היום אדם שאינו מסתייע במחשב במשך שגרת יומו. כיום כל מכשיר טלפון חכם הוא מחשב לכל דבר כך למעשה, עבירות מחשב וסייבר אינן מצריכות עוד עכבר ומקלדת הן יכולות להתבצע בכל מקום, גם במסעדה או על חוף הים.

פשיעת הסייבר היא מורכבת, בעלת מאפיינים ייחודיים המבדילים אותה מעבירות "רגילות", היא מעלה שאלות משפטיות סבוכות ולכן מחייבת ייעוץ עם עורך דין עבירות מחשב בעל מיומנות, מקצוענות וניסיון בייצוג בתחום זה על מנת להתמודד עם האישומים השונים.

אתם לא לבד, שתפו אותי ​

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

עורכת דין פלילית עידית רייכרט, משרד עורכי דין

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לקוחות מספרים עלינו

כדאי להכיר מהן עבירות מחשב?

בשנים האחרונות פשיעת המחשב והסייבר עלתה דרגה. הן מבחינת היקפה ובעיקר מבחינת התחכום והקושי לפצחה. הקושי באיסוף ראיות דיגיטליות ואיתור עברייני רשת הצריך חשיבה והמצאה של דרכי התמודדות ואכיפה חדשים. ולכן, כיום, תחום עבירות אינטרנט הפך לתחום ייחודי המצריך ידע ומיומנות משפטית מול רשויות האכיפה וכפי שקבע כב' הש' סולברג "ידוע כי המשפט מדדה בעצלתיים אחר חידושי העולם והחקיקה אינה מדביקה את קצב התקדמות המדע ויישומיו… זו אקסיומה"

ככלל, את תחום עבירות סייבר ניתן לסווג לשתי קטגוריות עיקריות:

  1. עבירות המבוצעות באמצעות מחשב – מדובר בעבירות קלאסיות שהתרחבו גם למרחב הרשת תוך ניצול יתרונותיו של מרחב זה ובעיקר בשל הקושי באכיפה. כך למשל:
    עבירות מקוונות (מרמה, הונאה, זיוף, הימורים, פרסומי תועבה, סחיטה, הלבנת הון ועוד). עבירות מין המבוצעות באמצעות תכתובות, מסרונים, תמונות וכו' (לדוגמא קראו על הפצת סרטונים ברשת) ועבירות ביטוי במרחב הממוחשב כגון: הסתה לגזענות, לשון הרע, פגיעה בפרטיות ועוד.
  2. עבירות המבוצעות כלפי מחשבים – שיבוש פעילות תקינה של מחשבים, מחיקת מידע ותוכנות (האקרים).

איך מתמודדים עם עבירות אינטרנט (פשיעה ברשת)?

הנזקים שנגרמים לנפגעי עבירה מעבירות אינטרנט הינם בלתי הפיכים הכוללים בין היתר פגיעה בפרטיות ולאור זאת, החלו רשויות האכיפה בשנים האחרונות, בפעולות ובאכיפה מוגברת במלחמתן בעבירות אלה, שהלכו ותפסו תאוצה. בשנת 2015 הוקמה יחידת הסייבר בפרקליטות המדינה, מדובר ביחידה ארצית המונה חוקרים ופרקליטים מיומנים שמטרתם לרכז מאמץ בהתמודדות עם הפשיעה והטרור במרחב הרשת. למידע על מעמדם של נפגעי עבירה קראו על – עורך דין נפגעי עבירה.

יחידת הסייבר של משרד המשפטים עוסקת בשלושה תחומים עיקריים:

  1. פעילות כגורם המטה של פרקליטות המדינה – איסוף מידע אלקטרוני, ראיות דיגיטליות, האזנת סתר ונתוני תקשורת. יחידת הסייבר היא גם שמנחה מקצועית את עבודת הפרקליטים במחוזות השונים בתחומים אלה.
  2. ניהול תיקים פליליים בעבירות אינטרנט.
  3. ביצוע מהלכים ופעולות בתחומי האכיפה למניעה ולסיכול עבירות אינטרנט ועבירות סייבר כולל הסרה של תכנים פוגעניים, איתור פדופילים ברשת ועוד.

אילו עבירות סייבר מוגדרות כעבירות פליליות לפי חוק המחשבים?

חוק המחשבים, התשנ"ה – 1995 קבע והגדיר מהן עבירות פליליות הנחשבות לעבירות מחשב ומה העונש הקבוע בצידן. העיקריות שבהן הן:

שיבוש או הפרעה למחשב, חדירה לחומר מחשב שלא כדין, הפצת וירוס פוגעני במחשב והחדרתו למחשב, עשיית פעולה לגבי מידע שקיים במחשב שיגרום לפלט כוזב ועוד. פרט לכך, עבירות אינטרנט נוספות מתקיימות בביצוע פעולות בניגוד לחוק האזנת סתר, חוק הגנת הפרטיות ועוד.

מה ניתן לעשות במקרה שאני חשוד בעבירות אינטרנט?

התמודדות משפטית עם עבירות אינטרנט מצריכה ידע רלוונטי וניסיון מקצועי של עורך דין לעבירות מחשב ולעיתים גם שימוש בחוות דעת של אנשי מקצוע מומחים בתחום זה.

כלל האצבע שאני מאמינה בו הוא ככלל – השקעה נבונה כבר בשלב המוקדם של חקירה במשטרה בהתייעצות עם עורך דין עבירות סייבר מנוסה ומיומן, עדיפה תמיד (נפשית וכלכלית) על פני ההשקעה הכרוכה בניסיון לתקן בדיעבד טעויות הרות גורל שנעשו במהלך חקירה פלילית. לטיפים שלי על התנהלות נכונה בחקירה קראו את המאמר – חקירה במשטרה.

למה לבחור דווקא בי – עורך דין לעבירות מחשב?

הניסיון שלי מלמד כי ייצוג מקצועי ומהודק שלי, עורכת דין פלילית "יוצאת המערכת" משך שנים ארוכות  שם צברתי ניסיון עשיר ומגוון במנעד רחב של תיקים פליליים ובעיקר בהכרת שיטות חקירה ואיסוף ראיות, הוא שמעניק לי כיום יתרון גדול ומשמעותי במהלך ליווי חקירה משטרתית ובניהול ההליך הפלילי ובהבנת מניעי התביעה והפרקליטות ודרך החשיבה, הוא ששומר על האינטרס של החשוד וכמובן בעל ערך רב עד להשגת תוצאה טובה ומיוחלת עבורו ככל שניתן.

כיום, אני מטפלת בעשרות מקרים של עבירות מחשב וסייבר, מסוגים שונים (פגיעה בפרטיות, הפצת תכנים מיניים, עברייני מין ברשת, טלגראס ועוד) והודות לידע שצברתי במהלך עבודתי בפרקליטות בעבר וכסנגורית בהווה הפכתי למשרד המתמחה, בין היתר, בעבירות מחשב וסייבר ולבעלת מומחיות בתחום הראיות הדיגיטליות, האזנת סתר, ופיצוח תעודות חיסיון.

לזכותי נזקפות לא מעט הצלחות משפטיות הודות להבנתי העמוקה והמעודכנת בתחום זה, לניסיון  וליכולת המקצועית לתקוף את קבילותן של ראיות דיגיטליות.

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 4.8 / 5. מספר דירוגים 17

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן