חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

יחסי תלות

יחסי תלות הינם מערכת יחסים רגשית, רפואית או טיפולית, בה אחד הצדדים תלוי בסיפוק צרכיו מאת הצד האחר. ניצול של היחסים הללו הינו אסור לחלוטין וזאת בשל הסיכון העולה ממנו לניצול או הטרדה מינית.

מהם יחסי תלות והסכנה בהם?

ניצול של יחסי תלות נחשב למרבה הצער לתופעה רחבה ונפוצה, שכיחה במיוחד ביחסים בין מטפלים למטופלים. החוק קובע כי מערכת יחסים בין שני הצדדים ביחסים אלו, גם אם בהסכמה הדדית לחלוטין, הינה מעשה אסור לחלוטין.

זאת משום שלא רק התלות הרגשית, הפסיכולוגית ואף הבריאותית הולכת ומעמיקה אל תוך מערכת היחסים, אלא שמלכתחילה מצבו הרעוע של התלוי מונע ממנו לזהות ולהבין את הסיטואציה, לבחון אותה מעיניים אובייקטיביות ואף להשפיע לטובה על שיקוליו. 

כאשר צד אחד תלוי באופן מסוים בצד השני הוא מצוי בעמדת נחיתות, דבר אשר מזוהה בקלות אצל הצד הסמכותי ועשוי להתבטא מצידו בניצול פער הכוחות, למרבה הצער גם בדרך של פגיעה מינית. 

הצד הנפגע איננו בעל משאבים נפשיים, מנטליים ואף כלכליים כדי לזהות עליו השפעה מסוכנת, ואף עשוי להיות שלא בעל בגרות רגשית ומנטלית מספקת כדי להוביל את עצמו אל מחוץ למעגל התלות, כמו במקרה של קטינים. 

לאור כל אלו, ניצול יחסי תלות סופו להסתיים בעונשים כבדים וחמורים במיוחד.

אתם לא לבד, שתפו אותי ​

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

עורכת דין פלילית עידית רייכרט, משרד עורכי דין

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לקוחות מספרים עלינו

יחסי תלות בין מטופל למטפל

טיפול בריאותי – פיזי או נפשי, יכול להתבטא במגוון כלי אבחון, הערכה, שיקום, ייעוץ, טיפול ושיחות. לא אחת הוא מתקיים במסגרת המשכית ופרונטלית על מנת לחלץ אדם מסוים ממצוקה, מחלה, הפרעה או בעיה שמקורה נפשי או רגשי. 

כאשר מטופל שכזה פונה למטפל שזהו תפקידו (או לחילופין שהציג את עצמו כבעל תפקיד שכזה), הוא נוטה לטפח תלות טבעית במטפל ולו רק מעצם היותו פגיע ורגיש בשלב זה.

לכן כאשר מטפל חותר למגע מיני מכל סוג שהוא, בין אם באמירות, התייחסויות והצעות מטרידות, בין אם בפעולות פיזיות כמו מעשה מגונה או בעילה, יש לבחון את טיב התקופה בה ניתן הטיפול וזאת במשך עד שלוש שנים מסיומו, לרבות את ההסכמה למעשים שניתנה מכוח התלות ובתוך המסגרת הטיפולית.

יחסי תלות בין איש דת לאדם שהגיע לייעוץ או הדרכה

אמונה חזקה מהכל, כך ידוע לכולנו. ועל כן, איש איש באמונתו חובר לפי החלטתו ושיקוליו הפנימיים לגורמים שמגדירים את עצמם כאנשי דת או כבעלי סגולות רוחניות שונות. גם הפעם, אדם שיפנה לייעוץ או הדרכה אצל אדם כזה ואף יסכים להצעות מיניות שנתקבלו במסגרתו, יחווה בפועל ניצול יחסי תלות חמור. 

חשוב להדגיש כי סיטואציות בהן מטריד כהן דת את מאמינו אינן בהכרח פיזיות. לעתים מדובר בהדרכה שמייצרת תובנה פוגענית בנוגע למיניות או מינו של המאמין, דרבון או שלהוב הנוגע לאקטים מיניים פסולים עם צד שלישי, שאלות חודרניות בנוגע לאופי המיני ועוד. 

מאמינים שמקבלים הדרכה או ייעוץ נוטים לפתיחות גם בתחומים מיניים. לעתים מדובר אף בייעוץ המוכוון למטרה זו בלבד, אך עליו להתנהל מתוך כבוד הדדי ולפי החוק בכל מקרה.

יחסי תלות בין בגירים לקטינים או חסרי ישע

קטינים שגילם צעיר מ-18 שנים ואנשים שמפאת גיל, מחלה או מוגבלות בריאותית אינם יכולים לדאוג לצרכיהם האישיים, חשופים באופן מדאיג ביותר לפגיעות מיניות. 

מטבע הדברים, קבוצות אלו הינן בעלי תלותיות גבוהה בגורמים האחראים עליהן כמו אפוטרופוסים, מלווים סיעודיים, אומנה או מעון ועוד. 

לפיכך, בגירים שניצלו את יחסי התלות שלהם עם קטין או חסר ישע בדרך של פגיעה מינית, עבירת מין או הטרדה מינית, צפויים להרשעה פלילית קשה וחמורה ביותר.

נוצלתם מינית בגין יחסי תלות? כך תפעלו:

טיפוח מעגל תומך וקרוב

האתגר המרכזי בכל הנוגע לפגיעות מיניות כתוצאה מיחסי תלות הוא ערעור על הערכים והתפיסות הקיימות. לא אחת קורבנות העבירה מאשימים את עצמם במקרה או מחפשים אחר סיבות חיצוניות, חוששים מפני תיוג חברתי וגם מפני אישומים משפטיים, אם יבחרו להתמודד מול אדם שמעמדו בתחומו חזק.  

לכן הצעד הראשון הוא לעבד את האירוע מבחינה רגשית, לקבל תמיכה ככל שניתן מהמעגל הקרוב וכמובן מגורמים מקצועיים. 

הגשת תלונה במשטרה

מומלץ לעשות זאת בעזרת עורך דין העוסק בדין הפלילי ומתמחה בייצוג נפגעי עבירה, שכן בדיקת התלונה תביא לפתיחת חקירה, עבורה נדרשת תשתית ראייתית מוצקה. 

הגשת תביעה אזרחית

מעבר לתלונה במשטרה שתביא למיצוי ההליכים בין המדינה לפוגע, ניתן גם להגיש תביעה אזרחית לטובת פיצוי כספי עד 120,000 ₪ ללא הוכחת נזק. כמובן שבהוכחת נזק לרבות פגיעה נפשית ניתן לקבל פיצוי גדול בהרבה. 

הגשת תלונה לארגון אליו משויך הפוגע

אם מדובר בפוגע המשויך לארגון, התאגדות או קולקטיב מסוים, ניתן להתלונן גם מולם. אם המדובר למשל במטפל מתחום בריאות הנפש, הרי שניתן להתלונן עליו למשרד הבריאות.  

אם נפלת קרבן לפגיעה מינית עקב יחסי תלות, אינך לבד

כעורכת דין פלילית מזה 25 שנים, נפגשתי עם מאות נשים וגברים שנפגעו מיחסי תלות במגוון רחב של מסגרות ומצבים. אני מבינה היטב את תחושת הפגיעה הקשה באמון, בערעור המציאות הקיימת וגם את התהפוכות הרגשיות שבהתמודדות עם המקרה לאורך ההליכים המשפטיים.
ועם זאת, יש למצות את הדין עם הפוגע ובכך להעניק לך צדק, פיצוי הוגן והזדמנות ראויה להשתקם. יד ביד אלווה אותך עד לסיום ההליכים המשפטיים המלאים ואדאג לתוצאה מיטבית. אני זמינה לך כבר עכשיו.

יש לי את הכלים והידע לעזור לכם
להתייעצות עם עורכת הדין ניתן לפנות בכל עת למשרד ולקבל מענה מקצועי, אישי ומסור.

יש לי את הכלים והידע לעזור לכם

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי  לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 3.7 / 5. מספר דירוגים 3

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אודות הכותבת

Picture of עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

אהבתם? שתפו
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
נפגעות תקיפה מינית

נפגעות תקיפה מינית

נפגעות תקיפה מינית? חשוב לפנות לייעוץ מעורך דין פלילי עבירות מין גוררות עימן צלקות נפשיות, השפעות גופניות רבות והשלכות על עתיד הקרבן. מרבית הקרבנות הן

קרא/י עוד »
לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן