חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מעצר בית

מעצר בית הינו חלופת מעצר לגביה מוסמך בית המשפט להורות לפני או אחרי הגשת כתב האישום ובהתאם לנסיבות שלפניו. מעצר הבית אינו נקבע אוטומטית ברוב המקרים ולכן חשוב לפעול לקבלתו מול עורך דין מיומן.

מתי יכול מעצר בית לשמש כחלופת מעצר?

ברבות השנים ומתוקף ניסיוני הרב כעורך דין מעצרים, אני עדה לשחיקה הנוראית בעקרון החירות במיוחד כשמדובר ב"מעצר ימים" הוא הארכת מעצר ראשונה, בהליכי מעצר לצורך חקירה. הנוקשות המאפיינת את רשויות החקירה, לצד נטיית בתי המשפט לאשר בקלות יחסית הארכות מעצר ימים כדי לאפשר את החקירה במשטרה באין מפריע מצליחות לטשטש היטב את העיקרון הבסיסי והמהותי ביותר בנוגע למעצר פלילי , לפיו ברירת המחדל, עליה ציווה המחוקק, היא לא להותיר אדם במעצר אם ניתן להשיג את המטרה באמצעים דורסניים ופוגעניים פחות כמו למשל, שימוש בחלופה של מעצר בית.

מאמרי זה יעסוק הפעם, בשל חשיבות העניין, בסוגייה של מעצר בית, שהוא בעצם חלופה למעצר מאחורי סורג ובריח. אסביר מהו סוג מעצר זה, מדוע אין המדובר בחלופה השמורה למקרים נדירים בלבד, ואדגיש את החשיבות הרבה בהיוועצות בעורך-דין פלילי המתמחה במעצר ימים, במעצר עד תום ההליכים ובחקירה במשטרה.

אתם לא לבד, שתפו אותי ​

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

עורכת דין פלילית עידית רייכרט, משרד עורכי דין

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לקוחות מספרים עלינו

אז מה זה בכלל מעצר בית?

בטרם אסביר מהו מעצר בית, כדאי להזכיר את מה שלעתים נשכח בצל הדורסנות המאפיינת חלק מרשויות החקירה בישראל – מלכתחילה, מעצר אינו כלי ענישה. מעצר ימים או מעצר עד תום הליכים נועדו להגן על שלום הציבור ובטחונו מפני מסוכנות לכאורית הנשקפת מצד החשוד או הנאשם. מעצר ראשוני, יכול שייעשה בהחלטה של קצין ומעבר לזה יוארך המעצר רק בצו של שופט, וגם זה רק בתנאי ששוכנע השופט כי אין כל ברירה אלא להורות על המשך המעצר בשל קיומו של חשש לשיבוש הליכי חקירה; חשש להמלטות, להברחת רכוש; או לשלום הציבור.

מעצר בית הינו בעצם חלופה למעצר מאחורי סורג ובריח ומטרתו הגבלת חופש התנועה של חשוד או נאשם מלצאת ממקום מסוים (למשל: ביתו או בית קרוביו), ולעתים אף בזמנים או לצרכים מסוימים. מעצר מסוג זה יכול שיהיה לכל אורך שעות היממה, לשעות הלילה בלבד ולעתים גם יכול לכלול יותר ממקום אחד בו יכול הנאשם או החשוד לשהות. בנוסף, בית-המשפט נוהג להוסיף הגבלות על מי שנמצא במעצר בבית, כמו איסור לשוחח בטלפון ולגלוש באינטרנט, ואיסור על קבלת מבקרים. במקרים רבים מתבקש החשוד או הנאשם שנשלח למעצר מסוג זה להפקיד את דרכונו ואף להפקיד ערבות שתחולט אם לא יקפיד על תנאי מעצר הבית. ולעתים כולל מעצר הבית אזיק אלקטרוני המולבש על החשוד.

חשוב לזכור, מעצר זה כרוך במגבלות של ממש ולאורך זמן הוא מעיק, חונק וקשה. ברגעים כאלה, נדרש ליווי משפטי זהיר ומקצועי של עורך דין פלילי מעצרים שיידע לנווט את המשבר ולבחון מעת לעת האם ניתן להקל במעט על תנאי המעצר בדרך של הגשת בקשה לעיון חוזר לשינוי תנאי מעצר הבית.

מתי ניתן להורות על מעצר בית?

מעצר (בין אם מדובר במעצר ימים או במעצר עד תום ההליכים) כאמור, נועד להשיג את תכלית המעצר והיא הגנה על שלום הציבור ובטחונו מפני מסוכנות הלכאורית של חשוד או נאשם אך במחיר של פגיעה פחותה בהם, כי אלה עדיין נהנים מחזקת החפות. למעשה, החוק קובע כי לשופט אסור להאריך מעצר ימים או מעצר עד תום ההליכים אם ניתן להשיג את תכלית המעצר בדרך של חלופה שתפגע פחות בחירות.

לכן, תפקידו של עורך דין מעצרים הוא להוכיח לשופט כי ניתן להשיג את אותה מטרה שלשמה מתבקש המעצר, גם בדרך של חלופת מעצר ובכך להקל עליו. לשם כך, יצטרך עורך דין מעצרים להוכיח לבית-המשפט, בין היתר, כי יש מקום ראוי בו יוכלו הנאשם או החשוד לשהות תחת פיקוח, לרוב של קרוב משפחה אשר ישמש כמשמורן אשר יפקח על תנאי מעצר הבית בהתאם להחלטת בית המשפט וכי מעצר הבית לא יגדיל את הסיכון לשיבוש הליכי חקירה ולא יהווה סכנה לאחר. במקרים רבים, מבקש בית-המשפט כי גם שירות המבחן יחווה דעתו על האפשרות לשחרר את הנאשם לחלופת מעצר מסוג זה, ויגיש לעיונו תסקיר מעצר בעניינו. 

למה חשוב להיוועץ בעורך דין מעצרים בשאלת חלופת מעצר?

עורך דין פלילי ובפרט עורך דין מעצרים מנוסים ידעו להכין את החשוד או הנאשם לקראת תסקיר שירות המבחן, ידעו לאתר את החלופה שתמקסם את הסיכוי לשחרור וידעו לשכנע את בית המשפט, מדוע יש להורות על שחרור החשוד או הנאשם לחלופת מעצר.

עורך דין מעצרים יקפיד "לסגור את כל הפינות" שימנעו סיכול של מעצר הבית; ובמקרים המתאימים אף יצליח לשכנע את התביעה עוד בטרם הדיון, להסכים למעצר בית, מה שיקל על השופט לאשר זאת. עו"ד מעצרים הוא גם שישקול מתי בשלה העת לבקש עיון חוזר בהחלטת המעצר או השחרור ולהקל במעט על המצוקה שנגרמת לנאשם במרוצת מעצר עד תום ההליכים, בו נמצא. 

למה לפנות דווקא אלי, עו"ד מעצרים?

אני עורכת דין פלילית עידית רייכרט, לשעבר בכירה בפרקליטות, וכיום בעלת משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי והמנהלי, ומתמחה בייצוג נאשמים וחשודים נורמטיביים בהליך הפלילי ובייצוג בהליכי מעצר.

מזה עשור אני מייצגת תאגידים, אישי ציבור, מנכ"לים, עובדי מדינה, אנשי כוחות הבטחון, נפגעי עבירה ובעיקר אנשים נורמטיביים שמעדו והסתבכו בעולם הפלילי ונקראים לחקירה במשטרה. למידע נוסף על התנהלות נכונה בחקירה קראו את מאמרי – חקירה במשטרה.

מתוקף ניסיוני רב השנים במערכת ומחוצה לה, אני מכירה היטב את חולשות המערכת ומתרגמת אותן ליתרון עבור הלקוחות שלי. אני יודעת היטב כי ליווי נכון ומקצועי על ידי עורך דין פלילי מיומן ומנוסה כבר בשלבים המוקדמים של החקירה הפלילית חורץ גורלות. ומניסיון – מי שנועץ בי לפני מסירת גרסתו בחקירה במשטרה, משפר עד מאד את הסיכוי לגניזת התיק שלו. ממש כך. לכן, אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן. אעשה את כל מה שצריך ברגישות, בדיסקרטיות ובנחישות, כדי להחזיר לכם את השקט הנפשי, הביטחון, והתקווה לעשות עבורכם את הבלתי אפשרי לאפשרי.

יש לי את הכלים והידע לעזור לכם

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לאיזה חלק במאמר תרצו לחזור?

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 4.9 / 5. מספר דירוגים 39

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

אודות הכותבת

Picture of עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

אהבתם? שתפו
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
ניצול יחסי מרות - עבירות מין

ניצול יחסי מרות

ניצול יחסי מרות מהי המשמעות החוקית של קיום יחסים אינטימיים בין המנהל לכפופה לו במקום העבודה? מתי מערכת יחסים זו תהווה עבירה של הטרדה מינית

קרא/י עוד »
שימוש במידע פנים

שימוש במידע פנים?

מהו שימוש במידע פנים? כבר מהרגע הראשון לפשיטה המפתיעה שערכו חוקרי רשות ניירות ערך על המשרדים של החברה הציבורית בה משמש נ' כמנכ"ל, הוא הבין

קרא/י עוד »
לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן