עבירות מחשב וסייבר

5
(3)

אין היום אדם שאינו מסתייע במחשב במשך שגרת יומו. כיום כל מכשיר טלפון חכם הוא מחשב לכל דבר כך שעבירות מחשב וסייבר אינן מצריכות עוד עכבר ומקלדת הן יכולות להתבצע בכל מקום, גם במסעדה או על חוף הים.

פשיעת הסייבר היא מורכבת, בעלת מאפיינים ייחודיים המבדילים אותה מעבירות "רגילות", היא מעלה שאלות משפטיות סבוכות ולכן מחייבת מיומנות ומקצוענות בתחום עבירות מחשב וסייבר על מנת להתמודד עמה.

כדאי להכיר מהן עבירות מחשב וסייבר?

בשנים האחרונות פשיעת המחשב והסייבר עלתה דרגה. הן מבחינת היקפה ובעיקר מבחינת התחכום והקושי לפצחה. הקושי באיסוף ראיות דיגיטליות ואיתור עברייני רשת הצריך חשיבה והמצאה של דרכי התמודדות ואכיפה חדשים. ולכן, כיום, תחום עבירות מחשב וסייבר הפך לתחום ייחודי המצריך ידע ומיומנות משפטית מול רשויות האכיפה וכפי שקבע כב' הש' סולברג "ידוע כי המשפט מדדה בעצלתיים אחר חידושי העולם והחקיקה אינה מדביקה את קצב התקדמות המדע ויישומיו… זו אקסיומה"

ככלל, את תחום עבירות מחשב וסייבר ניתן לסווג לשתי קטגוריות עיקריות:

  1. עבירות המבוצעות באמצעות מחשב מדובר בעבירות קלאסיות שהתרחבו גם למרחב הרשת תוך ניצול יתרונתיו של מרחב זה ובעיקר בשל הקושי באכיפה. כך למשל::
    עבירות מקוונות (מרמה, הונאה, זיוף,הימורים, פרסומי תועבה, סחיטה, הלבנת הון ועוד)
    עבירות מין המבוצעות באמצעות תכתובות, מסרונים, תמונות וכו' ועבירות ביטוי במרחב הממוחשב כגון: הסתה לגזענות, לשון הרע, פגיעה בפרטיות ועוד.
  2. עבירות המבוצעות כלפי מחשבים שיבוש פעילות תקינה של מחשבים, מחיקת מידע ותוכנות (האקרים).

איך מתמודדים עם עבירות מחשב וסייבר (פשיעה ברשת)?

הנזקים שנגרמים לנפגעי עבירה מעבירות מחשב ואינטרנט הינם בלתי הפיכים הכוללים בין היתר פגיעה בפרטיות ולאור זאת, החלו רשויות האכיפה בשנים האחרונות, בפעולות ובאכיפה מוגברת במלחמתן בעבירות אלה, שהלכו ותפסו תאוצה. בשנת 2015 הוקמה יחידת הסייבר בפרקליטות המדינה, מדובר ביחידה ארצית המונה חוקרים ופרקליטים מיומנים שמטרתם לרכז מאמץ בהתמודדות עם הפשיעה והטרור במרחב הרשת.

 יחידת הסייבר של משרד המשפטים עוסקת בשלושה תחומים עיקריים:

  1. פעילות כגורם המטה של פרקליטות המדינה – איסוף מידע אלקטרוני, ראיות דיגיטליות, האזנת סתר ונתוני תקשורת. יחידת הסייבר היא גם שמנחה מקצועית את עבודת הפרקליטים במחוזות השונים בתחומים אלה.
  2. ניהול תיקים פליליים בעבירות אינטרנט ומחשב.
  3. ביצוע מהלכים ופעולות בתחומי האכיפה למניעה ולסיכול עבירות מחשב וסייבר כולל הסרה של תכנים פוגעניים, איתור פדופלים ברשת ועוד.

אילו עבירות מחשב וסייבור מוגדרות כעבירות פליליות לפי חוק המחשבים?

חוק המחשבים, התשנ"ה – 1995 קבע והגדיר מהן עבירות פליליות הנחשבות לעבירות מחשב ומה העונש הקבוע בצידן. העיקריות שבהן הן:

שיבוש או הפרעה למחשב, חדירה לחומר מחשב שלא כדין, הפצת וירוס פוגעני במחשב והחדרתו למחשב, עשיית פעולה לגבי מידע שקיים במחשב שיגרום לפלט כוזב ועוד.

פרט לכך, עבירות מחשב וסייבר נוספות מתקיימות בביצוע פעולות בניגוד לחוק האזנת סתר, חוק הגנת הפרטיות ועוד.

מה ניתן לעשות במקרה שאני חשוד בעבירת מחשב וסייבר?

התמודדות משפטית עם עבירות מחשב ואינטרנט מצריכה ידע רלוונטי וניסיון מקצועי של עורך דין פלילי ולעיתים גם שימוש בחוות דעת של אנשי מקצוע מומחים בתחום עבירות מחשב וסייבר.

כלל האצבע שאני מאמינה בו הוא ככלל – השקעה נבונה כבר בשלב המוקדם של חקירה במשטרה בהתייעצות עם עו"ד פלילי מנוסה ומיומן בוודאי בתחום עבירות מחשב וסייבר, עדיפה תמיד (נפשית וכלכלית) על פני ההשקעה הכרוכה בניסיון לתקן בדיעבד טעויות הרות גורל שנעשו במהלך חקירה פלילית.

הניסיון שלי מלמד  כי ייצוג מקצועי ומהודק שלי כעורכת דין פלילית "יוצאת המערכת" משך שנים ארוכות  שם צברתי ניסיון עשיר ומגוון במנעד רחב של תיקים פליליים ובעיקר בהכרת שיטות חקירה ואיסוף ראיות, הוא שמעניק לי כיום יתרון גדול ומשמעותי במהלך ליווי חקירה משטרתית ובניהול ההליך הפלילי ובהבנת מניעי התביעה והפרקליטות ודרך החשיבה, הוא ששומר על האינטרס של החשוד וכמובן בעל ערך רב עד להשגת תוצאה טובה ומיוחלת עבורו ככל שניתן.

כיום, אני מטפלת בעשרות מקרים של עבירות מחשב וסייבר, מסוגים שונים (פגיעה בפרטיות, הפצת תכנים מיניים, עברייני מין ברשת, טלגראס ועוד) והודות לידע שצברתי במהלך עבודתי בפרקליטות בעבר וכסנגורית בהווה הפכתי למשרד המתמחה, בין היתר, בעבירות מחשב וסייבר ולבעלת מומחיות בתחום הראיות הדיגיטליות, האזנת סתר, ופיצוח תעודות חיסיון.

לזכותי נזקפות לא מעט הצלחות משפטיות הודות להבנתי העמוקה והמעודכנת בתחום זה, לניסיון  וליכולת המקצועית לתקוף את קבילותן של ראיות דיגיטליות.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בצפון לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

מה אתה חושב על המאמר?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 3

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

מקצת התודות:

השאירו פרטים: