כשמתרחש אירוע מוות ומטילים עליך את האחריות – איך יוצאים מזה?

נניח שאתה בעליהם של צימר ובו בריכה. גידרת נעלת, פעלת בהתאם לתקנות הבטיחות –ואף על פי כן, קרה הנורא מכל והתרחש אירוע טביעה בבריכה אשר בבעלותך – מה תהיה אחריותך הפלילית בעניין? נניח שאתה מנהל עבודה, ואחד הפועלים הכפופים לך, מעד מגובה, נפל נחבל בראשו ומת – מה תהיה אחריותך הפלילית בעניין?

אירועים כאלה ודומים להם, מתרחשים השכם והערב ומטילים, על פניו, אחריות כבדה על נושאי משרה ובעלי תפקידים העלולים למצוא עצמם מתמודדים עם אירוע מוות טראגי שהתרחש לכאורה תחת אחריותם ולפיכך, תיבחן גם מידת אחריותם הפלילית למוות. כאלה הם מקרי המוות שנגרמים ברשלנות. מידע נוסף אתם יכולים לקרוא במאמרי על>> גרימת מוות ברשלנות.

כך, ארע גם לא' לקוחת משרדנו, אשר מתוקף תפקידה שימשה כמנהלת באתר, אשר בתחומו התרחש ארוע טביעה של נער. נדמה כי אין צורך לתאר כיצד התהפכו חייה של א' מאותו יום, לא רק מעצם היותה חשודה בעבירה חמורה של גרימת מוות ברשלנות, אלא גם ובעיקר בשל הטביעה הטראגית בה קיפח אדם את חייו כאשר נטען שהיא אחראית לכך. אז איך מתמודדים עם חשדות כל כך כבדים?

בחקירת אירועי מוות, צריך להבין כי המשטרה מוזעקת לזירה, אוספת את מלוא הראיות האפשריות, גובה עדויות, ומנסה להתחקות אחר האחריות הפלילית של כל אדם הקשור לזירה בין אם באופן ישיר או בין בעקיפין. כך למשל, במקרה של אסון טביעה, ייחקר לא רק המציל או מנהל הבריכה, אלא גם בעליה ואולי גם בעלי תפקידים נוספים כגון יועץ הבטיחות, מי שנתן היתר לעסק וכד'. המשטרה לא תפסח על אף גורם ראשי או משני ותאסוף כל מסמך או תיעוד שישפוך אור על מידת האחריות של כל מעורב הקשור או שיכול להיות קשור לעניין.

א' שהגיעה למשרדנו לקראת הכנתה לחקירה במשטרה קיבלה את הייעוץ והליווי המיטבי מאיתנו לאורך כל הדרך, שהוביל בסופו של יום לגניזת התיק נגדה, כלא היה משום שהצלחנו להוכיח כי א' פעלה כדין, ועשתה כל שיכלה במסגרת סמכותה בהתאם לדרישות החוק חרף האשמות הכבדות שניסו "לגלגל" מעורבים אחרים לכיוונה במטרה לצמצמם את מידת אחריותם שלהם לאירוע.

בעניין זה חשוב לזכור כי אף אדם לא יודע מתי ובאילו נסיבות הוא עלול למצוא את עצמו מוזמן לחקירה ולכן חשוב להכיר מספר כללים על פיהם מומלץ לנהוג במידה וזומנתם לחקירה פלילית. את כל המידע ניתן לקרוא במאמרי בנושא >> חקירה במשטרה.

בשלב זה הניסיון והמהירות בה פעלנו הצליחו לספק את הראיות הטובות להפרכת החשדות נגדה ואכן, א' הגיעה מצוידת בראיות שאספנו, ומסרה גרסתה שניקתה אותה מכל רבב, והותירה את החשדות על מי שבאמת התרשל (בדרגת רשלנות גבוהה).

לסיכום, עצתנו לכל בעלי הבריכות ובמיוחד לבעלי צימרים ובהם בריכה, מחובתכם לפעול בהתאם לדרישות החוק, לא "לעגל" פינות ולא לעצום עיניים מפני אפשרות שבמקום שהוא בבעלותכם או תחת אחריותכם, או בניהולכם עלול להתרחש אירוע טראגי.

כך למשל: מחובתו בעלי הצימר שבו בריכה, לדאוג למערכת כיבוי האש שתפעל במקום, ולהתקינה בהתאם להוראות מהנדס מוסמך, ליישם את תקנות הבטיחות לבריכה הקובעות בין היתר הצבת גדר ושער ננעל ולפעול בהתאם לרישיון עסק. אם תפעלו בהתאם להוראות החוק ודרישותיו תוכלו לא רק לישון בשקט אלא תדעו שעשיתם כל שיכולתם למנוע את האסון הבא.
ואם חלילה ארע אסון שעלול להטיל עליכם חשד לגרימת מוות ברשלנות, גשו באופן מייד לקבל ייעוץ משפטי מקצועי.

זקוקים ליעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

הצלחות נוספות של משרדי:
ייצוג שוטר בהליך משמעתי

יוסי שוטר שלי מוצלח

במסגרת עבודתי אני מייצגת שוטרים ועובדי מדינה בהלכים פליליים וגם כאלה אשר עומדים בפני הליכים משמעתיים. הליכים משמעתיים, יש לדעת, הם מקרים בהם ביצע השוטר,

לשיחה לחץ כאן
שלום, אני זמינה כדי להקשיב לך ולבדוק איך
עידית רייכרט משרד עורכי דין
שלום
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור קשר
דילוג לתוכן