חקירה פלילית

חקירה פלילית במשטרה היא ארוע מלחיץ ומפחיד, במיוחד לחשודים נורמטיביים שלא ביקרו מעולם בתחנת המשטרה. כל מה שתאמרו שם עלול לשמש נגדכם ולכן חובה שתכירו את הכללים הבאים ואת מלוא זכויותיכם כדי לצלוח בתהליך המורכב.

חקירה פלילית – כל הכללים שחייבים להכיר לפני חקירה פלילית במשטרה

חקירה פלילית נועדה לאסוף ראיות במקרים שבהם קיים חשד לביצוע עבירה פלילית. לחקירה זו מוזמנים עדים, חשודים ומעורבים במעשה, המתבקשים להשיב לשאלות החוקרים וזאת עד להשלמת התמונה הראייתית המלאה. החקירה פלילית על פי רוב אינה נוחה לחשוד הנורמטיבי שמעולם לא ביקר קודם לכן בתחנת המשטרה ולכן גם אינו מתורגל להתמודד עם "מכבש הלחצים", תרגילי החקירה ושאר השיטות המתוחכמות שמפעילה המשטרה על הנחקרים במטרה לחלץ מהם הודאה והפללה עצמית. מאמר זה יעסוק איפוא בכל הדברים החשובים שעליכם לדעת אם זומנתם לחקירה פלילית במשטרה.

תוכן עניינים

באילו תחומים מתנהלת חקירה פלילית במשטרה?

החקירה הפלילית משתרעת על כל העבירות בחוק העונשין (כך למשל: עבירות מין, עבירות רכוש, עבירות אלימות, עבירות המתה ועוד), אך גם בעבירות נוספות המצויינות בחוקים נוספים כגון: החוק למניעת הטרדה מינית, חוק הגנת הפרטיות, פקודת הסמים המסוכנים, חוק התכנון והבניה ועוד. התחומים בהם עלולה לפרוץ חקירה פלילית רבים ומגוונים היא משתרעת על כל תחומי החיים ומטרתה למגר פשיעה.

חשוב לדעת שכדי למצות את החקירה ולהגיע לחקר האמת, מוסמכת המשטרה להשתמש בשלל כלים עוצמתיים העומדים לרשותה – רבים מהם פוגעים בנוחות הנחקרים ובפרטיותם (כך למשל צו חיפוש בהתאם לצו של שופט), הם מרתיעים ומניפולטיביים, ולכן גם מעוררים מועקה ולחץ כבדים, בייחוד בקרב עוברי חוק נורמטיביים שמסתבכים עם החוק לראשונה בחייהם.

אתם לא לבד, שתפו אותי ​

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

עורכת דין פלילית עידית רייכרט, משרד עורכי דין

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

לקוחות מספרים עלינו

מי מנהל את החקירה הפלילית במשטרה?

החוק מעניק לחוקר המשטרתי סמכויות וכלים חוקיים ולגיטימיים להשתמש בהם על מנת לחלץ מהנחקרים ראיות במטרה להקים תשתית ראייתית טובה להוכחת החשד. כך מכשירה המשטרה את החוקרים להשתמש בשיטות תחקור פסיכולוגיות ומספר החוקרים הנוכחים בפועל בחדר החקירות עשוי להשתנות בהתאם לצורך: חלק מהחקירות ינוהלו מול חוקר אחד ויחיד, בעוד שבאחרות נוכחים שני חוקרים או יותר, כאשר אחד מהם הוא הממונה על תיק החקירה וניהולה ובקיא ברזי התיק. עם סיומה של החקירה, יועבר התיק לבחינת הפרקליטות שתחליט על גורל התיק. האם להגיש כתב אישום, או להורות על גניזתו או להחזיר את התיק לסבב נוסף של השלמות חקירה עד למיצויה. בכל מקרה יש לדעת כי רק הפרקליטות מוסמכת להחליט בגורל החקירה ולא החוקר בפועל שמנסה להפעיל לחץ על נחקריו כי אם יודה בחשדות התיק נגדו ייסגר. אמירה זו נאמרת רק כדי להפעיל לחץ על הנחקר ובפעול הוא נעדר כל סמכות להחליט החלטה כה גורלית.

ההבדל הדק שבין עדות, תשאול וחקירה באזהרה

על פי רוב בטרם יוזמן החשוד לחקירה באזהרה תגבש המשטרה תשתית ראייתית וזאת באמצעות זימון עדים שישפכו אור על הארוע. גביית עדותם יכולה להיות בעדות רשמית כזו המתקיימת מול חוקר בחדר החקירות אך לעיתים גם ב"תשאול פתוח" כלומר בשיחות "סתמיות" המנוהלות במעין מתכונת "חברית" רגועה ונינוחה לכאורה, אך שחותרות מתחת לפני השטח לדיבוב הנשאלים ולמסירת מידע מפליל מצידם, לעתים גם שלהם-עצמם.

בנקודה זו חשוב לזכור כי ככל שמסירת המידע מקימה חשד כלפיכם, עשויה אותה שיחה "פתוחה" להפוך לחקירה באזהרה ואז חקירה זו תהפוך לחקירה פלילית נגדכם לכל דבר ועניין שייתכן ויהיו בה הפעלת לחץ ומניפולציות משפטיות שונות, שמטרתם אחת – לחלץ מכם מידע מפליל על נגדכם או נגד מעורבים נוספים בפשע.

חשוב להכיר: שיטות חקירה נפוצות

חדר החקירות וכל המתרחש בו, הוא סידור מצב אינטרסנטי של החוקר. כאן מיושמים תרגילי חקירה ושיטות רבות ויצירתיות במטרה לפענח את הפרשה הפלילית ולהשלים את איסוף הראיות. כך למשל עשוי החוקר להשתמש באחת משיטות החקירה כדלקמן:

  • הפעלת מדובב בתא המעצר.
  • הכנסת נחקרים ומעורבים לאותו החדר "בשוגג" או יצירת מפגש אקראי בתחנת המשטרה (במטרה לקיים עימות ספונטני בין העד לחשוד ועל ידי כך להביא לזיהוי או לאמירת אמרה).
  • עזיבה פתאומית של החוקר את החדר כשהחדר מצולם.
  • אזכור פרטים מפלילים מבלי שהוצגו לנחקר (בלוף).
  • שימוש ש"שוטר טוב, שוטר רע".

עליכם לזכור שחקירה זו, על כל שיטותיה, מתועדת ולעיתים מוקלטת לכל אורכה בתוך החדר ומחוצה לו. לכן, זכרו שגם שיחות מסדרון אקראיות או פטפוט עם אנשים בתחנה יתועדו בכתב במזכר ויוכנסו לחומר החקירה וערכם כאילו נאמרו בתוך חדר החקירות.

שיטות חקירה פסולות

על אף מנעד פעולות החקירה המגוונות והלגיטימיות, חשוב לדעת שכל שיטה בה ינקטו החוקרים כלפיכם חייבת חוקית וכזו שתעמוד במבחני הפסיקה. חקירה שחורגת מגבולות המותר ואף מפירה את זכויות החשודים עשויה לפסול את חוקיות החקירה כולה. לכן, מומלץ בחום, בטרם הגעתכם לכל מפגש עם חוקר, בין אם מדובר בתשאול פתוח, מתן עדות או חקירה באזהרה, להתייעץ עם עורך דין פלילי ולא לצאת מתוך נקודת הנחה שאם לא עשיתם דבר אין סיבה להילחץ או להתייעץ.

זכויות נחקרים בחקירה פלילית

בירור מעמדכם בתחילת החקירה

ככל שלא ידוע לכם האם נקראתם לחקירה באזהרה או לעדות פתוחה, יש לברר בראש ובראשונה מהי סיבת הזמנתכם לתחנה. חשוב להקשיב לנוסח פתיחת החקירה. חקירה באזהרה תיפתח עם הקראת החשד כלפיכם ולאחריה הקראת זכויותיכם (לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין פלילי והזכות שלא להפליל את עצמכם). אם לא הוצגה בפניכם מהות העבירה, אם החוקר לא מוכן לציין פרטים חשובים כמו הזמן, המקום והנסיבות שבגינן זומנתם, מותר לכם לבקש על כך פירוט ולדרוש לדעת: "מדוע זימנתם אותי?" אם סורבתם למענה, יש לדרוש שהדבר יירשם בפרוטוקול החקירה ואם הדבר לא נכתב, כתבו זאת בעצמכם בסמוך לחתימתכם.

הזכות להיוועץ בעורך דין פלילי

כפי שהבנתם, ייעוץ משפטי מקדים ימנע מכם ליפול למלכודות החקירה ולמסור מידע מפליל שישמש כנגדכם בהמשך. זוהי זכותכם לקבל ייעוץ משפטי מקדים מעורך דין פלילי לבחירתכם, כאשר התייעצות זו חסויה ואיננה מתועדת כלל, גם אם תבוצע בתוך חדר החקירות או בתא המעצר.

שמירה על זכות השתיקה

ככלל, ככל שתשובתכם לשאלה מסוימת עלולה להפליל אתכם, מותר לכם להחליט לשמור על זכותכם שלא להוסיף מילה בחקירה. למעשה, זכות השתיקה זו מתירה לכם לשתוק לחלוטין לכל אורך החקירה, אם כי לא תמיד זהו המעשה הנכון לעשות ויש לשקול היטב מתי לעמוד על זכות זו. שכן, בשתיקה לא תוכלו למסור את גרסתכם לארוע או לסתור את הראיות המפלילות או לפחות לתת הסבר שלכם לסיטואציה. לכן הכרחי להתכונן לחקירה פלילית עם עורך דין פלילי ולהבין האם ומתי נכון לנצל זכות זו.

בדיקת פרוטוקול החקירה

עם סיום החקירה, יוצג לכם פרוטוקול החקירה. זכותכם ואף חובתכם לעבור עליו ביסודיות ולוודא שתשובותיכם משקפות את שאמרתם ולעמוד על כך שטעויות, אם נמצאו, יתוקנו. ורק לאחר שהתרשמתם שהפרוטוקול אכן משקף נאמנה את דבריכם אשרו את החקירה בחתימתכם.

הכנה לחקירה פלילית

האפשרות להתכונן מראש לחקירה פלילית תלויה באופן שבו הגעתם אל חדר החקירות: אם עוכבתם לחקירה, הרי שהיא תיפתח נגדכם בתוך זמן קצר ותותיר מרווח מצומצם להכנה. אם זומנתם אליה מראש, ניתן ורצוי להתכונן אליה באופן יסודי ומעמיק ואף לערוך סימולציה כדי לתרגל מענה לשאלות והתמודדות עם כל תרחיש.

בכל מקרה שמורה לכם הזכות להתכונן לחקירה באמצעות עורך דין פלילי. הכנה זו תאפשר לכם להיערך כנדרש, להבין את מלוא זכויותיכם, להכיר את סמכויות המשטרה, ובעיקר לדעת כיצד ואיך להשיב באופן מיטבי לשאלות מבלי לסבך את עצמכם.

מה קורה בסיום החקירה הפלילית?

בתום החקירה הפלילית יוחלט האם לשחרר אתכם או שהתגבשה תשתית ראייתית ועילת מעצר שמאפשרת, להשאיר אתכם במעצר עד להחלטת שופט, כמו כן יוחלט האם יש צורך לזמן אתכם שוב לחקירה חוזרת. כך או אחרת, כאן השלב ליידע את עורך דינכם על כל החלטה שכזו, על מנת שידע לטפל בכל סיטואציה ולהעניק לכם הגנה מיטיבית ואיכותית בכל תרחיש.

מדוע לבחור בי, עידית רייכרט, כעורכת דין פלילית שתסייע לך?

כאמור, חקירה פלילית היא אירוע מלחיץ, מרתיע ואף טראומטי, בעיקר לנחקרים בפעם הראשונה בחייהם. התנהלות שגויה במהלך החקירה עלולה לסבך אתכם ואתם עלולים למצוא עצמכם מתמודדים עם כתב אישום וניהול משפט. לעומת זאת, התנהלות נכונה שלכם בחדר החקירות, לאחר שעברתם הכנה יסודית ומקצועית, עשויה בסבירות גבוהה מאד להוביל לסגירת התיק. לכן, אם זומנתם, עוכבתם או נעצרתם לחקירה פלילית אתם חייבים לקבל ייעוץ משפטי מעולה בשלב שהוא כה קריטי בהליך הפלילי.

אני עורכת דין פלילית מעל 25 שנים. את ארגז הכלים המקצועי שלי רכשתי בפרקליטות ולאחר מכן בעבודתי השוטפת, כבעלת משרד בוטיק בתחום הפלילי מעל 12 שנים, המייצג בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה.

לכן, אני מכירה באופן יסודי ומעמיק את כל שיטות החקירה המשטרתיות ואת הלך החשיבה המאפיין את החוקרים ויודעת לתכנן עבורכם אסטרטגיית הגנה מיטבית. המעטפת המשפטית שאני מעניקה ללקוחותיי באופן אישי, מסור ומקצועי, מאפשרת להם לצלוח את החקירה בקלות ובמרבית המקרים להביא לגניזת התיק נגדם. בעשרות שנותיי נוכחתי לדעת שייעוץ מדויק מייצר פלאים בחדר החקירות אל תהססו ליצור עמי קשר – אם אחשוב שאתם זקוקים לי כדי להצליח אזמין אתכם למשרדי לפגישת ייעוץ והכנה יסודית וטובה שתביא אתכם מוכנים לכל תרחיש. אם אחשוב שאתם זקוקים להמשך הליווי שלי, לא אהסס להציע לכם את שירותיי גם בהמשך. לא אשאיר אתכם להתמודד לבד בחקירה הפלילית.

אם זומנתם לחקירה או נעצרתם לחקירה, פנו להתייעצות מקצועית כבר עכשיו.

יש לי את הכלים והידע לעזור לכם

מוזמנים גם להתקשר אלי – 050-6216884

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא  אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

האם המאמר הועיל לכם?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 19

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אודות הכותבת

עידית רייכרט - עורכת דין פלילית
עידית רייכרט - עורכת דין פלילית

בעברה פרקליטה בכירה בפרקליטות, ומשנת 2012 סנגורית מובילה ובעלת משרד בוטיק למשפט פלילי וצווארון לבן, המדורג מידי שנה כאחד ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בארץ המתחייב להגנה משפטית איכותית, קפדנית ובלתי מתפשרת. על לקוחותיו הרבים נמנים בעיקר עוברי חוק נורמטיביים ונפגעי עבירה, אותם מובילה עורכת דין רייכרט במסירות ובנחישות עד להגעתם לחוף מבטחים.

אהבתם? שתפו
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
נפגעת עבירה נשענת על זכוכית בחיפוש אחר עזרה וייצוג

ייצוג נפגעי עבירה

ייצוג משפטי בהתאם לחוק זכויות נפגעי עבירה הליכים פליליים בישראל מנוהלים על ידי המדינה, במטרה להעניש את הפוגעים ולשמור על שלום הציבור. הנפגעים הישירים של

קרא/י עוד »
עיכוב הליך פלילי

יום העצמאות של נתן

נתן (שם בדוי) חצה את גיל הגבורות, די מזמן.נתן נולד בתל אביב עוד לפני שנולדה המדינה כשהעיר עוד היתה לבנה. נתן הוא איש חזק ומצחיק,

קרא/י עוד »
לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן