עבירות מין במשפט הפלילי

מהי עבירת מין?

עבירות מין – קשורה למעשים בעלי אופי מיני, לדיבור פוגעני בעל אופי מיני, להצגת מראות מיניים ולעבירות הכוללות מגע גופני בעל אופי מיני. הפגיעה המינית בקרבן משאירה בו חותם נפשי בל יימחה ולכן נחקקו חוקים מחמירים בנוגע לעבירות מין. בהתאם, רשויות האכיפה ובתי המשפט אינם מקילים ראש בעבירות אלה.

עבירות מין במשפט הפלילי בישראל

עבירות המין נתפסות בציבור כעבירות חמורות ובלתי נסלחות. יש הרואים בהן עבירות המשולות לעבירת רצח.

גם בתי המשפט אינם מקילים בעונשם של עברייני מין זאת למען יראו וייראו ובשל חומרתן, העונשים הקבועים בחוק מגיעים עד עשרים שנות מאסר על עבירות מין חמורות כדוגמת אונס המבוצע בנסיבות מחמירות. המחוקק מכיר גם בעובדה כי לקרבנות קשה לחשוף את המעשים ולהתלונן נגד הפוגע, ולכן תקופת ההתיישנות שנקבעה בחוק ברוב המקרים היא 10 שנים, ובמקרים בהם מדובר בעבירות מין שנעברו בקטינות תחת תקופת ההתיישנות להיספר החל מרגע שימלאו לקטין או לקטינה 18 שנים. ובמקרים של עבירות מין המבוצעות בתוך המשפחה הנעברות כלפי קטינים תקופת ההתיישנות היא עד שימלאו לקורבן 38 שנים.

זקוקים ליעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

תביעה אזרחית בגין עבירות מין

נפגע עבירה שבוצעה בו תקיפה מינית רשאי ויכול לתבוע את הנאשם בבית משפט אזרחי לקבלת פיצויים כספיים מעבר לפיצוי שקיבל במשפט הפלילי, בו המדינה תובעת את הנאשם והקורבן משמש כעד בלבד.  כך יקרה בדרך כלל  בגמר המשפט הפלילי ואז יכול נפגע העבירה להסתייע בהכרעת הדין המרשיעה הקובעת כבר את אשמו של התוקף.

אילו עבירות נכללות ברשימת עבירות מין?

רשימת עבירות המין ארוכה, וכוללת, מלבד העבירות שהזכרנו, גם עבירות מין כמו: בעילה אסורה בהסכמה, מעשים מגונים, ניצול יחסי מרות, החזקת חומרי תועבה ועוד. דוגמא לעבירת מין ניתן למצוא במאמרנו על הטרדה מינית בעבודה.

חומרתן של עבירות מין

גם בתחום של עבירות מין, כמו בתחומים אחרים, החוק מבחין בין עבירות בדרגות חומרה שונות, כשהחמורות ביותר הן אינוס ומעשי סדום, עבירות מין בילדים ובחסרי ישע ועבירות מין בתוך המשפחה. לעומתן, העבירות ה"קלות" יותר הן עבירות שאין בהן מגע והן כוללות למשל הטרדה מינית מילולית. מעשים מגונים בפני הקרבן וכיוב'

כאמור – יש המחשיבים את עברייני המין כרוצחי נפש הראויים להרחקה מן הציבור. נאשמים בעבירות מין לעיתים קרובות מאבדים את חבריהם, עבודתם ואת תמיכת המשפחה. לעיתים גם עם סיום המאסר והתשלום החברתי על עבירות המין שבצעו, עומדת המדינה על הגבלת תנועתם וחירותם של עברייני מין בהטלת סנקציות נוספות כגון איסור שהייה בקרבת קטינים, איסור על עבודות מסוימות, הרחקה גיאוגרפית מן הקרבן ועוד. הגבלות אלה הן תולדה של חוק הגנה על הציבור מפני ביצוע עבירות מין שמטרתו  להגן על הציבור מפני ביצוע עבירות מין על ידי ביצוע הערכות מסוכנות לגבי עברייני מין בשלבים השונים של ההליך המשפטי, וכן ביצוע פיקוח ומעקב ושיקום מונע לעבריינים כאמור, והכל לשם מניעת ביצוע עבירות מין חוזרות.

לכן – אם נחשדת בעבירת מין קלה כחמורה ודאי אם הוגש נגדך כתב אישום המייחס לך ביצוע עבירות מין הכרחי להסתייע בעורך דין לעבירות מין בעל ניסיון וידע בתחום. 

אחת עבירות המין הבולטות שעלו לכותרות בשנים האחרונות באופן משמעותי הינה הטרדה מינית.

מהי הטרדה מינית

הטרדה מינית בכלל והטרדה מינית בעבודה בפרט גם הן עבירות מין לכל דבר ועניין. על פי החוק, הטרדה מינית היא כל מעשה או התייחסות מינית לאדם בצורה שאינה נעימה לו או שגורמת לו לאי נוחות ונעשית בניגוד לרצונו. בשנים האחרונות נושא ההטרדה המינית עלה לכותרות ורמת המודעות לנושא עלתה. חשוב לציין כי בהרבה מקרים הטרדות מיניות מילוליות נעשות ללא כוונת זדון כולל מקרי הטרדה מינית בעבודה. 

הרגישות הגוברת לנושא ההטרדות המיניות מבורכת והכרחית באופן כללי, אך לעיתים הדברים יוצאים מהקשרם. במקרים כאלה חשוב מאוד להיעזר בעורך דין הטרדה מינית המתמחה בעבירות מין כדי למזער נזקים, לצמצם את הסכנות ואת האפשרות כי תלונה שכזו תיהפך בקלות לכתב אישום.

מה לעשות אם הוגש נגדכם כתב אישום בגין עבירת מין?

אם הוגש נגדך כתב אישום בעבירות מין הדבר הראשון שעליך לעשות הוא ליצור קשר עם עורך דין פלילי שיכול לנהל את התיק עבורך ולייצג אותך בבית המשפט במידת הצורך.

המשרד שלי הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי ומתמחה בעבירות מין ובייצוג נאשמים וחשודים נורמטיביים בהליך הפלילי על כל רבדיו ובמתן יעוץ מקצועי והכנה נכונה לקראת חקירה פלילית וייצוג בבתי המשפט השונים בכל הערכאות.

אני בהחלט מכירה ומבינה את הכאב והחרדה שעוברים על האדם הנורמטיבי שמועד ומסתבך בעולם הפלילי – כרעם ביום בהיר עולמו חרב עליו! ולכן בחרתי מתוך השקפת עולם לייצג את אותם אנשים טובים אשר מוצאים עצמם בשבר נוראי, לעיתים על לא עוול בכפם, לעיתים מתוך מצוקה. הם בעיניי ראויים לחמלה, לעזרה מקצועית ולהגנה משפטית מעולה. חשוב לזכור – ליווי נכון ומקצועי על ידי עורך דין פלילי ומנוסה כבר בשלבים המוקדמים יכול לחרוץ גורלות. אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בחיפה והצפון לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

אהבתם? שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
הסדר מותנה

הסדר מותנה

הסדר מותנה – סגירת תיק פלילי בהסדר מהו הסדר מותנה? מה יתרונו? באילו עבירות ניתן לסיים את ההליך בהסדר מותנה?על שאלות אלו ועוד אנסה להשיב

קרא/י עוד »
סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן