כיצד ניתן לטהר שמו של עבריין מין?

טיהור שמו של נאשם בעבירת מין כרוך במלאכה מורכבת הכוללת איסור על פרסום זהותו, סגירת התיק, מחיקת פרסום שלילי ולעתים פעילות תקשורתית והסברתית – כולם בכפוף להתייעצות מקצועית עם עורך דין פלילי בנוגע לאפשרויות המתאימות.
5
(1)

מהן ההשלכות של הרשעה בעבירות מין

הרשעה בעבירות מין נושאת עמה "אות קין". גם אם שילם הנאשם את חובו לחברה הקלון לא יעלם.  לעיתים, גם אם זוכה הנאשם מביצוע עבירות מין או גרוע מכך, אפילו אם נסגר התיק כנגדו, הכתם לעולם דבק בו. כתם כמו סימן ענקי על מצחו שמתייג אותו כמצורע, המתקשה לשוב למעגל החיים, החברתי, הציבורי והתעסוקתי.

האם אנחנו כחברה לעולם נוקיע נאשם מורשע שכבר שילם חובו לחברה? איך אפשר בכלל להתמודד עם המחיר החברתי והציבורי שלעיתים כבד הרבה יותר מן העונש שריצה נאשם או חשוד שלא נמצאה פליליות במעשיו?

דוגמא למחיר חברתי ארעה בימים האחרונים כשהחליטה הפרקליטות לסגור את תיקם הפלילי של שני כדורגלני מכבי תל אביב לשעבר דור מיכה ועומר אצילי שנחשדו בביצוע עבירות מין בנערות קטינות כבנות 15. עילת הסגירה בעניינם היתה חוסר אשמה פלילית (בבעילת קטינה).

משמעות סגירת תיק בחוסר אשמה פלילית היא טיהור שמם באופן מוחלט ובכל זאת לעולם ייקשר שמם במעשים בלתי מוסריים. היותם "סלבס" בוודאי תורמת לעניין, אך כנראה שאם לא היו כאלה, העניין לא היה מלכתחילה מתרחש או מתפרסם.

כיצד יכול עורך דין לעבירות מין לסייע בהשבת שמו הטוב של אדם, חשוד או נאשם?

בפני עורך דין עבירות מין מספר דרכים לנסות ולטהר שמו של אדם:

  1. לבקש מבית המשפט את איסור פרסום שמו של חשוד או נאשם בעבירות מין – במקרים בהם מוצא בית המשפט כי פרסום שמו של חשוד בעבירות מין עלול להסב לו נזק חמור ו/או עלול לסכל ולפגוע בחקירה, רשאי בית המשפט להורות על איסור פרסום שמו של החשוד, זאת בהתאם לסעיף 70 לחוק בתי המשפט. אולם, איסור הפרסום יפקע ביום הגשת כתב האישום ופרסום שם הנאשם יותר, אלא אם האריך בית המשפט את איסור הפרסום בצו המתאים. על עורך הדין, אם כן, החובה לעקוב אחרי עניין זה ולנסות ולשכנע בהצדקה להותיר את איסור הפרסום על כנו גם לאחר שהוגש כתב האישום לבית המשפט.
  2. לפעול למחיקת הפרסומים מרחבי המרשתת – באופן כללי, קשה עד בלתי אפשרי להסיר פרסומים שליליים במרשתת. לא בכדי צמח והתפתח תחום מומחיות של ניהול מוניטין ברשת ובמנועי החיפוש בידי אנשי מקצוע מיומנים לכך. עורך דין לעבירות מין בשיתוף פעולה עם אנשי מקצוע מתחום ניהול המוניטין יפנו אל האתר הרלוונטי, או למנועי החיפוש וידאגו להסיר, ככל הניתן, את הפרסום השלילי, רק אם תהיה עילה מוצדקת לכך. כלומר, ככל שהפרסום אינו כוזב ויש בו עניין ציבורי, הסיכוי להסרתו קלוש ויש לפעול בדרכים מתוחכמות אחרות שיגרמו לפרסום להישכח אי שם בתהומות הנשייה.
  3. הסברה – לעיתים אין מנוס מניהול יח"צ והסברה לציבור הרחב. רוב הציבור אינו מודע להבדל בין התנהגות בלתי מוסרית להתנהגות פלילית. מובן שככל שיש הלימה בין השתיים כתב האישום שיוגש יהלום ויבטא גם את סלידת הציבור מן המעשים. אך מה במקרה בו זכאי האדם להנות משמו הטוב כיוון שלא דבק בו רבב פלילי? בדיוק כמו במקרה של עומר אצילי ודור מיכה. התנהגותם הבלתי מוסרית, אינה פלילית וזו בדיוק הסיבה שלא הוגש כנגדם כתב אישום. אולם התנהגותם הבלתי  מוסרית לבדה זיכתה אותם בעונשם הציבורי. לכן, לעיתים נכון לנהל את הקמפיין האישי ו"לשלוט" בכלי התקשורת ככל שברור שהעניין לא ירד מסדר היום הציבורי. עורך דין לעבירות מין מקושר לכתבים פליליים ולאנשי מקצוע, ידע לנתב את עניינו של הלקוח בדרך המיטבית תוך הסברת עמדת הלקוח והגנה עליו בהיבט ההסברתי. לכן, ככל שצפוי להתנהל מאבק גם בזירה הזו, אמליץ ללקוח להתייחס לכך בתחילת ההליך ועוד לפני כריתת הסכם שכר הטרחה ולקבוע התנהלות ותאום ציפיות בין הלקוח לעורך הדין לעבירות מין או גם בתחומי עבירות נוספות, בהם עלול לצוץ עניין תקשורתי.

אז למה חובה בעיני ליווי של עורך דין לעבירות מין פלילי ומנוסה?

אם לא הבנתם עד עכשיו – חקירה משטרתית וניהול אסטרטגיה משפטית היא מחוץ לאזור הנוחות שלכם, היא לא השפה שלכם, היא זירה שרק עורך דין לעבירות מין המיומן בה, ינצח.

חקירה משטרתית וניהול משפט נמשכים מטבע הדברים, זמן רב ובמהלכם וכל עוד התיק לא נסגר, אתם נמצאים בסטאטוס מעיק של "חשוד או נאשם בביצוע עבירה פלילית". סטטוס זה עלול להשפיע על אורחות החיים שלכם ולעיתים אף לפגוע בשגרת יומכם וברישום המשטרתי מופיעה שורה שצובעת אתכם כחשודים תחת תיק מין הממתין לבירור דינו (תיק מב"ד).

כך או אחרת, וכל עוד לא קיבלתם את המכתב הנכסף של סגירת התיק, אתם מצויים באי וודאות לגבי מצבכם המשפטי. אפשר לדמיין זאת כאילו אתם במעין מעצר וירטואלי של החיים, שמכם הוכתם, סביר להניח שמצבכם החברתי הורע, ואולי גם התעסוקתי והמקצועי נפגעו.

אני מאמינה שכשם שהייתם נועצים ברופא מומחה תחת פיקוח ומעקב שלו עד להחלמה מהירה כך נכון לשכור שירותי עורך דין פלילי בצפון המיומן בניהול משברי חיים כל עוד אתם נמצאים בזירה משפטית בה אינכם דוברים את שפתה ואינכם מודעים לסכנות שבה.

ומאחר שהזירה הפלילית עוסקת בדיני נפשות אני מאמינה שהצלחתכם בה, בדיוק כמו בזירה הרפואית, תלויה בטיב הטיפול ובאיכות המטפל. אל תתפשרו. אל תחסכו. תשאפו לקבל את הייעוץ הטוב ביותר. חירותכם, כמו חייכם תלויה בו. עורך הדין הפלילי שלכם – הוא האסטרטג שלכם, המנוסה, המיומן, הבקיא שאמור להוביל אתכם בבטחה עד לחוף המבטחים, סגירת התיק וטיהור שמכם.

אז מה הייחוד שלי כעורכת דין לעבירות מין?

בשנותיי הרבות כתובעת בפרקליטות ובעשור האחרון כסנגורית, טיפלתי באלפי תיקים, במאות לקוחות בכל סוגי העבירות ובעיקר בעבירות מין, עבירות קטינים ונוער, תיקי סמים, צווארון לבן והמתה ואני רואה בעבודתי שליחות וייעוד לעזור לחלש.

הניסיון שלי מוכיח בכל פעם מחדש – כי ייעוץ לפני חקירת משטרה וליווי אינטנסיבי שלי מציל נפשות ועשוי להשפיע על ההליך הפלילי ובסבירות מאד גבוהה גם עשוי להביא לסגירת התיק כלא היה.

הסטטיסטיקה במשרד שלי, משרד בוטיק למשט הפלילי, מדברת בעד עצמה – מעל ל 90% מתיקי החקירה אותם אני מלווה נסגרים כלא היו. החשודים אותם אני מלווה במסירות ובנחישות יכולים לשון טוב בלילה, אני כיוצאת המערכת מכירה היטב את העבודה, את שיטות החקירה, ותמיד אקדים את החוקרים.

המשרד שלי הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית מדויקת ומקצועית לחשודים לקראת חקירה פלילית במשטרה ולנאשמים בהליך הפלילי. לכן, אם נפגעתם או זומנתם לחקירת משטרה אני ממליצה לכם בחום להתייעץ איתי כבר בשלב זה. זו תהיה ההשקעה נבונה ומשתלמת. מתחייבת.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי  לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירת משטרה ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 1

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אודות הכותבת

עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

אהבתם? שתפו
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
עורך דין עבירות סמים

עורך דין עבירות סמים

עורך דין סמים מסביר – מהם החומרים המוגדרים כסמים מסוכנים, האסורים לשימוש? השימוש בסמים "קלים" ו"קשים" אסור על פי חוקי מדינת ישראל בכל כמות שהיא.

קרא/י עוד »
לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן