חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גניבה בידי עובד ציבור

גניבה בידי עובד ציבור מתרחשת כאשר אדם במשרת אמון הציבור גונב דבר מה השייך לציבור אותו אמור היה לשרת. גניבה זו איננה כספית בהכרח אלא גם גניבת רכוש ציבורי ואף ניצול לרעה של כספי הציבור.

גניבה בידי עובד ציבור - שכרון הכח

כמעט ואין מהדורת חדשות שאינה פותחת בכותרת של עובד ציבור כזה או אחר החשוד בעבירת הונאה, מרמה וגניבה מן הקופה הציבורית.
הקלון מעצם פרסום החשדות כבד ופעמים בלתי ניתן לתיקון. גם כשיסתיים התיק בקול ענות חלושה. קריירה שלמה מתנפצת לרסיסים כמו גלים סוערים על הסלע. 

עבירה של גניבה בידי עובד ציבור נחשבת לעבירה חמורה ובתי המשפט מתייחסים אליה בכובד ראש. התיקון לחוק העונשין הגדיר את העבירה הזו כפשע חמור, בין היתר כדי להטמיע נורמה ברורה וחד משמעית לפיה, עובד ציבור שנוטל נכס במרמה צפוי להיענש במלוא חומרת הדין, למען יראו ויראו, כיוון שניצל את מעמדו, כוחו, ואת הקופה הציבורית לצרכיו ובכך פגע באינטרס הציבורי הרחב ומעל באמון הציבור.

אתם לא לבד, שתפו אותי ​

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

עורכת דין פלילית עידית רייכרט, משרד עורכי דין

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לקוחות מספרים עלינו

מיהם עובדי ציבור?

סעיף 34 כד לחוק העונשין מגדיר עובד ציבור כאחד מאלה:
(1) עובד המדינה, לרבות חייל כמשמעותו בחוק השיפוט הצבאי, תשט"ו-1955;
(2) עובד רשות מקומית או רשות חינוך מקומית;
(3) עובד מועצה דתית;
(4) עובד המוסד לביטוח לאומי;
(5) עובד בנק ישראל;
(6) עובד ההסתדרות הציונית העולמית, הסוכנות היהודית לארץ ישראל, קרן קיימת לישראל, קרן היסוד – המגבית המאוחדת לישראל, לרבות חבר מועצה או הנהלה במוסדות אלה;
(7) עובד לשכת שירות התעסוקה;
(8) עובד מפעל, מוסד, קרן או גוף אחר שהממשלה משתתפת בהנהלתם, לרבות חבר מועצה או הנהלה בגופים אלה;
(9) בורר;
(10) נושא משרה או תפקיד על פי חיקוק, בין במינוי, בין בבחירה ובין בהסכם, אף אם איננו אחד מעובדי הציבור המנויים בפסקאות (1) עד (9);
(11) דירקטור מטעם המדינה בחברה ממשלתית, בחברה בת ממשלתית או בחברה מעורבת, כמשמעותן בחוק החברות הממשלתיות, תשל"ה–1975, וכן עובד של חברה כאמור או אדם המועסק בשירותה;

כעת קל יותר לדמיין מדוע הצורך בהחמרה כשעבירת הגניבה מבוצעת בידי עובד הציבור. דמיינו לעצמכם את גזבר העירייה נוטל לכיסו מהקופה הציבורית? את חבר המועצה נעתר לתקבול שלא הגיע לו וכיוב'. התנהגויות אלה שנעשות על ידי בעלי סמכות מועלות באמון הציבור ומחייבות הרתעה כדי לאפשר מנהל ציבורי תקין ולשמור על טוהר מידות.

גניבה בידי עובד ציבור

מהי עבירת גניבה בידי עובד ציבור?

כאשר כל אחד מנושאי התפקידים המופעים ברשימה לעיל, מבצע עבירה של גניבת נכס שהוא נכס המדינה, או דבר שהגיע אליו מכוח עבודתו וערכו עולה על 1000 ₪ הרי שמדובר בעבירת גניבה בידי עובד ציבור.
וכדאי לדעת כי העונש המירבי הקובע לצד עבירה זו עומד על 10 שנות מאסר בפועל לעובדי ציבור המורשעים בעבירת גניבה בידי עובד ציבור.
זאת לעומת עבירת גניבה בידי עובד ממעסיק, העומדת על 7 שנות מאסר. ההבדל בין שתי העבירות מבטא את התייחסות המחוקק ובתי המשפט אשר כאמור ביקש להטמיע נורמה של התנהלות ציבורית תקינה מצד עובדי ציבור מהם מצופה לאמות מוסר גבוהות מן המקובל בשל מעמדם וכוחם ובשל הפגיעה החמורה באינטרס הציבורי ובטוהר המידות.

זומנתי לחקירה במשטרה מה עלי לעשות?

נחשדת בעבירת גניבה בידי עובד ציבור? זומנת לחקירה פלילית? אל תוותר, על הכנה מדוייקת והכרחית לקראתה, אל תוותר על זכאותך לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין פלילי מנוסה ובקיא בייצוג עובדי מדינה.

בכל פעם מחדש אני נדהמת להיווכח עד כמה האנשים הנורמטיביים אלה שלא דמיינו שאי פעם יזדקקו לעצה מעו"ד פלילי נרתעים מלהסתייע בעורך דין פלילי בעת הצורך. מבחינתם עצם ההזדקקות ליעוץ פלילי עלול לרמז על מידת אשמתם ולכן מבחינתם עדיף להתייצב בגאון לבדם, ללא הכנה ויעוץ פלילי. לטיפים על התנהלות נכונה בחקירה פלילית קראו את המאמר – חקירה במשטרה

זוהי טעות קריטית. בתי המשפט אינם חסים על עברייני "צווארון לבן" והחקירות בעבירות אלה רק הולכות ומשתכללות ונעשות בידי טובי החוקרים המיומנים שלעיתים הם בעצמם בעלי השכלה משפטית ייחודית בתחום. מידע נוסף אודות עבירות אלו קראו את המאמר – עבירות צווארון לבן

כדאי גם לזכור כי הרשעה בעבירה של גניבה בידי עובד ציבור עלולה לגרור עמה עונשי מאסר, קנס כבד וקלון נוסיף על כך את מורכבותה המשפטית של עבירת הגניבה בידי עובד ציבור ואת מגמת ההחמרה וההרתעה בענישה בעבירות מסוג זה ולכן בשעה שהעתיד לוט בערפל אין מקום להיסוס וזכות היוועצות היא בבחינת חובך עבורך ורצוי כבר מראשית החקירה, ואולי עוד קודם, ובוודאי אם זומנת לשימוע לפני הגשת כתב אישום או חלילה וחס כבר הוגש נגדך כתב אישום. למידע נוסף על הליך שימוע פלילי ואיך כדאי לפעול אם זומנתם לשימוע קראו את המאמר – שימוע לפני הגשת כתב אישום

למה לבחור דווקא בי לייצג אותך ?

כי אני יודעת בדיוק איך חושבת התביעה, מכירה את מהלכיה ואת הפרקליטים – הניסיון שלי מלמד כי ייצוג מקצועי ומהודק שלי, עורכת דין פלילית "יוצאת המערכת" משך שנים ארוכות בפרקליטות שם צברתי ניסיון עשיר ומגוון במנעד רחב של תיקים פליליים ובעיקר בהכרת שיטות חקירה ואיסוף ראיות, הוא שמעניק לי כיום יתרון גדול ומשמעותי בניהול ההליך הפלילי ובהבנת מניעי התביעה והפרקליטות ודרך החשיבה שלהן, הוא ששומר על האינטרס שלך וכמובן בעל ערך רב עד להשגת תוצאה טובה ומיוחלת עבורך ככל שניתן. לכן, הודות לידע שצברתי במהלך עבודתי בפרקליטות בעבר וכסנגורית בהווה הפכתי למשרד המתמחה, בין היתר, בעבירות צווארון לבן ובעל ערך רב למי שהסתבך או מעד ועלול יום אחד להיחקר כחשוד בפלילים בעבירת אלו.

כי אני משרד בוטיק אינטימי ואני זו שאטפל בתיק מא' ועד ת', אלחם על חייך – כאילו היה מדובר בתיק חיי. בתחום הצווארון הלבן, הנטייה היא בד"כ לבחור משרד "תל אביבי" עם שם מפוצץ או שיש בו רשימת עורכי דין כאורך הגלות. אתה באמת מחפש "מנהל מפעל"? או דווקא את אותו עו"ד פלילי, אמביציוזי שיחליט שהוא נלחם על התיק שלך כאילו היה מדובר בתיק חייו. ההגנה המשפטית שאתה מחפש היא בעצם מלחמה על החיים שלך. על המוניטין שלך. על החירות שלך. לכן אמליץ לך החשוד או הנאשם בתיק "צווארון לבן" להיפגש עם מספר עורכי דין עד שתרגיש "בבטן" כי מצאת את האחד, המתאים לך כמו כפפה ליד, שמבין אותך, שזמין עבורך, שייצג את האינטרס שלך הכי טוב שאפשר. אשמח לפגוש אותך לפני שתחליט. אני מאמינה שתרגיש כאילו הגעת הביתה.

כי אני מתחייבת שלא יהיה מסמך שלא אכיר וראיה של אבחן – בתיקי צווארון לבן המורכבים יש הכרח להכיר את התיק על בוריו מא' ועד ת' ולא באמצעות עורך דין זוטר או מתמחה שעיבד את חומר החקירה, סיכם, ערך טבלאות ועוה"ד הבכיר למעשה מכיר רק את החומר הערוך והמעובד. "עין טובה" ומוח קודח וזמן הם אבני היסוד בלימוד תיק כלכלי משלב ניתוח חומר החקירה ועד לייצוג בדיוני בית המשפט. אני מתחייבת כי בתיקים מורכבים מסוג זה אקרא כמובן כל פיסת עמוד, אאזין לכל שיחה מוקלטת בהאזנת סתר, אלמד כל ראיה אכיר כל עד וגרסתו ואייצג במסירות ובאופן אישי ודיסקרטי.

כי אני יודעת איך לתכנן אסטרטגיה משפטית נבונה ומדוייקת לך-אני יודעת איך לתפור עבורך את חליפת ההגנה המשפטית הטובה עבורך וכשצריך "ללכת עד הסוף" לא אהסס גם אם המשפט ייארך שנים. המשפט הפלילי הוא דינמי ומתפתח ובדיוק כמו ב"Wase" מעת לעת צריך ואף חובה לחשב מסלול מחדש בתקוה להשגת התוצאה המיוחלת של זיכוי. מנגד אני מאמינה כי במקרים המתאימים בהם ניהול משפט עד תום דווקא ירע את מצבך אזי נכון ללוותך ולעיתים ביחד עם בני משפחתך, להליך של נטילת אחריות בעבירה קלה יותר, לעיתים של צדק מאחה במקרים המתאימים מתוך אמונה כי המשפט פלילי מקפל בתוכו גם ערך שיקומי כלפי נאשמים בעבירות צווארון לבן.

אני בהחלט מכירה ומבינה את הכאב והחרדה שעוברים על האדם הנורמטיבי שמועד ומסתבך בעולם הפלילי – כרעם ביום בהיר עולמו חרב עליו! ולכן בחרתי מתוך השקפת עולם לייצג את אותם אנשים טובים אשר מוצאים עצמם בשבר נוראי, לעיתים על לא עוול בכפם, לעיתים מתוך מצוקה. הם בעיניי ראויים לחמלה, לעזרה מקצועית ולהגנה משפטית מעולה. אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן. משרדי הינו משרד עורך דין פלילי בחיפה ובתל אביב. 

יש לי את הכלים והידע לעזור לכם

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בחיפה לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 10

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אודות הכותבת

Picture of עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

אהבתם? שתפו
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
מאסר על תנאי

רק לא מאסר!

י' נמצא בעשור השביעי לחייו, הוא עובד בכיר בתחום הביטחוני, מאוד מוערך על ידי עמיתיו ומנהליו ומנהל חיי שגרה רגילים ונורמטיבים. יום אחד הוא מוצא

קרא/י עוד »
לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן