חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מהו תסקיר מעצר

תסקיר מעצר הינו אבחון אובייקטיבי אודות אישיותו, אופיו ומידת מסוכנותו של חשוד מסוים, אותו עורך שירות המבחן. פרטי התסקיר המוגש לבית המשפט הינם קריטיים, שכן בכוחם לקבוע הארכה או שחרור ממעצר וכן לבחון חלופות מעצר.

מהו תסקיר מעצר - מתי ניתן להעזר בו בהליך הפלילי?

פגיעה בחירותו של החשוד או הנאשם חייבת להיות מידתית וברירת מחדל אחרונה בשורה של מגבלות שקבע המחוקק. לכן, כשמבקשת המשטרה או הפרקליטות לעצור חשוד או נאשם לכל פרק זמן מאחורי סורג ובריח, חייב בית המשפט לשקול את הבקשה, את תכליתה ולאזנה מנגד עם זכויות הפרט ובהן זכות היסוד לחירות.
אחד מכלי העבודה החשובים שיכולים לשמש את בית המשפט בטרם יכריע האם לעצור אדם מאחורי סורג ובריח, או לשחררו לחלופת מעצר, הוא תסקיר מעצר.

מי עורך את תסקיר המעצר?

תסקיר מעצר, נערך על ידי גוף רשמי מטעם המדינה הנקרא "שירות המבחן". עורך התסקיר הוא עובד סוציאלי שלמעשה בודק מיהו האדם שניצב מולו? האם אפשר לסמוך עליו? האם אפשר לסמוך על סביבתו? האם שחרורו לכל חלופה תסכן את שלום הציבור ובטחונו? האם ניתן לסמוך על מפקחיו ועוד.

מה המעמד והתוקף של תסקיר מעצר?

צריך לזכור כי תסקיר המעצר הנו המלצה בלבד, כלומר בית המשפט אינו מחויב להמלצה ובוודאי שאינו "חותמת גומי" של שרות המבחן. בית המשפט מעניק לתסקיר המעצר את המשקל הראוי ככלי מקצועי במכלול השיקולים שהוא שוקל.

אבל, בהתאם למדיניות הפסיקה, חשוב לדעת – רוב בתי המשפט יאמצו את המלצת שרות המבחן כמעט כלשונה ורק נימוקים כבדי משקל ישפיעו על בית משפט לסטות מהמלצת תסקיר מעצר על אחת כמה וכמה כשמדובר בהמלצה שלילית של שרות המבחן. 

אז איך עושים את זה? איך עורך דין מעצרים יכול לשכנע את בית המשפט לסטות מהמלצה שלילית ולשחרר נאשם או חשוד לחלופת מעצר כשהמלצת שרות המבחן היא שלא לשחררו כלל? 

אתם לא לבד, שתפו אותי ​

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

עורכת דין פלילית עידית רייכרט, משרד עורכי דין

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לקוחות מספרים עלינו

מהם הפרמטרים אותם שוקל שרות המבחן בעריכת תסקיר המעצר?

לצורך גיבוש עמדה והמלצה ישקול עורך התסקיר, בין היתר, גם את השיקולים הבאים: טיב וסוג העבירות, האם נשקפת מסוכנות מצד החשוד? האם קיימת עילת מעצר (חשש לשיבוש מהלכי משפט, חשש שהנאשם או החשוד יימלטו מהעמדתם לדין)? מה המניע שעמד בבסיס ביצוע העבירה? האם קיים חשש של ממש מפני הישנות עבירות לו ישוחרר? האם החשוד או הנאשם הפרו בעבר אמון שניתן בהם? האם העבירות בוצעו על רק התמכרותי?

בנוסף, מתרשם שרות המבחן מטיב המפקחים המוצעים לשמש כמשמורנים. כך למשל: האם הם מבינים את העול שנוטלים על עצמם? האם הם מודעים לטיב וסוג העבירות? מה מידת ההכרות שלהם עם החשוד או הנאשם? האם יש להם מרות עליו? וכו' . בהתאם למכלול המידע, ממליץ שרות המבחן האם הנאשם או החשוד ראויים לאמון וניתן לשחררם לחלופת מעצר ובאלו תנאים? בין יתר התנאים יכול שרות המבחן גם להמליץ על שילוב החשוד או הנאשם בתכנית שיקום בפיקוח שרות מבחן ובתנאי צו פיקוח הקרוי "צו מבחן".

עו"ד מעצרים מיומן ומנוסה ידע להכין את הלקוח שלו לקראת התסקיר, להכין את סביבתו, לדאוג לכך שהנאשם או החשוד יעמוד בתנאים ההכרחיים. ולא אין מדובר בהצגה לשמה אלא בהכנה מעמיקה ויסודית שתבליט את ההכרח שבשחרור לחלופה, וכי ניתן לסמוך על החשוד, הנאשם ועל המפקחים מטעמם.

מתי יכול עו"ד מעצרים לבקש שיערכו לנאשם או לחשוד תסקיר מעצר?

כלל, תנאי לעריכת תסקיר מעצר הוא קיומה של תשתית ראייתית לכאורית, כלומר על בית המשפט לקבוע כי לעת הזו קיימת תשתית ראייתית ולו ברמה המינימלית, כזו שעשויה להביא להרשעת הנאשם. בשלב זה בית המשפט שדן בתיק המעצר, הוא לא בית המשפט בפניו יעידו העדים, אינו מתייחס לשאלת מהימנות העדים או לקיומה של סתירה בראיות, אלא לשאלה האם לפי החומר הגולמי שבתיק החקירה, קיים יסוד סביר להניח שהנאשם יורשע בסיום משפטו?

עו"ד מעצרים יכול להסכים לקיומה של תשתית ראייתית ודי ב"ניצוץ ראייתי" על מנת לחסוך זמן יקר של ניהול דיון או לקיים דיון בשאלה האם בכלל קיימות ראיות לכאורה לביצוע העבירה הנטענת.

כך או אחרת, רק שיקבע בית המשפט קיומן של ראיות לכאורה ידון בשאלה האם יש מקום להזמנת תסקיר מעצר.

טיפ חשוב לעורך דין מעצרים ולציבור הרחב – תסקיר מעצר יכול להיערך כבר עם הגשת הצהרת התובע, וזאת כדי לחסוך זמן, או לאחר הגשת כתב האישום. כך קבע השופט א' רובינשטיין: " אחת הדרכים לייעול ההליך היא, כי ככל שמשתכנע בית המשפט מתוך התיק ונסיבותיו שיש סיכוי לשחרור לחלופה, יזמין את תסקיר המעצר מייד עם "הצהרת התובע", כך שייחסכו 5 ימים (על פי רוב) בהכנת התסקיר, ויוקל במידת מה מבחינת לחץ הזמנים גם על שירות המבחן העמוס".

לסיכום – אם נעצרת כדאי לזכור

תסקיר מעצר, הוא כלי עזר חשוב לבית המשפט, אך ישנם מקרים בהם כדאי דווקא להימנע מתסקיר מעצר. לכן המלצתי – הסתייעו בעורך דין מעצרים פלילי מיומן ומקצועי, שיודע איך להתמודד עם קריאת חומרי חקירה, לאתר כשלים ראייתים ומחדלי חקירה, הבקיא בהוראות החוק והפסיקה, שמיטיב לעמוד מול שופט וידע לשכנע אותו מדוע במקרה זה יש לשחרר אתכם גם ללא תסקיר מעצר.

הניסיון של כפרקליטה בכירה בפרקליטות במשך כ 14 שנים ובעשור האחרון כסניגורית מובילה, מוכיח בכל פעם מחדש – הכרת חולשות המערכת מסייעת בשלבים השונים של ההליך הפלילי ולהליכי המעצר בפרט. לא כל כתב אישום יסתיים בהרשעה ולא כל בקשת מעצר עד תום ההליכים תסתיים במעצר מאחורי סורג ובריח. לעורך דין מעצרים פלילי מנוסה יש בהחלט כלים לעזור לכם.
לכן אם נעצרתם אתם חייבים להיפגש עם עורך דין פלילי, לקבלת ייעוץ לפני חקירה במשטרה.

מי אני ומה הייחוד שלי כעו"ד מעצרים?

אני בעלת 25 שנות ניסיון בעולם הפלילי, מהן כ 14 שנים כפרקליטה בכירה בפרקליטות ומזה כעשור בעלת משרד בוטיק למשפט הפלילי ומשמשת כסנגורית המתמחה בייצוג פלילי בהליכי מעצר.

המשרד שלי מעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי ומתמחה בייצוג נאשמים וחשודים נורמטיביים בהליך הפלילי על כל רבדיו, במתן יעוץ מקצועי והכנה נכונה לקראת חקירה פלילית וייצוג במעצרים. שנותיי במערכת ומחוצה לה מהווים יתרון עצום בהליכים פליליים המתחילים כבר בשלבי החקירה הפלילית והמעצרים ועד לסיום המערכה הפלילית בבית המשפט.

המשרד שלי מעניק הגנה משפטית מדוייקת בייצוג חשודים ונאשמים נורמטיביים שמעדו והסתבכו בעולם הפלילי. וכדאי להפנים – ניהול מערכה פלילית אינה אפשרית בידי כל עורך דין, כי לעיתים אין הזדמנות למקצה שיפורים.

הטיפול בכם ייעשה ברגישות, בדיסקרטיות ובנחישות כדי להחזיר לכם את השקט הנפשי, הביטחון, התקווה ולעשות את הבלתי אפשרי לאפשרי. אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, התקשרו אלי. אני כאן.

יש לי את הכלים והידע לעזור לכם

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לאיזה חלק במאמר תרצה לחזור?

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה משטרתית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 4

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אודות הכותבת

Picture of עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

אהבתם? שתפו
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
מאסר על תנאי

מאסר על תנאי

פרט מעניין שלא רבים יודעים: כאשר נגזר עונשו של אדם, ימי מאסרו מאחורי סורג ובריח וימי מאסרו על תנאי נספרים יחדיו ולא יכולים לחרוג מהעונש

קרא/י עוד »
לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן