בעילה אסורה בהסכמה

בעילה אסורה בהסכמה מהווה מצב של קיום יחסים בהסכמת שני הצדדים וללא כפייה שהיא, אך כזו שנחשבת בלתי חוקית עקב נסיבותיה, כמו למשל בקרב קטינים או בקיומם של יחסי ניצול, מרות או תלות.

בעילה אסורה בהסכמה - לפעמים ההסכמה לא מספיקה

במבט ראשון, ייתכן שנראה לכם כי עבירת המין המכונה "בעילה אסורה בהסכמה" אינה מתיישבת עם ההיגיון הבריא. הרי איך יכול להיות שיחסי מין בהסכמה הם עבירה פלילית של יחסי מין אסורים? ודאי חלקכם ישאל עצמו – האם ההסכמה אינה מעידה על כך שלא מדובר במעשה אסור?

על שאלות אלה, כמו גם על שאלות נוספות כגון מה בכלל כוללת ההגדרה "בעילה", למה חשוב לפנות ולהתייעץ עם עורך דין פלילי לעבירות מין, ומדוע נעשה שימוש בעימות במשטרה ככלי חקירה נפוץ בחקירות של עבירה זאת, אענה במאמר הבא.

ראשית, מהי בעילה?

בעילה מוגדרת בחוק העונשין כהחדרת איבר גוף או חפץ לאיבר המין של אישה. מכאן, קל להבין כי בעילה כשלעצמה אינה עבירת מין. אך כמובן, שבעילה שנעשית ללא הסכמה נחשבת לעבירת מין מסוג אינוס (או אונס בלשון עממית).

חשוב לדעת כי ייתכנו גם מקרים בהם הבעילה בוצעה בהסכמה ועדיין תחשב למעשה אינוס, למשל: כאשר מדובר בבעילת ילדה מתחת לגיל 14, או למשל בעילה של אישה שנעשית תוך ניצול מצב של חוסר הכרה, או כל מצב אחר המונע ממנה להסכים הסכמה חופשית, או תוך ניצול תמימותה או חולשתה או מצבה הנפשי והחברתי של האישה. בכל המקרים הללו ייחשב מעשה הבעילה כאינוס. להרחבה בנושא קראו את המאמר על – עבירת אונס.

אתם לא לבד, שתפו אותי ​

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

עידית רייכרט-עורכת דין פלילית

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לקוחות מספרים עלינו

אז, מה זה בעילה אסורה בהסכמה?

לפי סעיף 346 לחוק העונשין, עבירת בעילה אסורה בהסכמה, מתגבשת באחד מהמקרים הבאים:
• כשגיל האישה בין 14-16 שנים והיא אינה נשואה לבועל;

• כשגיל האישה בין 16-18, והבעילה בוצעה תוך ניצול יחסי מרות, תלות, השגחה או הבטחת שווא לנישואים.
במקרים אלה, העונש על ביצוע בעילה בהסכמה יכול להגיע עד חמש שנות מאסר.

• אם לאישה מלאו 18 שנה, אך הבעילה נעשתה תוך ניצול יחסי מרות בעבודה, או עקב הבטחת שווא לנישואים כשהבועל התחזה לפנוי על-אף היותו נשוי. במקרה זה, העונש על ביצוע בעילה בהסכמה יכול להגיע עד שלוש שנות מאסר. למידע נוסף קראו את מאמרי –  ניצול יחסי מרות בעבודה.

האם קיום יחסי מין עם קטינה מעל גיל 16 יכולים להוות בעילה אסורה בהסכמה?

גיל 16 הוא "גיל ההסכמה" בשיטת המשפט הישראלי. לכן, קבע המחוקק סייג לאחריות פלילית שמשמעותו היא: מותר לבעול קטינה שגילה מעל 16 שנים ובלבד שפער הגילים בין הבועל לקטינה אינו עולה על 3 שנים, הקטינה הסכימה לכך והבעילה נעשתה במהלך יחסי חברות רגילים וללא ניצוח מעמדו של הבועל.

לדוגמא: מדריך בתנועה בן 18 אינו יכול לבעול את החניכה בת ה – 16.5 אותה מדריך, אלא אם, לא יתקיימו ביניהם יחסי מרות או חינוך ויקיים עמה יחסי מין בהסכמתה ובמהלך יחסי חברות, אז תהא לו הגנה טובה מפני העמדה לדין בעבירה זו.

איך מוכיחים בעילה אסורה בהסכמה?

כמובן שכל מקרה של חשד לביצוע בעילה אסורה בהסכמה מעלה נסיבות שונות וייחודיות, אך בכל זאת קיים כלי מרכזי בחקירת העבירה, והוא ביצוע עימות בין המתלוננת לחשוד. למידע נוסך קראו את מאמרי – עימות במשטרה.

הסיבה לכך שמדובר בכלי נפוץ בחקירת חשד לביצוע בעילה אסורה בהסכמה, נוגעת לכך שבמקרים רבים בעילה אסורה בהסכמה מתרחשת בחדרי חדרים, ללא נוכחותם של עדים. לכן, כאשר אישה מתלוננת שאדם בעל אותה בעילה אסורה בהסכמה, וכאשר מי שחשוד בעבירה טוען שלא היו דברים מעולם – פונים החוקרים לביצוע עימות במשטרה, ובלבד שמצבה הנפשי של האישה מאפשר זאת.

במסגרת עימות במשטרה מאמתים החוקרים את החשוד והאישה, ולפעמים מפתיעים את החשוד באמצעות פרטים מוכמנים שרק מי שקיימה יחסים אינטימיים עם החשוד יכולה להכיר. במקרים כאלה, עשוי החשוד לחוש כי לא נותרה כל ברירה, אלא להודות בקיום הבעילה.

למה חשוב להתייעץ עם עורך דין עבירות מין במקרה של חשד לביצוע בעילה אסורה בהסכמה?

לא כל עורך דין פלילי יכול לטפל בעבירות מין. עורך דין עבירות מין חייב להיות מומחה ומקצועי בתחומו, אך גם רגיש ומודע לסיטואציה המורכבת המונחת לפתחו. הדבר נכון ביחס לאישה השוקלת את צעדיה, ובוחנת האם יהיה זה נכון עבורה להגיש תלונה על אדם שביצע בה בעילה אסורה בהסכמה, על כל הרגישות, המורכבות והקושי העצום הנלווה למהלך כזה.

אך באותה מידה, נדרשת רגישות ועדינות גם בייצוג של מי שחשוד בביצוע עבירה זו. במקרים מסוימים, בעיקר כאשר האישה ומי שנחשד שביצע בעילה אסורה בהסכמה הינם בגירים או נשואים, מטרתו של עורך דין עבירות מין היא לא רק להוביל לכך שלא יוגש כתב אישום נגד החשוד, אלא גם לוודא כי החשד לא יובא לידיעת הרבים. למידע נוסף על עו"ד פלילי עבירות מין קראו על – עורך דין עבירות מין.

פעמים רבות קשירת שמו של אדם בעבירה של ביצוע בעילה אסורה בהסכמה עלולה להיות הרת אסון לאותו אדם, אפילו אם בסופו של יום לא הוגש נגדו כתב אישום. בעידן האינטרנט, במחי הקשת שמו של אדם ב"גוגל", יכולה להיסדק תדמיתו על לא עוול בכפו.

לכן, אם עלה נגדך חשד לביצוע עבירה של בעילה אסורה בהסכמה, ואפילו אם אתה בטוח לחלוטין בחפותך, אני ממליצה לך בחום לשכור את שירותיו של עורך דין מוביל לעבירות מין. הוא יוכל להכין אותך היטב לעימות במשטרה, לוודא ששמך לא יפורסם ברבים, ולעשות כל שניתן כדי שחפותך תצא לאור.

קצת עליי – עו"ד עידית רייכרט, סנגורית פלילית, עו"ד לעבירות מין

אני עורכת דין פלילית עידית רייכרט, לשעבר בכירה בפרקליטות, וכיום בעלת משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי והמנהלי, ומתמחה בייצוג נאשמים וחשודים נורמטיביים בהליך הפלילי.

מעל עשור שאני מייצגת תאגידים, אישי ציבור, מנכ"לים, אנשי כוחות הבטחון, נפגעי עבירה ובעיקר אנשים נורמטיביים שמעדו והסתבכו בעולם הפלילי ונקראים לחקירה במשטרה. חשודים ונאשמים המתמודדים עם "משפטי שדה" תקשורתיים במיוחד כשמדובר בעבירות מין. 

מתוקף ניסיוני רב השנים במערכת ומחוצה לה, אני מכירה היטב את חולשות המערכת והופכת אותן ליתרון עבור הלקוחות שלי. אני יודעת היטב כי ליווי נכון ומקצועי על ידי עורך דין פלילי מיומן ומנוסה כבר בשלבים המוקדמים של החקירה הפלילית חורץ גורלות. ומניסיון – מי שנועץ בי לפני מסירת גרסתו בחקירה פלילית במשטרה, משפר עד מאד את הסיכוי לגניזת התיק שלו. ממש כך. לטיפים על התנהלות נכונה בחקירה קראו את מאמרי – חקירה במשטרה – 10 הדיברות לנחקר.

לכן, אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן. אעשה את כל מה שצריך ברגישות, בדיסקרטיות ובנחישות, כדי להחזיר לכם את השקט הנפשי, הביטחון, והתקווה לעשות עבורכם את הבלתי אפשרי לאפשרי.

לאיזה חלק במאמר תרצה לחזור?

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בחיפה לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה משטרתית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 4

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אודות הכותבת

עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

אהבתם? שתפו
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
מאסר על תנאי

מאסר על תנאי

פרט מעניין שלא רבים יודעים: כאשר נגזר עונשו של אדם, ימי מאסרו מאחורי סורג ובריח וימי מאסרו על תנאי נספרים יחדיו ולא יכולים לחרוג מהעונש

קרא/י עוד »
חקירת קטין | עבירות קטינים ונוער

חקירת קטין

חקירת קטינים במשטרה המותר והאסור – הדברים שכל הורה חייב לדעת חקירת קטינים במשטרה היא אירוע ייחודי בהליך הפלילי, אשר שונה באופן מהותי מחקירה במשטרה

קרא/י עוד »
שחרור בערבות

שחרור בערבות

שחרור בערבות – כך תעשו זאת נכון נניח שאדם דרוש כחשוד לחקירה באזהרה לשם מסירת גרסתו, במסגרת חקירה משטרתית וזאת בנוגע לעבירה בה הוא חשוד,

קרא/י עוד »
לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן