מהן עבודות שירות?

עבודות שירות הן חלופת מאסר שעשויה לכלול את כל תקופת המאסר או חלקה וזאת ככל שעונש המאסר שקבע גזר הדין הינו עד 6 חודשים ובכפוף לחוות דעת מתאימה של קצין ממונה וללא קיצור שליש.

עבודות שירות - כל מה שחשוב לדעת!

שלילת חירותו של אדם היא הצעד החמור ביותר שבסמכות התביעה לנקוט נגד אדם שהורשע בפלילים. מעבר לסטיגמה שדבקה במי שריצה מאסרו ולו לזמן קצר, בין כותלי בית-הסוהר, טומנת בחובה חווית המאסר התמודדות נפשית שעבור אנשים נורמטיביים עלולה להיות קשה מנשוא וטראומטית לא פחות. שתי עובדות אלה – היותו של עונש מאסר עונש דרסטי והיותו של מאסר חוויה קשה לרבים – הן אלה שעומדות בבסיס האפשרות החוקית ושאיפת כל עורך דין פלילי להמיר עונש מאסר כך שירוצה בדרך של עבודות שירות.

במאמרי זה אסביר מהן עבודות שירות, מהם התנאים הקבועים בחוק שרק בהתקיימותם יכול בית-המשפט להמיר עונש מאסר לריצוי באמצעות עונש זה, ועל חשיבות הליווי של עורך דין פלילי מנוסה.

אז מה זה בכלל עבודות שירות ומה ההבדל משל"צ?

בניגוד למה שרבים סבורים, עבודות שירות אינן של"צ (שירות לתועלת הציבור), אלא עונש מאסר לכל דבר ועניין אשר מומר בהוראת בית-המשפט לעונש שריצויו מחוץ לכתלי בית הסוהר. כיום, בית-המשפט מוסמך להמיר עונש מאסר בפועל של עד 9 חודשים כך שירוצה בדרך של עבודות שירות וכמו כל מאסר, גם עונש זה מפוקח על-ידי שירות בתי-הסוהר והוא זה שאחראי לוודא כי המורשע מבצע את עונשו כראוי. עבודות אלו יכולות להתבצע במגוון רחב של תחומים, כגון עבודה במוסדות חינוכיים, סיוע לנזקקים, ניקיון, תחזוקה, תשתיות וכיו"ב.

אתם לא לבד, שתפו אותי ​

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

עידית רייכרט-עורכת דין פלילית

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לקוחות מספרים עלינו

מתי ואיך ניתן להמיר עונש מאסר לעבודות שירות?

מקובל לחשוב כי המרה של מאסר לריצוי בדרך של זו אפשרית רק בעבירות שאינן חמורות במיוחד, אך האמת היא שכיום רשימת העבירות שבהן מקובל לגזור עונש של מאסר המומר לריצוי בעבודות שירות, ארוכה ביותר, וכוללת בין היתר גם עבירות צווארון לבן חמורות כמו מתן או קבלת שוחד, עבירות מין מסוימות ופשעים נוספים. הכל תלוי נסיבות המעשה ונסיבות העושה.

לפי החוק, בית-המשפט יכול לקבוע כי נאשם יישא את עונש המאסר בדרך של עבודות שירות רק אם קיבל לפני מתן גזר-הדין חוות דעת מטעם הממונה על כך בחטיבת הכליאה של שירות בתי הסוהר, הקובעת כי הנאשם מתאים לרצות את עונשו בדרך זו, ובה גם יפורטו אפשרויות ההשמה של הנאשם לרבות התנאים לביצועה. בהקשר זה בוחן הממונה, בין היתר, האם יש יסוד סביר לחשוש כי הנאשם יפגע בעצמו או באחר אם לא ישהה מאחורי סורג ובריח, מהי מידת יכולתו של הנאשם לעבוד באופן קבוע ורצוף לפחות 6 שעות ביום, ועוד.

עוד קובע החוק, כי הנאשם צריך להסכים לשאת את עונש המאסר שנגזר עליו בדרך של עבודות שירות, ובכלל זאת להסכים לכל התנאים שנקבעו בחוות דעת הממונה. בבואו להכריע בבקשה לריצוי עונש מאסר בדרך זו, יתחשב בית-המשפט בעיקר בחוות-הדעת של הממונה, אך גם בעברו הפלילי של הנאשם, בהרשעותיו הקודמות, נסיבות ביצוע העבירה הספציפית, מידת שיתוף הפעולה של הנאשם עם גורמי הטיפול, מצבו הרפואי והמשפחתי של הנאשם, ועוד.

מכיוון שהמרת מאסר לריצוי בדרך של עבודות שירות היא מלאכה מורכבת המתנהלת מול מספר גורמים במקביל, ליווי של עורך דין פלילי מנוסה הוא עניין קריטי להצלחת התהליך. עורך דין פלילי מקצועי, מעמיק ומסור יוכל לעשות את מרב המאמצים הנדרשים על מנת להמיר עונש מאסר לריצוי בדרך זו ובכך לחלץ את הנאשם מריצוי המאסר מאחורי סורג ובריח אשר כאמור, עלולה לגרום לטראומה ונזק נפשי, לעיתים בלתי הפיך.

מה בין עבודות שירות, מעצר ימים ומעצר בית?

כידוע, עבודות שירות אינן הדרך היחידה להימנע מכליאתו של אדם במסגרת ההליך הפלילי. כך, למשל ניתן להחליף מעצר של ממש במעצר בית במקרים בהם חקירת המשטרה מובילה לדרישה להחזיק את החשוד במעצר ימים כל עוד נמשכת החקירה (מידע נוסף אודות חקירה פלילית קראו את המאמר – חקירה באזהרה). זו אגב הזדמנות מצויינת לשוב ולחדד שייעוץ וליווי מקצועי של עורך דין מעצרים מנוסה הוא קריטי במיוחד בשלבים הראשונים של ההליך הפלילי ויכול להוביל לשחרור לחלופת מעצר, בין היתר בזכות תסקיר מעצר התומך בכך. למידע נוסף בנושא קראו את המאמר – תפקידו של עורך דין מעצרים.

במקרים של עבירות מסוג פשע, זוכה לרוב החשוד שייערך לו שימוע פלילי לפני הגשת כתב אישום (למידע נוסף קראו את המאמר – שימוע פלילי) ובתנאי שהוא אינו נתון במעצר ימים. בשלב זה, יימצא החשוד בדרך כלל בביתו, בחלופת מעצר בית תחת הגבלות כמו איסור יציאה מהארץ ובעבירות כלכליות גם תפיסת כספים מחשבונו.

סוגיית דרך ריצוי עונש המאסר, האם מאחורי סורג ובריח או בדרך של עבודות השירות נהיית רלוונטית בדרך כלל רק בשלב מאוחר יותר של ההליך והוא לאחר הכרעת הדין אך לפני גזר הדין. לרוב ניתן לסיים את ההליך הפלילי באחת מבין שתי האפשרויות הבאות:

  1. במצב שהנאשם והתביעה מגיעים להסדר טיעון שכולל גם הסכמה לגבי רכיב העונש, אז יש לעורך הדין הפלילי אינטרס משמעותי לשכנע כי במקרה של מאסר העונש ירוצה בדרך חלופית זו.
  2. לאחר הרשעתו של הנאשם, בשלב הטיעון לעונש אז רשאים הנאשם ועורך דינו הפלילי לשכנע את בית-המשפט כי ככל שייגזר עונש מאסר בפועל על הנאשם, הוא ירוצה בדרך של עבודות שירות.

חשוב לדעת – להתנהלותו של הנאשם עד לשלב זה יש השפעה מכרעת על מידת הנכונות של השופט והתביעה להסכים לריצוי המאסר בדרך זו . כך למשל, אם היה נתון הנאשם במעצר בית, יהיה לכך השפעה האם להמיר את עונש המאסר, ככל שייגזר עליו בעבודות שירות, כך, גם ההמלצה בתסקיר של הנאשם יכולה גם להשפיע על קבלת ההחלטה האם להמיר את מאסרו של הנאשם לריצוי בדרך זו.

למה לפנות דווקא אלי, עו"ד מעצרים?

אני עידית רייכרט עורכת דין פלילית, לשעבר בכירה בפרקליטות, וכיום בעלת משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית מיטבית ורחבה בכל תחומי המשפט הפלילי והמנהלי, ומתמחה בייצוג נאשמים וחשודים נורמטיביים בהליך הפלילי. מזה 25 שנים אני עוסקת במשפט הפלילי, כפרקליטה בכירה בעברי ומזה כעשור כסנגורית מובילה. אני מייצגת תאגידים, אישי ציבור, מנכ"לים, עובדי מדינה, אנשי כוחות הבטחון, נפגעי עבירה ובעיקר אנשים נורמטיביים שמעדו והסתבכו בעולם הפלילי ונקראים לחקירה במשטרה.

נוכחתי לדעת שוב ושוב כי ניסיוני רב השנים ב"מערכת" ומחוצה לה, מעניק יתרון ברור ללקוחותיי: אני מכירה היטב את צורת עבודתה ואת חולשותיה ומתרגמת אותן לכח רב עבור הלקוחות שלי בהליך הפלילי. ידוע כי ליווי נכון ומקצועי על ידי עורך דין פלילי מיומן ומנוסה כבר בשלבים המוקדמים של החקירה הפלילית חורץ גורלות. ומניסיון – מי שנועץ בי לפני מסירת גרסתו בחקירה פלילית במשטרה, משפר עד מאד את הסיכוי לגניזת התיק שלו. ממש כך.

לכן, אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן. אעשה את כל מה שצריך ברגישות, בדיסקרטיות ובנחישות, כדי להחזיר לכם את השקט הנפשי, הביטחון, והתקווה לעשות עבורכם את הבלתי אפשרי לאפשרי. ליווי של עורך דין פלילי עוד בטרם הגשת התלונה במשטרה יבטיח כי התלונה תיחקר במלוא הרצינות ותוביל לפתיחת חקירה במשטרה ו/או חקירה באזהרה; ובעיקר יבטיח שהמתלונן לא ימצא את עצמו בסופו של יום מוזמן בעצמו לחקירה באזהרה כי הקערה התהפכה על פיה בעקבות מסירת פרטים לא מדויקים או אי הכרת החוק הפלילי על בוריו.

מידע נוסף שחשוב לדעת על דיני מעצרים:

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בחיפה לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 9

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אודות הכותבת

עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

אהבתם? שתפו
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
נפגעות תקיפה מינית

נפגעות תקיפה מינית

נפגעות תקיפה מינית – הקדמה עבירות מין גוררות עימן צלקות נפשיות, השפעות גופניות רבות והשלכות על עתיד הקרבן. מרבית הקרבנות הן נשים ולכן במאמר זה

קרא/י עוד »
שחרור בערבות

שחרור בערבות

שחרור בערבות – כך תעשו זאת נכון נניח שאדם דרוש כחשוד לחקירה באזהרה לשם מסירת גרסתו, במסגרת חקירה משטרתית וזאת בנוגע לעבירה בה הוא חשוד,

קרא/י עוד »
לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן