מעצר ימים

מעצר ימים מבוצע כאשר עולה צורך משטרתי לעצור חשוד במעשה פלילי מסוים וזאת למשך מספר ימים עד להשלמת חקירה המנוהלת נגדו. בית המשפט רשאי להאריך לבקשת המשטרה את מעצר זה במספר ימים נוספים.

מהו מעצר ימים?

בהליך הפלילי ישנם שני סוגי מעצרים: הסוג הראשון – מעצר עד תום ההליכים, עליו שומעים לא מעט בתקשורת. הסוג השני – מעצר ימים, שהינו מעצר לצרכי חקירה במשטרה, והוא מעצר שכיח יותר המשמש את המשטרה בתיקים רבים, אך אינו מוכר לציבור הרחב, ולכן בחרנו להסביר מהו, את מי מותר לעצור, באיזה נסיבות ועוד.

בהגדרה הפורמלית מעצר ימים הינו שלב ראשוני שנועד לצרכי חקירה במשטרה הנמשכת מעל ל- 24 שעות, מעצר זה מוגבל לתקופה של יום (הוא מוארך מעת לעת במספר ימים בכל פעם כאשר שופט אמור לקבוע אם יש הצדקה להמשיך אותו או שניתן לשחרר את החשוד כבר בשלב זה של חקירה פלילית לחלופת מעצר). המעצר בשלב זה אינו מהווה כלי ענישה אלא כלי עזר לחקירת המשטרה ונועד למנוע שיבוש מהלכי משפט, השפעה על עדים פוטנציאלים, שמירה על שלום הציבור וביטחונו מפני מסוכנות לכאורית של החשוד וכן נועד למנוע התחמקות החשוד מחקירה.

אתם לא לבד, שתפו אותי ​

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

עידית רייכרט-עורכת דין פלילית

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לקוחות מספרים עלינו

למי מוקנית הסמכות להאריך מעצר ימים:

הסמכות לאשר הארכת מעצר כאמור, נתונה בידי שופט בית משפט השלום. במקרים בהם יש חשד ראשוני לביצוע עבירה פלילית, סכנה לשלום הציבור, חשד לשיבוש הליכי חקירה וסיבות אחרות.

המשטרה יכולה לעכב חשוד ובהחלטת קצין לבצע מעצר ראשוני של 24 שעות בלבד. לאחר מכן ובהתאם לצורך אם המשך המעצר נחוץ לצרכי החקירה, המשטרה חייבת להביא את החשוד בפני בית משפט תוך 24 שעות מרגע שנעצר.

בית המשפט יבחן את נחיצות המשך המעצר והאם מוצדק להאריכו, כך יכול להתקיים עד לתקופה של 30 ימים, ובמקרים חריגים גם מעבר לכך (באישור בית משפט עליון).

באיזה שלב של ההליך הפלילי עושים שימוש בסוג זה של מעצר?

כל הליך פלילי מתחלק לארבעה שלבים מרכזיים: מעצר וחקירה, העמדה לדין, משפט והליכים פוסט-משפטיים.

בתוך סדר ההליך הפלילי מוגדרים כללים וחוקים שונים כמו: "חוק החיפוש", חוק המעצרים, וחוקים נוספים, שחלקם מגנים על החשודים והנאשמים וקובעים זכויותיהם ומנגד מגדירים את את גבולות המותר והאסור למשטרה ולבית המשפט. מעצר ימים, על פי הגדרתו, הוא שלב ראשוני בכל הליך פלילי ובמהלכו העצור איננו נאשם אלא בחזקת חשוד בלבד. כמובן שלא מצופה מכם להכיר את סדר ההליך הפלילי ובשביל זה יש לכם עורך דין פלילי לצדכם.

בכל זאת, חשוב לזכור את סדר הפעולות על פיו אמור להתבצע הליך פלילי, כיוון שכל טעות שתעשה בו, עשויה לשחק לטובתכם, וכדי שהשוטרים לא יוכלו להפחיד אתכם באיומים שונים, שעשויים להיות חלק מהאמצעים של המשטרה להשגת הודאה.

מעצר ימים - מתי מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי?

התייעצות עם עורך דין פלילי הכרחית החל מהרגע שנעצרתם, עוד לפני שהחקירה החלה. מביני דבר יוסיפו כי עורך דין פלילי הכרחי למעשה עוד קודם, מן הרגע שאתם חוששים או מוטרדים מכך שעלולה להיפתח חקירה נגדכם. למידע נוסף על תפקיד של עורך דין פלילי בשלב זה קראו מאמרי – עורך דין מעצרים.

כל בר דעת מבין כי מומלץ להגיע לחקירה במשטרה לאחר יעוץ משפטי שניתן בידי עורך דין פלילי. המשטרה יכולה למנוע מעורך הדין שלכם להיות נוכח בחקירה הפלילית אך היא לא יכולה למנוע מכם להתייעץ איתו לפני שאתם עונים על שאלות החוקרים. למידע נוסף וקבלת 10 טיפים על התנהלות נכונה בחקירת משטרה קראו את מאמרי – חקירה במשטרה.  

לכן, במידה ונחקרתם, כחשודים, כמעורבים, או כעדים לביצוע עבירה, המלצתי – אל תדברו עם אף חוקר עד שייתנו לכם להתייעץ עם עורך דין פלילי. זוהי זכות יסוד, חובת החוקר להציגה בפניכם והעובדה שאתם מבקשים לממשה לא מעידה עליכם כאשמים, כמו שרבים סוברים בטעות.

זכות ההיוועצות היא זכות שאסור לזלזל בחשיבותה וויתור עליה עלול לגבות מחיר יקר בעתיד. מעבר לכך, הזכות לייצוג משפטי על ידי עורך דין פלילי שמורה לכם מהרגע הראשון, וליווי של עורך דין פלילי הוא בבחינת חובה לכל מי שמעורב בהליך פלילי.

כפי שהזכרתי קודם, על המשטרה להביא כל עצור בפני בית המשפט תוך 24 שעות לצורך ביצוע מעצר. המלצתי החמה – היו מיוצגים על ידי עורך דין פלילי שאתם מעוניינים בשירותיו כבר בדיון הזה. נוכחות עורך הדין שלכם, אותו אתם בחרתם על סמך ניסיונו וכישוריו יכולה להוות את ההבדל בין שחרור – למעצר.

אז, למה לפנות דווקא אלי, עידית רייכרט עורכת דין פלילית?

המשרד שלי הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי ומתמחה בייצוג נאשמים וחשודים נורמטיביים בהליך הפלילי על כל רבדיו ובמתן יעוץ מקצועי והכנה נכונה לקראת חקירה פלילית וייצוג בהליכי מעצר בבתי המשפט השונים בכל הערכאות.

אני בהחלט מכירה ומבינה את הכאב והחרדה שעוברים על האדם הנורמטיבי שמועד ומסתבך בעולם הפלילי – כרעם ביום בהיר עולמו חרב עליו!  ולכן בחרתי מתוך השקפת עולם לייצג את אותם אנשים טובים אשר מוצאים עצמם בשבר נוראי, לעיתים על לא עוול בכפם, לעיתים מתוך מצוקה. הם בעיניי ראויים לחמלה, לעזרה מקצועית ולהגנה משפטית מעולה. חשוב לזכור – ליווי נכון ומקצועי על ידי עורך דין פלילי ומנוסה כבר בשלבים המוקדמים יכול לחרוץ גורלות. אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן.

מידע נוסף שחשוב לדעת על מעצרים בהליך הפלילי:

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בצפון לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה משטרתית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 9

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אודות הכותבת

עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

אהבתם? שתפו
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
קובלנה פלילית

קובלנה פלילית פרטית

המדריך המלא להגשת קובלנה פלילית פרטית "אין שום סיכוי שיתנהל על זה הליך פלילי", אומרים לי לא פעם לקוחותיי, תוך שהם מביעים את ייאושם מהטיפול

קרא/י עוד »
מכתב יידוע לחשוד

מכתב יידוע לחשוד

קיבלתם מכתב יידוע לחשוד – להלן מספר עובדות שחשוב לדעת! מהו מכתב יידוע לחשוד? במה נבדל מכתב היידוע ראשון ממכתב יידוע שני? האם צריך להשיב

קרא/י עוד »
לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן