נפגעות תקיפה מינית

נפגעות תקיפה מינית מוזמנות לפנות בהקדם לעורך דין על מנת לקבל ייצוג הולם וראוי בעניין התקיפה או ההטרדה המינית ולשפר את הסיכויים לנהל הליך מעצים ומחזק מול הפוגע, עד לניצחון.

נפגעות תקיפה מינית? חשוב לפנות לייעוץ מעורך דין פלילי

עבירות מין גוררות עימן צלקות נפשיות, השפעות גופניות רבות והשלכות על עתיד הקרבן. מרבית הקרבנות הן נשים ולכן במאמר זה אתייחס לנפגעי העבירה בלשון נקבה. כל עורך דין עבירות מין מכיר את מה שעובר על פי רוב על נפגעות עבירות מין. הן לא תשתפנה איש על אשר ארע לה, בחלק מן המקרים תסרבנה גם להגיש תלונה במשטרה.

ברוב המקרים, אם לא בכולם, זקוקות נפגעות עבירות המין בראש ובראשונה לטיפול רפואי הכולל גם ובין היתר, טיפול בחבלות, טיפול תרופתי למניעת הריון, חיסונים למניעת הידבקות במחלות מין ובמחלות מידבקות אחרות ובנוסף גם טיפול נפשי וסיוע סוציאלי ולא יהיה זה מוגזם להמליץ גם על ליווי משפטי בידי עורך דין פלילי לעבירות מין הבקיא בליווי של נפגעות תקיפה מינית.

היכן יקבלו נפגעי העבירה את מה שמגיע להן? מי יטפל בהן? כיצד יתבצע הדבר מבלי לזהם את הראיות הפוטנציאליות, לו יבחרו להגיש תלונה במשטרה? תשובות לשאלות אלה ועוד במאמרי הבא העוסק בהיבטים בטיפול בנפגעות תקיפה מינית ובקורבנות עבירות מין.

אתם לא לבד, שתפו אותי ​

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

עידית רייכרט-עורכת דין פלילית

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לקוחות מספרים עלינו

הטיפול בנפגעות תקיפה מינית במרכזים ייעודיים

עיקר הטיפול בנפגעות תקיפה מינית מעוגן כיום בנוהל טיפול בנפגעי תקיפה מינית במשרד הבריאות ולפיו קמו מרכזיים ייעודיים לטיפול נכון ומדויק הנושא. בישראל חמישה בתי חולים ובהם מרכזים ייעודיים לטיפול בנפגעי ונפגעות תקיפה מינית הנקראים גם חדרים אקוטיים והמוכרים גם כ"חדר 4" על שם המרכז הראשון שהוקם בישראל בחדר 4. אותם מרכזים מיועדים לקלוט את נפגעות עבירות המין ולהעניק להן טיפול רפואי וסוציאלי מידי תוך שמירה והקפדה על איסוף ראיות פורנזיות מבלי לפגוע בהן ולזהמן. ניתן להגיע אל המרכזיים האקוטיים עד שבעה ימים ממועד הפגיעה.

במרכזים אלה ייאספו, בין היתר, דגימות ביולוגיות הכוללות תאים ורקמות של התוקף שנותרו על גופן של הקרבנות (שיער, רוק, דנ"א, זרע) זאת לצורך הפקת מידע גנטי שיוכל בבוא העת להצביע על זהות התוקף והפרופיל הגנטי שלו. שם גם תילקח עדות ראשונית מנפגעת העבירה.
בתי החולים בהם יש מרכזים אקוטיים הם: בצפון – "בני ציון" בחיפה ו"פוריה" בטבריה, בירושלים – "הדסה עין כרם", במרכז – "וולפסון", בדרום – "סורוקה באר שבע.

נפגעות תקיפה מינית שמגיעות לבית חולים שאין בו מרכז אקוטי, יועברו לטיפולו של בית חולים בו יש מרכז כזה בשל חשיבות איסוף הראיות הפורנזיות הדורשות מיומנות והתנהלות מקצועית מדויקת כדי שלא לפגוע באמינותן ובד בבד בשל הרגישות הנדרשת בתהליך שכזה למצבה הנפשי והרגשי של נפגעת העבירה שזה עתה בוצעה בה תקיפה מינית אלימה.

במקרים בהם נפגעת העבירה אינה מגישה תלונה במשטרה, לא מופק DNA מהדגימות שניטלו מגופה, עם זאת דגימות גנטיות יכולות להישמר היטב בתנאים נאותים למשך זמן רב כך שניתן להפיק פרופיל גנטי גם בהמשך. מידע לנוסף קראו את מאמרי ייצוג נפגעי עבירה.

הקשר בין החקירה במשטרה לבתי החולים

במקרים שבהם נפגעות העבירה מגיעות להגיש תלונתן במשטרה עוד לפני הגעתן לבית החולים, תפעל המשטרה בהתאם לנוהל אגף חקירות ומודיעין של המשטרה (להרחבה בנושא ראו – נוהל מס 300.13.013) הקובע כי על המשטרה להציע להן להגיע לבית החולים לצורך קבלת טיפול רפואי ונפשי ואם היא תחפוץ בכך המשטרה היא שתסיע את נפגעת העבירה ברכב משטרתי לאחד מן החדרים האקוטיים. רצוי מאד להיות מלווה בידי עורך דין עבירות מין כבר בשלב הזה, כדי להימנע משגיאות שעשויות לזהם את החקירה ולפגוע בראיות.

במקרים בהן נפגעות עבירה מגיעות קודם כל לבית החולים, מונחים הצוותים הרפואיים לעודד את נפגעת העבירה להגיש תלונה בסמוך לאירוע תוך הסבר על חשיבות הגשת תלונה לשם איתור ראיות נוספות. אם נפגעת העבירה מסרבת אין להפעיל עליה לחץ מיותר ויש לכבד את רצונה וליידע אותה בזכותה להתלונן בשלב מאוחר יותר.

תפקידו של עורך דין עבירות מין בליווי נפגעת העבירה

אם קרה לך הגרוע מכל ועברת תקיפה מינית, רצוי עד מאד שלא תישארי לבד, אני ממליצה לך להסתייע במרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית ואם תוכלי גם להתייעץ עם עורכת דין פלילית המתמחה בליווי נפגעי עבירה. החוק מעניק לך זכויות ואין שום סיבה שלא תזכי לממשן.

בנוסף, ישנן פעולות חשובות שעשוית להוביל לפענוח הפשע ופיצוח החקירה. ישנו הליך פלילי שנפתח בהגשת התלונה ויארך עוד זמן רב עד לסיומו. ליווי משפטי פעמים קריטי לשם הצלחת החקירה.

גם הטיפול בחדר האקוטי אינו תמיד משביע רצון ויכול להחוות כטראומה משנית. אמנם מטרתו להעניק טיפול רפואי ונפשי שכה נחוץ בשעות לאחר התקיפה, וכן לאסוף ראיות שיעזרו בעת הגשת התלונה. הטיפול בנפגעות מציג אתגר מיוחד שכן הוא מצריך בדיקה של איברים אינטימיים וחבולים, ולעיתים הטיפול בפועל עלול להיתפס כקר, משפיל ולא רגיש. לעיתים לנפגעות כלל לא מוסבר על התהליך הרפואי שיעברו והחוויה עבורן קשה מנשוא. גם בשלב זה כדאי שעו"ד עבירות מין ילווה את נפגעת העבירה.

למה לבחור דווקא בי?

עידית רייכרט עורכת דין פלילית בעלת 25 שנות ניסיון, שימשה משך 14 שנים כפרקליטה בכירה בפרקליטות ומזה כעשור היא בעלת משרד בוטיק למשפט פלילי. שנותיה במערכת ומחוצה לה מהווים יתרון עצום בהליכים פליליים המתחילים כבר בשלבי החקירה הפלילית ועד לסיום המערכה הפלילית בבית המשפט. למידע נוסף על התנהלות נכונה בחקירה קראו את המאמר – חקירה במשטרה.

משרדה מעניק הגנה משפטית מיטבית בכל תחומי המשפט הפלילי והמינהלי ומתמחה בייעוץ ובייצוג עוברי חוק נורמטיביים שמעדו והסתבכו בעולם הפלילי וכן בייצוג נפגעי עבירה בהליך הפלילי הסבוך והמורכב עבורם.

הטיפול והליווי נעשים ברגישות, בדיסקרטיות ובנחישות כדי להחזיר לכם את השקט הנפשי, הביטחון, התקווה ולעשות את הבלתי אפשרי לאפשרי עד כמה שניתן.

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בצפון לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה במשטרה ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 16

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אודות הכותבת

עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

אהבתם? שתפו
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
אדם בחליפה מקבל כסף במרמה

קבלת דבר במרמה

הגדרת עבירת קבלת דבר במרמה לפי חוק העונשין סעיף 415 לחוק העונשין עוסק בעבירה מורכבת המכילה שלושה יסודות: קבלה – השגה פיזית, רוחנית או קניינית

קרא/י עוד »
הטרדה מינית ברשת, עבירות מין ברשת

הטרדה מינית ברשת

מהי הטרדה מינית ברשת? המרחב האינטרנטי הפך לזירת פשע של ממש בתחום של הטרדה מינית ברשת בפרט ועבירות מין בכלל. הזמינות הרבה והנגישות הפשוטה של

קרא/י עוד »
לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן