הסדר מותנה

הסדר מותנה – סגירת תיק פלילי בהסדר

מהו הסדר מותנה? מה יתרונו? באילו עבירות ניתן לסיים את ההליך בהסדר מותנה?
על שאלות אלו ועוד אנסה להשיב במאמרי הבא:
ראשית נעים להכיר – הסדר מותנה הוא יצור משפטי חדש שבא לעולם.

אז מהו בעצם הסדר מותנה?

תיקון מספר 66 לחוק סדר הדין הפלילי, ביחד עם הוראות חוק סדר הדין הפלילי (תיקון מס' 68) מאפשרים לגופי התביעה לסיים את ההליך הפלילי בעניינו של אדם בעבירות מסוימות ובתנאים מסוימים בסגירת תיקו הפלילי על תנאי (והתנאי שיעמוד הנאשם בחוזה או בהסדר בינו לבין התביעה), ככל שיסכים למלא אחר כל התנאים ייסגר התיק ב"הסדר מותנה" והוא יחדל מלהיות חשוד אך אם יסרב יהפוך לנאשם בהליך הפלילי ויועמד לדין בבית המשפט.

למי זה טוב?

הסדר מותנה נועד לבגירים מעל גיל 18 שמעדו, חטאו על פי רוב לראשונה בחייהם (או לכל הפחות לא ביצעו עבירה פלילית ב-5 שנים האחרונות) כשהעבירה אותה ביצעו אינה חמורה ונסיבותיה קלות (חטא, עוון או עבירת פשע המנויה בתוספת השישית ושלא צפוי מאסר בגינה).
התנאי לקיומו של הסדר מותנה הוא נטילת אחריות מצד החשוד, כלומר הודאה בעובדות טיוטת כתב האישום והתחייבותו לעמוד בתנאים שתקבע התביעה הפלילית.
אם יסכים ילחצו הצדדים ידיים וייחתם ההסדר, אף בלא צורך להגיע לבית המשפט.
היתרון הגדול הטמון בהסדר המותנה הוא סגירת התיק! ממש כך. המחוקק מצא להעדיף כי במקרים המתאימים ראוי לחסוך בזמן שיפוטי יקר ולהגשים את האינטרס הציבורי בדרך שיקומית שתמנע הליך משפטי ארוך מסורבל ויקר לחשוד שראוי לחסד ולהזדמנות מבלי שיוגש נגדו כתב אישום ומבלי להכתים את עתידו בהרשעה פלילית.

זקוקים ליעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

מהם הקריטריונים להסדר מותנה?

קיימים תנאי סף מצטברים שרק בהתקיימם אפשרי לסגור תיק בהסדר מותנה והם:
1. החשוד הנו בגיר מעל גיל 18.
2. קיימות ראיות מספיקות לאישום בעבירה נושא ההסדר (אחרת התיק ייסגר בעילה של חוסר ראיות מספיקות להעמדה לדין).
3. מדובר בעבירות קלות או שבוצעו בנסיבות מקלות – כלומר רק בעבירות חטא ועוו, וכן בעבירות פשע מסוימות המנויות בתוספת השישית שאינן עבירות שאפשר להטיל בגינן קנס או כופר.
4. לדעת התביעה העונש המתאים אינו כולל מאסר בפועל או מאסר שירוצה בדרך של עבודות שירות
5. לחשוד אין עבר פלילי או שהוא לא עבר עבירות ב 5 שנים האחרונות.
לאחר חתימת החשוד על ההסדר, הוא לא יועמד לדין, ובלבד שיקיים את תנאי ההסדר.

מהם התנאים שיכולים להכלל בהסדר?

סעיף 67ג' לחוק מונה רשימה סגורה של תנאים שניתן לכלול בהסדר ותוקפם לשנה מיום חתימת ההסדר והם:
הטלת קנס (עד 29,200 ₪), קביעת פיצוי לנפגע העבירה (עד לתקרה של 29,200 ₪), התחייבות החשוד להימנע מביצוע עבירה, עמידתו בתכנית טיפול, תיקון ושיקום תחת פיקוח של קצין מבחן ונקיטה באמצעים הקבועים בתוספת החמישית לתיקון הנזק שנגרם מהעבירה כך למשל: פסילת רישיון נהיגה, הפקדת כלי ירייה, מכתב התנצלות לנפגע העבירה, התחייבות שלא ללכת למקום מסוים או שלא לעמוד בקשר עם אדם מסוים, ועוד.

באילו עבירות?

התביעה המשטרתית רשאית לערוך הסדרים מותנים בכל עבירות העוון שבטיפולה אשר בוצעו החל מיום 1.1.19 למעט עבירות תעבורה. עם זאת, בעבירות מסויימות כגון איומים בתוך המשפחה ייחתם הסדר מותנה בכפוף לתכנית טיפול תיקון ושיקום ובעבירות של החזקה ושימוש בסם מסוכן שאינו קנאביס לא ייחתם הסדר מותנה אלא בתנאים מסוימים.

דוגמאות לעבירות הנכללות בהליך הסדר תיק מותנה במשטרה
 תקיפה (ללא גרימת חבלה)
 גניבה (ללא אלימות או התפרצות)
 נזק לרכוש
 הזנחת השמירה על כלי ירייה
 השתתפות בתגרה
 החזקת נכס החשוד כגנוב
 הטרדה טלפונית
 העלבת עובד ציבור
 מכירה ואספקת אלכוהול לקטין
 איומים
 הסגת גבול
 מעשי פזיזות ורשלנות בחיה

לקראת החתימה על הסדר מותנה

רשאי החשוד לעיין בחומר של החקירה במשטרה ובטיוטת כתב האישום, ולנהל משא ומתן בטרם חתימתו על ההסדר. אך יש לזכור "פיצוץ" המו"מ עלול להביא כמעט בהכרח להגשת כתב האישום נגדו ולהעמדתו לדין. מחשבה כי התביעה לא "באמת" תגיש כתב אישום, שגויה היא ועלולה עלות ביוקר.
המקרים בהם התביעה לא תגיש כתב אישום על אף סירוב החשוד לחתום על הסדר מותנה יהיו רק אם הובא לידיעתה מידע חדש המכרסם בראיות לכאורה או שאין עניין לציבור בהעמדתו לדין של החשוד.
עוד כדאי לדעת כי גם לנפגעי עבירה זכות להביע עמדה לקראת כריתתו של ההסדר המותנה ובלבד שמדובר בנפגעי עבירות אלימות חמורה או נפגעי עבירות מין, הכל בהתאם לסעיף 17 לחוק זכויות נפגעי עבירה כן הם רשאים לקבל את ההסדר בהתאם לסעיף 9 לחוק זכויות נפגעי עבירה.

פרסום ההסדרים המותנים

לאחר כריתת ההסדר המותנה וסגירת התיק יש לפרסם באתר האינטרנט של התביעה את דבר סגירת התיק בהסדר ולפרט את תיאור העובדות המהוות עבירה שבהן הודה החשוד, הוראות החיקוק שפורטו בהסדר, תנאי ההסדר והנימוקים לסגירת התיק בהסדר והכל מבלי שיתאפשר זיהויו של החשוד או של נפגע העבירה.

הפרקטיקה הנוהגת מחייבת הבנה מעולה בתחום שכן קלות דעת, יהירות משפטית או סתם בשל עצה לא נבונה, עלול חשוד למצוא עצמו נאשם בבית המשפט מתמודד עם משפט פלילי מקום בו לו היה מתייעץ עם עורך דין פלילי מיומן ובקיא בהליכי הסדר מותנה, היה עניינו מסתיים ללא העמדה לדין.
לכן, אם קרה לכם הנורא מכל ומצאתם עצמכם חשודים בעבירה פלילית, בהליך הפלילי אתם חייבים להיפגש עם עורך דין פלילי, לפחות לפגישת ייעוץ שתפזר מעליכם את הערפל, שתתן בידיכם מידע לגבי התהליך שאתם צפויים לו, שתכוון אתכם. זו תהיה ההשקעה הכי נבונה ומשתלמת שלכם, מבטיחה.
המשרד שלי הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי ומתמחה בייצוג וליווי חשודים, נאשמים ועוברי חוק נורמטיביים בכל שלבי ההליך הפלילי. אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן.

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בצפון לגופו של עניין, ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

אהבתם? שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
עבירת מין במרמה

עבירות מין במרמה

עידית רייכרט, עורכת דין מומחית לעבירות מין תסביר במאמרה הבא – מהן עבירות מין שנעברות במרמה? והאם מעתה תהא זו טענת הגנה לכל חשוד או

קרא/י עוד »
סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן