שאלות שתמיד רצית לשאול עורך דין עבירות מין

5
(3)

הידעתם שלמעלה מ 84% מתיקי המין נסגרים מידי שנה? משמעות הדבר בפשטות: מתוך 100 תלונות המוגשות על ידי מתלוננות ונפגעות תקיפה מינית, יוגש כתב אישום רק ב כ 15 מקרים. איך זה ייתכן? האמנם המשטרה והפרקליטות לא מאמינות למתלוננות במקרים בהם נסגרו התיקים?
במאמר הפעם, אנסה להשיב על שאלה זו, המטרידה מאד את המתלוננות, אשר רבות מהן מגיעות אל משרדי מידי יום וקולן זועק: "איך זה שסגרו את התיק שלי?"

זקוקים לייעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

מדוע נסגרים מרבית התיקים על תלונות בעבירות מין?

תלונה על עבירת מין מוגשת בתחנת המשטרה על ידי המתלוננת אשר מספרת את סיפורה. תפקידה של משטרת ישראל לקיים חקירה פלילית מעמיקה, לאסוף ראיות ולהגיע לידי המלצה. על פי רוב, וככל שמדובר בעבירות מין חמורות, פרקליט מן הפרקליטות ילווה את החקירה כבר בתחילתה ועם סיומה יגבש מסקנתו האם יוגש כתב אישום או שהתיק ייסגר?

צריך לדעת כי תנאי להגשת כתב אישום הוא "קיומו של סיכוי סביר להרשעה". כלומר: התובע צריך להיות משוכנע שהתשתית הראייתית שבתיק תספיק כדי לשכנע את בית המשפט, מעל לכל ספק סביר, באשמתו של הנאשם וזה – לא כל כך פשוט. מדובר בדרך כלל, בתיקים מורכבים ומאתגרים מבחינה ראייתית. ויש להבין כי כשמדובר בעבירות מין, בהן העונשים הקבועים בחוק הם, בדרך כלל מאסרים כבדים וממושכים, תרעד ידו של התובע לפני חתימתו על כתב האישום. ולכן, די בקיומו של ספק סביר בשלב איסוף הראיות כדי שהתיק ייסגר ולא יוגש כתב אישום.

כך למשל: מטופלת הטוענת כי הרופא נגע בחזה וליטף את איבר מינה בעוד שהחשוד (הרופא) טוען כי הנגיעה בחזה היתה בבלוטות הלימפה באזור החזה, אגב טיפול לגיטימי, ומכחיש את הנגיעה באיבר מינה. מדובר אפוא בתיק של "מילה נגד מילה" ולכן, אם לא תתווסף ראיה נוספת, חיצונית התומכת בגרסת המתלוננת, סביר להניח שהתיק ייסגר. ההתלבטות, הספק המקנן, האפשרות למתן הסבר אחר מצד החשוד ששולל את הכוונה המינית במעשיו, הוא הספק הסביר הנדרש לסגירתו של תיק פלילי. כך יוצא שתלונות רבות נסגרות אף על פי, שאין ספק באמינות המתלוננת ובאמיתות סיפורה.

מהן אותן ראיות שיכולות לסייע להוכחת האשמה?

ראיות מסוג זה יכולות להיות: חוות דעת של מטפל על מצב רגשי נסער של המתלוננת, תעודה רפואית המצביעה על הפגיעה המינית, התכתבויות בין המתלוננת לפוגע מהן עולה תמונה ראייתית ברורה יותר, מסירת פרטים מוכמנים שרק מי שהיה בזירה מכיר וכו'.

לעיתים, גם גרסת החשוד יכולה לסייע ולחזק את התלונה. כך למשל, חשוד שהרחיק את עצמו מביצוע המעשים וטען כי לא היה בכלל במקום בעת המעשים (טענת אליבי), אך בפועל מכשיר הטלפון שלו אוכן בזירה, או שהוא תועד במקום בדרך אחרת. או חשוד שטען כי מעולם לא קיים יחסי מין עם המתלוננת ובדיעבד נמצאו ממצאי DNA על תחתוניה או בגופה של המתלוננת.

במקרים כאלה, שקרי החשוד יכולים לחזק מבחינה ראייתית את התיק ולהפר את נקודת השיוויון של "מילה נגד מילה". כאשר מדובר בפגיעה מינית בקטינים, מתחת לגיל 14, עדותם תיגבה באמצעות חוקרת ילדים. ואז, נדרשת ראייה מסייעת משמעותית כדי להגיש כתב אישום נגד הפוגע, אלא אם התירה חוקרת הילדים לקטין להעיד בבית המשפט (זה די נדיר) ואזי אין עוד צורך בראיית סיוע. כלומר במקרה שבו אין ראיה מסייעת התומכת בעדות הקטין, התיק ייסגר מחוסר ראיות רק מן הטעם "הטכני" שאין תוספת ראייתית מסייעת.

לעיתים, התנהלות רשלנית, דווקא של המתלוננת ו/או מי מטעמה, היא שגורמת לקריסת התיק. כך למשל: עדות מתלוננת שעברה "גלגולים" רבים, שופצה ושופרה עד שנמסרה למשטרה, ובכך זוהמה. שיהוי לא סביר במסירת התלונה וכבישתה, מסירת פרטים שלא עולים בקנה אחד עם ראיות אחרות (למשל גובהו או מבנה גופו של החשוד ביחס למציאות, ציון מיקום, תיאור הזירה ועוד). כל אלה ועוד יחלישו את גרסת המתלוננת והתיק, סביר להניח, ייסגר.

מכאן שברור, כי פעמים רבות כשהתנהלות המעורבים "בעייתית" ונעשית ללא ליווי מקצועי, תהא לכך השפעה על גיבוש התשתית הראייתית והתיקים ייסגרו, אף על פי שמבחינה עובדתית בהחלט ייתכן כי הארוע התרחש. לכן, במצב כזה, בו קיים פער בין האמת העובדתית (תאור המקרה) לבין האמת המשפטית (איכות הראיות), ייסגרו תיקי המין.

אז מה לעשות? מתי להתייעץ עם עורך דין עבירות מין?

עבירות מין שייכות לקבוצת העבירות שאין מדברים עליהן בקול. חשוד או נאשם הזקוק לסיוע של עורך דין עבירות מין, יאתר אותו בסתר, ישאל עבור "חבר" ובדרך כלל יגיע לפגישת ייעוץ עם עורך דין פלילי מומחה לעבירות מין, מחוץ לשעות העבודה המקובלות. לעיתים מחמת הבושה, ידחה החשוד את זכותו להתייעץ עם עורך דין עבירות מין, או יוותר עליה כליל וזו עלולה להסתבר כטעות הרת גורל עבורו.

בתיקי המין המאופיינים ב"גרסת המתלוננת מול גרסת החשוד", קיימת חשיבות רבה ביותר לקבלת ייעוץ מקצועי בידי עורך דין פלילי מנוסה מומחה בעבירות מין אשר ישמע את הגרסה, ידע לשאול שאלות נכונות ויסייע בידו בגיבוש אסטרטגיה משפטית מנצחת, אשר יכולה לחלץ אותו מכתב אישום ומהרשעה פלילית על כל המשתמע מכך.

לסיכום

ליווי וייצוג בידי עורך דין לעבירות מין פלילי מנוסה – הוא חובה!
ייעוץ עם עורך דין לעבירות מין, עוד לפני החקירה במשטרה הוא קריטי ועשוי בסבירות גבוהה מאד לעשות את ההבדל בין סגירת התיק להגשת כתב האישום. ולכן ברור שאין פריבילגיה לוותר על כך. לכן, אם חלילה וחס, הוגשה נגדך תלונה או שעומדת להיות מוגשת נגדך תלונה במשטרה, חובתך, למען חרותך ושמך הטוב, לקבל ייעוץ מקצועי ורציני בידי עורך דין פלילי עבירות מין.

הייחוד של עורכת דין עידית רייכרט - עורכת דין לעבירות מין

עורכת דין עידית רייכרט, עורכת דין פלילית ותיקה ומנוסה, "יוצאת הפרקליטות" וסנגורית מובילה המתמחה בליטיגציה פלילית ובעבירות מין במיוחד.

בשנותיה הרבות כתובעת בפרקליטות ובעשור האחרון כסנגורית, טיפלה וייצגה באלפי תיקים, במאות לקוחות בכל סוגי עבירות המין.
ניסיונה מוכיח בכל פעם מחדש – כי ייעוץ לפני חקירת משטרה וליווי אינטנסיבי שלה הוא דרמטי, מציל נפשות ועשוי להשפיע על ההליך הפלילי ובסבירות מאד גבוהה גם מוביל לסגירת התיק כלא היה.

הסטטיסטיקה במשרדה, הוא משרד בוטיק למשפט הפלילי, מדברת בעד עצמה – מעל ל 90% מתיקי החקירה, אותם היא מלווה נסגרים כלא היו. החשודים אותם היא מלווה במסירות, בנחישות ובדיסקרטיות יכולים לחוש בטחון רב. כיוצאת המערכת מכירה עו"ד רייכרט היטב את העבודה, את שיטות החקירה, ולא ניתן להפתיעה.

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בחיפה והצפון לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

מה אתה חושב על המאמר?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 3

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אהבתם? שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
נפגעות תקיפה מינית

נפגעות תקיפה מינית?

נפגעות תקיפה מינית – הקדמה עבירות מין גוררות עימן צלקות נפשיות, השפעות גופניות רבות והשלכות על עתיד הקרבן. מרבית הקרבנות הן נשים ולכן במאמר זה

קרא/י עוד »