fbpx

ההליך הפלילי

רבים מאיתנו סבורים (בטעות) כי ההליך הפלילי שייך רק למשפחות פשע, ארגוני פשיעה ואינו נוגע להם האנשים הנורמטיבים: הרופא, המורה, המהנדס, איש התקשורת, הקצין, הפרופסור, הסטודנט, המנכ"ל (להמשיך?)

האמינו לי – אחרי למעלה מ – 20 שנים בהן אני עורכת דין פלילית בפרקליטות וכסנגורית המייצגת אך ורק אנשים טובים שמעדו- אני יכולה לומר בוודאות –  "לכל אחד זה יכול לקרות". ביום בהיר אחד, המשטרה מתדפקת על דלת הבית, עוצרת את הבן בחשד לשימוש בסמים ומבקשת לערוך חיפוש בחדרו. שוטרת מתקשרת אליך להתייצב לחקירה במשטרה, לטענתה אתה אמור לתת עדות קצרה והיא לא יכולה לפרט בטלפון. לך אין  מושג קלוש מדוע נקראת לשם, יתכן ומישהי שלקחת טרמפ, תתלונן כי הטרדת אותה מינית, הגם שאתה יודע כי כל "חטאך" היה שמאנת לתת לה את הכסף שדרשה; ואפשר כי עובדת שלך תתלונן עליך כי אנסת אותה כאשר אתה יודע שבסך הכל ניהלתם רומן ועתה היא נתפסה בבגידתה ועוד כהנה "הפתעות".

יש ותוזמן לחקירה כחשוד בעבירת סמים מפני שמישהו (בדרך כלל מקור משטרתי או שותף לעבירה, או סוכן סמוי) הפלילי אותך; שלא לדבר על מקרים שקרו, במסגרתם נקלעת למקום הלא-נכון ברגע הלא-נכון, ולפתע נעצרת כחשוד בעבירה פלילית חמורה, על לא עוול בכפך. והיו גם מקרים כי יריב מסר מידע מפליל לרשויות המס לאחר שדאג להקליט את השיחה המפלילה עם  מי שעד לאותו מועד נחשב לחברו והפך ליריבו.

המשותף לכל אלה  – הוא הזימון להגיע למשטרה לחקירה פלילית. הרגע הזה שבו את או אתה נמצאים מול חוקר, מוזהרים  כי "זכותך לא לומר דבר" כי "דבריך יתועדו ועשויים לשמש ראיה בבית המשפט אולם בית המשפט יוכל להביא  בחשבון את שתיקתך". ובנוסף תקבלו את זכות ההיוועצות לפיה: "זכותך להיוועץ בעורך דין לפני חקיררתך, בכפוף למגבלות הקבועות בחוק".

זהו רגע מלחיץ, מאיים, מפחיד. את/ה נמצא/ת בסיטואציה זרה, מנוכרת, לא מוכרת ובלתי הפיכה ואמור/ה לשחק את המשחק לפי כלליו שהם שפה זרה עבורך.

זקוקים ליעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

אז כמו שהבנתם בהתאם לחוק, המשטרה מחויבת לאפשר לחשוד להתייעץ עם עו"ד טרם מסירת גרסתו. כך קבע  בית המשפט העליון:

"זכות ההיוועצות בעורך דין היא אחת הזכויות החשובות הנתונות לנאשם במהלך החקירה המשטרתית. רציונאל אחד המונח בבסיסה של זכות זו, הוא הרצון לאפשר לעורך הדין ליידע את הנחקר בדבר מכלול הזכויות המוקנות לו במהלך החקירה, לרבות זכותו לחקירה הוגנת וזכותו שלא להפליל את עצמו… ברם, לצד הרציונאל הזה מתקיים רציונאל מרכזי נוסף 'והוא יכולתו של עורך הדין לפקח על הליך החקירה ולהוות גורם מפקח על תקינות החקירה ועל אמינות הראיות המושגות בה, ובמיוחד במניעת הודאות שווא… מטרתה של החקירה המשטרתית אינה לחלץ, בכל מחיר, הודאה מפיו של החשוד אלא לתור אחר ראיות לחשיפת האמת… והשמירה על זכות ההיוועצות עם עורך דין מסייעת בקידומה של מטרה זו"

מי אשר אינו בקיא בהליך הפלילי – וכך רובנו – ימצא עצמו בחדר החקירות בסיטואציה זרה, מלחיצה ובלתי מוכרת. התנהלות בלתי נכונה בחקירה במשטרה עלולה להכריע את גורלך.

לספר להם את האמת? לשמור על זכות השתיקה ("אני חושב שזה מה שראיתי סרטים, לא?!?")? לספר להם רק חלק מהאמת?

התשובות לשאלות אלו מצריכות התייעצות עם איש מקצוע. אמנם יש כאלה שיסתפקו בעצות מדר' גוגל ויש כאלה שינצלו את האפשרות ליעוץ חינם מטעם הסניגוריה  הציבורית. אבל אני באמת רוצה לשאול אותך: באילו עוד מצבים מלחיצים בחיים שלך החלטת שלא צריך הכנה מראש וסמכת על המזל? על הידע הכללי שלך? באמת לא נערכת לקראת מבחן חשוב? באמת לא שיננת שוב ושוב את דברי הנאום שלך מול קהל אינטיליגנטי? באמת לא תרגלת את הדברים שתעביר במצגת החשובה לפני חבר המנהלים? ומה לגבי הטיול הגדול לחו"ל? באמת לא אספת מידע? לא תכננת? לא התייעצת עם מי שבקיא ומנוסה בתחום? אז למה כאשר מדובר בזכות להתייעץ עם עורך דין פלילי, שלא לומר להערך עוד קודם לכן לחקירה פלילית, מדוע אז את/ה סבור/ה שאין צורך בהכנה? מדהים אותי לגלות שוב ושוב שדווקא בסיטואציה לא סימפטית של אי ודאות, חרדה ולחץ שלעיתים אין חזור ממנה אנשים נורמטיבים "המסתבכים המזדמנים" אני קוראת להם, נמנעים מליווי מתאים של עורך דין פלילי מנוסה שייעץ להם, יסייע להם, ובמקרים רבים מאד גם יחלץ אותם.

נזכור כי הנחקר נמצא בשני מצבים מקבילים (ובלתי סימפטים): לחץ ואי וודאות. מהן ההשלכות של מעצר אפשרי? נחקרתי במשטרה ושוחררתי, האם זה אומר שלא יגישו נגדי כתב אישום? אם החוקר אומר לי שהיה ואודה בחקירה אז אשוחרר, האם להודות? כאשר קצין החקירות מוציא אותי מהחדר ומדבר איתי "כחבר", האם הדברים שאמסור יפלילו אותי? ועוד כהנה שאלות שמומלץ כי לא תנסו לענות עליהן בעצמכם לבד.

המשרד שלי הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי ומתמחה בייצוג נאשמים וחשודים נורמטיבים בהליך הפלילי על כל רבדיו ובמתן יעוץ מקצועי והכנה נכונה לקראת חקירה פלילית.

אני מכירה ומבינה את הכאב והחרדה שעוברים על אדם נורמטיבי שמועד ומסתבך בעולם הפלילי – כרעם ביום בהיר עולמו חרב עליו!  ולכן בחרתי מתוך השקפת עולם לייצג את אותם אנשים טובים שלא דמיינו בסיוטים הכי גרועים שלהם שיום אחד יזדקקו לעורך דין פלילי.  אני מאמינה כי גם אדם כזה העלול למצוא עצמו בשבר נוראי, לעיתים על לא עוול בכפו, לעיתים מתוך מצוקה ראוי לחמלה, לעזרה מקצועית ולהגנה משפטית מעולה. חשוב לזכור – ליווי נכון ומקצועי על ידי עורך דין פלילי ומנוסה כבר בשלבים המוקדמים יכול לחרוץ גורלות. אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן.

אהבתם? שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
חקירה משטרתית - סמכויות שוטרים

שימוע פלילי

מהו שימוע פלילי? שימוע פלילי הוא הליך המאפשר לחשוד הזדמנות להעלות את טיעוניו בפני גוף התביעות (המשטרתית או הפרקליטות) ולנסות לשכנעם מדוע לא יוגש נגדו

קרא/י עוד »
Call Now Button
דילוג לתוכן