עבירות מין בקרב קטינים ובני נוער – התפקיד הקריטי של ההורה

5
(11)

אמירות כמו "אין סיכוי שהילד שלי יעשה דבר כזה" ודומותיה, הן מסוג האמירות שכמעט תמיד נאמרות בתחילתן של השיחות הבהולות אותן אני מקבלת כעורכת דין עבירות מין, מהורים לקטינים הנחשדים בביצוע עבירת מין.

ההלם המוחלט של ההורים כשמתברר להם שהילד או הילדה היקרים שלהם נדרשים לחקירה במשטרה בגין עבירות קטינים ונוער בכלל, וכשמדובר על עבירות מין בפרט, מובן מאליו ומאמר זה נועד להסביר ולהבהיר – הורים יקרים – אל תטמנו את הראש באדמה.

בתפקידי כעורכת דין לעבירות מין המתמחה, בין היתר, גם בייצוג קטינים ונוער, אני יכולה לומר בוודאות כי אחד מהדברים החשובים ביותר שעל הורה לעשות כאשר ילדו נחשד בעבירות מין בקרב בני נוער, הוא לפנות לעורך דין פלילי נוער ללא דיחוי. לא להתמהמה ולא לתת להלם הראשוני להשתלט עליו ולהכתיב את האופן בו יטפל במקרה.

זקוקים ליעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

עבירות מין בקרב בני נוער - תופעה שהולכת ומתרחבת

במאמרי זה אסביר על עבירות מין בקרב בני נוער וקטינים, ואדגיש מדוע חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין פלילי נוער או בעורך דין עבירות מין המתמחה בייצוג קטינים ונוער.

האמנם עבירות מין בקרב בני נוער וקטינים הפכה לתופעה שהולכת ומתרחבת?

למרבה הצער, בשנים האחרונות אנו עדים לגידול בחקירות המשטרה בחשד לביצוע עבירות קטינים ונוער בכלל, ועבירות מין בפרט. בין יתר עבירות המין בקרב בני נוער שנחקרות במשטרת ישראל, ניתן להצביע על עבירות מין שמתרחשות בתוך המשפחה, למשל בין אחים; עבירות המתרחשות בכותלי בית-הספר, תנועות הנוער, חוגים וכיו"ב; ועבירות מין קבוצתיות, המתאפיינות בניצול חולשתו של הקטינה או הקטין, במקרים רבים גם ללא ידיעה של המשתתפים כי מדובר בניצול.
אז מה ניתן לעשות, וכיצד נכון להתמודד עם עבירות מין בקרב קטינים?

מהם ההסדרים הייחודיים החלים על עבירות מין בקרב בני נוער וקטינים?

לפי החוק, ניתן לנקוט בהליכים פליליים ולפתוח בחקירה במשטרה נגד קטינים, רק אם מלאו להם 12 שנים. קטין שטרם מלאו לו 12 אינו כשיר לעמוד לדין ועל כן יטופל על-ידי עובדים סוציאליים שעברו הכשרה מיוחדת לטיפול בעבירות קטינים ונוער.

מכאן, כי כאשר אנו מדברים על עבירות מין אצל קטינים, אנו מתייחסים לקטינים בגילאים 12 עד 18. יחד עם זאת ועל אף שמדובר באוכלוסייה שנושאת באחריות פלילית למעשיה, המחוקק הגדיר בחוק הנוער הסדרים ייחודיים החלים על קטינים החשודים בביצוע עבירות.

כך למשל, קטין עד גיל 14 שמוזמן לחקירה במשטרה יכול להיחקר רק על-ידי עובד סוציאלי שהוסמך לתפקיד חוקר ילדים. על חוקר הילדים להשתמש בפרקטיקות ייחודיות התואמות את ההתפתחות הנפשית, הרגשית והקוגניטיבית של הילד.

הסדר ייחודי נוסף הנוגע לקטינים הנחקרים בחשד לביצוע עבירה פלילית בכלל ועבירות מין בפרט, היא זכותו של הקטין להתייעץ ללא נוכחות החוקר עם הוריו או קרוב משפחה אחר טרם תחילת החקירה במשטרה, ולדרוש כי קרוב משפחתו ינכח בזמן חקירת המשטרה.

החוק קובע כי חובה על המשטרה ליידע את הוריו של הקטין כי הוא חשוד בביצוע עבירות קטינים ונוער, ואוסר על המשטרה, למעט במקרים מסוימים כמו חשד לפגיעה בחקירה או סירוב הקטין לנוכחות הוריו, להתחיל בחקירה ללא נוכחות קרוב המשפחה.

על חשיבות ההתייעצות עם עורך דין המתמחה בייצוג קטינים ונוער

כפי שהדגמתי, בכל הנוגע לעבירות מין קיימת חשיבות מכרעת להכרת כל ההסדרים הייחודיים הרלוונטיים, הסדרים אותם עו"ד פלילי המתמחה בייצוג קטינים ונוער שהוא גם עורך דין עבירות מין אמור להכיר על בוריים.

מכאן, כי לא ניתן להפריז בחשיבות ההיוועצות בעורך דין פלילי נוער ו/או עורך דין עבירות מין המתמחה בייצוג בעבירות ובייצוג קטינים ונוער. הדבר נכון הן לגבי שלב החקירה במשטרה, שכן בנוסף להסדרים הייחודיים האמורים לקטין החשוד בביצוע עבירת מין, קיימת לו גם זכות להתייעץ בפרטיות מוחלטת עם עורך-דינו עוד בטרם תחילת חקירתו; והן לאחר החקירה במשטרה – מכיוון שקטינים החשודים בביצוע עבירות בכלל ועבירות מין בפרט, מופנים בתום חקירתם במשטרה לשירות המבחן לנוער שם נבחנים על-ידי קצין מבחן שעבר הכשרה מתאימה לחקירת נוער.

 במסגרת חוות-דעתו, יכול קצין המבחן להמליץ על סגירת התיק הפלילי, גניזת התיק בהליך של טיפול מותנה, ועוד. אומנם, ההחלטה האם להעמיד את הקטין לדין מסורה למשטרה ולתביעה, אך פעמים רבות למסקנת קצין המבחן ניתן משקל מכריע בהחלטה כיצד לטפל במקרה.

לכן, הכנה נכונה על-ידי עורך דין נוער לקראת התחקור על-ידי קצין המבחן, יכולה לעשות את ההבדל המשמעותי בין העמדה לדין פלילי בגין חשד לביצוע עבירות מין בקרב בני נוער, לבין טיפול במקרה במישורים אחרים, טראומתיים פחות.

אז, למה לפנות דווקא אלי, עו"ד המתמחה בעבירות מין בקרב בני נוער וקטינים?

אני עו"ד עידית רייכרט, לשעבר בכירה בפרקליטות, וכיום בעלת משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי והמנהלי, ומתמחה בייצוג נאשמים וחשודים נורמטיביים בהליך הפלילי וקטינים ונוער בפרט.

מזה עשור אני מייצגת תאגידים, אישי ציבור, מנכ"לים, עובדי מדינה, אנשי כוחות הביטחון, נפגעי עבירה ובעיקר אנשים נורמטיביים שמעדו והסתבכו בעולם הפלילי ונקראים לחקירה במשטרה.

מתוקף ניסיוני רב השנים במערכת ומחוצה לה, אני מכירה היטב את חולשות המערכת ומתרגמת אותן ליתרון עבור הלקוחות שלי. אני יודעת היטב כי ליווי נכון ומקצועי על ידי עורך דין פלילי מיומן ומנוסה כבר בשלבים המוקדמים של החקירה הפלילית חורץ גורלות. ומניסיון – מי שנועץ בי לפני מסירת גרסתו בחקירה פלילית במשטרה, משפר עד מאד את הסיכוי לגניזת התיק שלו. ממש כך.

לכן, אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן. אעשה את כל מה שצריך ברגישות, בדיסקרטיות ובנחישות, כדי להחזיר לכם את השקט הנפשי, הביטחון, והתקווה לעשות עבורכם את הבלתי אפשרי לאפשרי.

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין, וודאי שאינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית, זימון טלפוני לחקירה במשטרה, חקירה באזהרה או לפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

 

מה אתה חושב על המאמר?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 11

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אהבתם? שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
חקירה באזהרה

חקירה באזהרה

זומנת לחקירה באזהרה ? יש דרך לצאת מזה בשלום על הצג מופיע "מספר חסום". "מי זה כבר יכול להיות?" אתה מהרהר בלבך ומקבל את השיחה.

קרא/י עוד »