חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הסכמה חופשית כתנאי לקיום יחסי מין

הסכמה חופשית כתנאי לקיום יחסי מין יכולה להתבטא בכמה דרכים, בכולן יש לוודא כי המדובר ברצון אמיתי וחופשי ביחסים אלו ובמהותם. ככל שבוצעו שלא בהסכמה חופשית, אזי המדובר באונס המהווה עבירה פלילית חמורה ביותר.

רכיב הסכמה חופשית בעבירות מין

בשלהי אוגוסט 2020 נרעשה המדינה מאחת מפרשות המין הקשות שארעו. פרשה שנפתחה בעקבות תלונה שהוגשה בתחנת המשטרה באשקלון אודות חשד לאונס ולעבירות מין בקטינה בעת ששהתה בחופשה באילת. צוות חקירה מיוחד הוקם ובו עשרות חוקרים המיומנים בעבירות מין אשר אספו עדויות רבות, ראיות דיגיטליות ופורנזיות עד שהצליחו לפצח את החקירה והפרקליטות הגישה כתב אישום חמור נגד המעורבים.

נהרות של מילים נכתבו מאז אודות פרשת האונס בה חבורת גברים גסים ואטומים אנסו בזה אחר זה קטינה צעירה בבית מלון באילת. הציבור נחרד כולו מהמעשה המכוער שכל כולו ניצול של צעירה ומשכב עמה כאילו היתה בובת מין אילמת ומשותקת והכיצד התעלמו אלה ממצבה ההכרתי הזועק בו נשללה יכולתה להסכים? שאלות של חינוך, מוסר ומשפט עלו לדיון ומאמר זה יעסוק בהיבט צר של הסוגייה ובניתוח משפטי של שאלת רכיב הסכמה חופשית בעבירות מין על ידי עו"ד עידית רייכרט, עורכת דין פלילית לעבירות מין ומומחית בתחום.

אתם לא לבד, שתפו אותי ​

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

עורכת דין פלילית עידית רייכרט, משרד עורכי דין

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לקוחות מספרים עלינו

מהי הסכמה חופשית וכיצד בחור צעיר ונורמטיבי עלול למצוא את עצמו בקלות חשוד בעבירת אונס?

רבים מקרי האונס שהחלו בדייט מוצלח או במסיבת צעירים בה משתוללים הם וההורמונים שלהם. המוזיקה רועשת וכיפית, האווירה תוססת, יש תחושת שחרור באויר כאילו הכל מותר. האלכוהול זורם כמים אל כוסות המשקה ומשם לדם, החושים מתערפלים, ההגנות יורדות ואיתן גם הבגדים, הוא והיא עוברים להתייחד בפינה חשוכה ומקיימים יחסי מין.

"אם הכל בהסכמה אז מה לא בסדר?" יאמר הבחור להגנתו במהלך חקירה פלילית שתפתח נגדו כעבור מספר ימים בחשד לבעילה תוך ניצול מצב המונע מתן הסמכה חופשית. לטיפים שלי על התנהלות נכונה בחקירה קראו את המאמר – חקירה במשטרה – 10 הדיברות לנחקר.

"היא רצתה, הכל זרם סבבה, אין מצב שהייתי כופה את עצמי עליה", מציין בפני שופטת המעצר אליה הובא לאחר לילה קשה בתא המעצר, לראשונה בחייו.  תלונתה לעומת זאת, תספר כי חושיה התערפלו, ייתכן וסם אונס הוחדר לכוס המשקה ואין היא זוכרת דבר מליל האירוע. משטרת ישראל הפרקליטות ובית המשפט, אם יוגש כתב אישום, יצטרכו להכריע.

מקרה כזה הוא אחד מיני מאות התיקים שהונחו על שולחני במרוצת 25 שנותיי הן כפרקליטה בפרקליטות והן כסנגורית. כל מקרה נבחן לגופו של עניין. אך השאלה הראשונה אותה נדרש לבדוק כל עורך דין לעבירות מין מיומן ומנוסה היא – האם החשוד היה מודע באופן סובייקטיבי להכרתה של האישה או עצם את עיניו לגבי האפשרות כי לא היתה במצב הכרתי שאפשר לה לתת הסכמה חופשית לקיים יחסי מין? למידע נוסף בנושא קראו על תפקידו של – עורך דין עבירות מין.

מהו בדיוק ניצול מצב של חוסר הכרה או מצב אחר המונע מתן הסכמה חופשית של אישה או נערה?

כל עורך דין לעבירות מין הבקיא ומיומן בתחום יפנה לחלופה הרביעית בסעיף 345 לחוק העונשין לפיו, אנס הוא מי שבועל אישה כאשר יחסי המין עמה בוצעו "תוך ניצול מצב של חוסר הכרה בו שרויה האישה, או מצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית".

כלומר, די בכך שתישלל יכולתה או מסוגלותה של האישה להבין את הנעשה בגופה ולהסכים לכך. שכרות או סמים הם הדוגמא הקלאסית לכך. במילים אחרות: כאשר אדם עוצם את עיניו לגבי התנהגות המעידה על הכרה מעורפלת או שמתעלם מהיותה במצב המונע ממנה להסכים ליחסים באופן חופשי ובועל אותה הרי הוא אנס. בדיוק כפי שארע בפרשת האונס באילת.

מהי בדיוק עצימת עיניים?

סעיף 20(ג)(1) לחוק העונשין קובע כי אם מפעם בליבו של אדם חשד בדבר אפשרות לקיומן של נסיבות רואים אותו כאילו היה מודע לקיומן, אם נמנע במכוון מלבררן. במילים פשוטות: אם אדם חושד, עוד לפני ביצוע המעשה, בדבר קיומן של נסיבות מסוימות שהיה ויתבררו כנכונות מעשיו יהפכו אותו לעבריין, מחובתו לברר ולבדוק היטב את טיב חשדו ואת קיומן של הנסיבות ולהפריכן על מנת שהמעשה יהא חוקי ולגיטימי.

לכן, אם למרות החשד שקינן בלבו נמנע האדם מלבדוק ולבררו הן משום שלא רצה לדעת או משום שהיה לו נח שלא לבדוק (ובכך עצם את עיניו) הרי משמעות הדבר שהשלים עם קיומן של הנסיבות.

הפתרון: יישום כלל אצבע פשוט מאד וכל כך מוסרי ומתבקש – אם יש ספק אין ספק.

ולכן – אם יש לאדם ספק קל באשר להכרתה של האישה ובאשר למידת רצונה ביחסים חובה עליו לברר זאת עמה וכל עוד לא עשה זאת, ונמנע מלהפריך את ספקותיו ייחשב כמי שקיים יחסי מין תוך ניצול מצב המונע התנגדות והרי הוא אנס.

ההתייחסות המשפטית להסכמה חופשית של אישה

כדאי לדעת כי במהלך השנים, עברה דרישת "אי ההסכמה" המהווה יסוד מרכזי בעבירת האונס, גלגולים רבים. הביטוי המשפטי "נגד רצונה" נזנח והוחלף בביטוי "שלא בהסכמתה החופשית". בכך, העניקו בתי המשפט והמחוקק מעמד בכורה לרצון הפנימי של האישה ודחו את התפיסה המיושנת והמעוותת לפיה האישה הינה אובייקט מיני פאסיבי המוחזקת כמסכימה ורק התנגדות נחרצת חיצונית ואקטיבית מצידה תסתור חזקה זו.
לפיכך, כיום על מנת להרשיע בעבירת אונס, אין עוד צורך להראות התנגדותה הפיזית, אלא להיפך, נדרש להוכיח כי האישה הביעה הסכמה באופן מפורש.

הסכמה חופשית ביחסי מין - סיכום

כיום הגבול חד וברור- קיום יחסי מין עם אישה מותנה במתן הסכמתה שתהא חופשית ומרצון. אי הסכמתה יכולה להתבטא אמנם במגוון אופנים אך המשותף לכולם הוא אי רצון ביחסים. ולכן על כל מי שמבקש לקיים יחסים עם אישה החובה לוודא את קיומו של הרצון או העדרו ולא לעצום את עיניו מקיומן של נסיבות המטילות ספק בכך.  ואם אכן יוכח כי קוימו יחסי מין שלא בהסכמה חופשית, הרי שמדובר בעבירת אונס שהיא עבירה פלילית חמורה הגוררת עימה, בדרך כלל, עונשי מאסר כבדים ומשמעותיים. 

הגנה טובה תהא לנאשם בעבירת אונס בנסיבות אלה רק אם יוכיח כי לא היה מודע ולא יכול היה לדעת או לנחש כי הסכמת האישה אינה מדעת בשל הכרתה המעורפלת. בדיוק כפי שארע במקרה של פאדול פועל סודני שהואשם באונס קטינה שנמצאה במיטתו אך זוכה מביצוע המעשה עת הוכיח כי לא הבין ולא יכול היה לדעת שמצבה של הנערה שנכנסה אל מיטתו בזמן שישן אינו כשורה. בית המשפט המחוזי זיכה את הנאשם במקרה הנ"ל מחמת הספק בדבר מודעותו למצבה של המתלוננת אף בחלופה של עצימת עיניים (תפ"ח 20495-05-12 מחוזי (י-ם)).

ליווי וייצוג בידי עורך דין לעבירות מין מנוסה – הוא חובה

חקירה במשטרה וניהול אסטרטגיה משפטית חורצת גורלות במיוחד בעבירות מין. ומאחר שהזירה הפלילית עוסקת בדיני נפשות מאמינה עו"ד רייכרט המומחית בייצוג בעבירות מין, שהצלחתכם בה, בדיוק כמו בזירה הרפואית, תלויה בטיב הטיפול ובאיכות המטפל. עורך הדין הפלילי שלכם – הוא האסטרטג שלכם, המנוסה, המיומן, הבקיא שאמור להוביל אתכם בבטחה עד לחוף המבטחים, סגירת התיק וטיהור שמכם, מסכמת.

הייחוד של עורכת דין עידית רייכרט - עורכת דין לעבירות מין?

בשנותיה הרבות כתובעת בפרקליטות ובעשור האחרון כסנגורית, טיפלה וייצגה באלפי תיקים, במאות לקוחות בכל סוגי העבירות ובעיקר בעבירות מין, עבירות קטינים ונוער, תיקי סמים, צווארון לבן והמתה, עבודתה עבורה שליחות וייעוד לעזור לחלש. ניסיונה מוכיח בכל פעם מחדש – כי ייעוץ לפני חקירת משטרה וליווי אינטנסיבי שלה הוא דרמטי, מציל נפשות ועשוי להשפיע על ההליך הפלילי ובסבירות מאד גבוהה גם עשוי להביא לסגירת התיק כלא היה. 

הסטטיסטיקה במשרדה הוא משרד בוטיק למשפט הפלילי, מדברת בעד עצמה – מעל ל 90% מתיקי החקירה אותם היא מלווה מתחילת דרכם נסגרים כלא היו. החשודים אותם היא מלווה במסירות ובנחישות יכולים לחוש בטחון. כיוצאת המערכת היא מכירה היטב את העבודה, את שיטות החקירה, ולא ניתן להפתיעה.

עידית רייכרט משרד עו"ד – הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית מדויקת ומקצועית לחשודים לקראת חקירה פלילית במשטרה ולנאשמים בהליך הפלילי. לכן, אם נפגעתם או זומנתם לחקירת משטרה (חקירה באזהרה) הנכם מוזמנים לקבל ייעוץ משפטי מקצועי כבר בשלב זה. זו תהיה השקעה נבונה ומשתלמת.

יש לי את הכלים והידע לעזור לכם

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

מידע נוסף שחשוב לדעת על עבירות מין:

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורכת דין פלילית לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירת משטרה ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 5

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אודות הכותבת

Picture of עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

אהבתם? שתפו
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
שימוש במידע פנים

שימוש במידע פנים?

מהו שימוש במידע פנים? כבר מהרגע הראשון לפשיטה המפתיעה שערכו חוקרי רשות ניירות ערך על המשרדים של החברה הציבורית בה משמש נ' כמנכ"ל, הוא הבין

קרא/י עוד »
רישום פלילי | חוק המרשם הפלילי ותקנות השבים

אם כלב היה יודע לדבר?

"בית משפט לחיות" – או איך נמנע המשך התעללות בכלב ששימש לביצוע עבירות? מאז שעזבתי את תפקידי כתובעת בפרקליטות חלפו למעלה מ 11 שנים, במרוצתם

קרא/י עוד »
לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן