צו למניעת הטרדה מאיימת

צו למניעת הטרדה מאיימת – צו הגנה

את מרגישה מוטרדת ומפוחדת וזקוקה להגנה? אין לך אפשרות לשכור עורך דין והעניין דחוף ביותר?
הנך מוזמנת לקרוא את המאמר הבא שנכתב בלשון נקבה שכן רובן המכריע של מבקשי הצו הן נשים אולם כוחו יפה לכולם.

זקוקים ליעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

ראשית, מהו צו למניעת הטרדה מאיימת ?

צו למניעת הטרדה מאיימת הוא צו שנועד להגן על המבקש הזקוק להגנה מפני שמטריד אותו, פוגע בשלוות חייו, בפרטיותו, בחירותו או בגופו.
המבקש את הצו הוא שצריך להוכיח את קיומו של המטרד ולשכנע את בית המשפט בנחיצותו שכן יש בו כדי להגביל תנועתו של אדם ועל כן אין זה מובן מאליו לקבלו.
צו הגנה הוא למעשה צו הניתן בנסיבות דומות כשמדובר באירוע מטריד המתרחש בתוך המשפחה.

מהי הטרדה מאיימת?

הטרדה מאיימת היא הטרדתו של אדם בידי אחר בכל דרך שהיא או נקיטת איומים כלפיו, בנסיבות הנותנות בסיס סביר להניח כי המטריד או המאיים עלול לשוב ולפגוע בשלוות חייו, בפרטיותו או בחירותו של האדם או כי הוא עלול לפגוע בגופו.

החוק למניעת הטרדה מאיימת, התשס"ב- 2001, מונה שורה של התנהגויות אשר כל אחת מהן תחשב כ"הטרדה מאיימת" ואלו הן:
(1) בבילוש, במארב או בהתחקות אחר תנועותיו או מעשיו, או בפגיעה בפרטיותו בכל דרך אחרת;
(2) בנקיטת איומים בפגיעה בו או במאיים עצמו;
(3) ביצירת קשר עמו בעל פה, בכתב או בכל אמצעי אחר;
(4) בפגיעה ברכושו, בשמו הטוב, או בחופש התנועה שלו;
(5) בעיסוק בשמירה בבית משותף בניגוד להוראות לפי חוק הגבלת שירותי שמירה בבתים משותפים, התשס"ט-2008.

איך ניתן להוכיח קיומה של הטרדה?

כלל האצבע – שאלי עצמך את השאלות הבאות:

  • האם את חוששת מפני האדם נגדו את מבקשת את הצו? מדוע? מה עשה ?
  • מה הסיכוי שההתנהגות הזו תחזור על עצמה או תסלים חלילה?
  • האם לתחושתך הוא מטיל עלייך מורא? פוגע בשלוותך? מאיים עלייך? עלול לפגוע בך?
    ככל שאחת האפשרויות הללו או דומות מתקיימות, המלצתי לשקול בחיוב נקיטת אמצעים להגנה על שלומך וביטחונך ויפה שעה אחת קודם. מטרת הצו לאפשר לך בטחון אישי במרחב הפרטי של חייך.
    מקרים מובהקים בהן נוקטים בדרך כלל בצו למניעת הטרדה מאיימת הם בסכסוכי שכנים או בהסלמת יחסיים זוגיים שעלו על שרטון (ואז מדובר בצו הגנה בבית משפט לענייני משפחה).
    כשמתבקש צו למניעת הטרדה מאיימת, על מבקשת הצו להוכיח קיומה של הטרדה מאיימת או במילים פשוטות: להצטייד בראיות המבהירות מה גרם לך להרגיש מוטרדת, מפוחדת, מאויימת ומדוע את חוששת לשלומך?

מהם התנאים הנדרשים בחוק?

על מבקשת הצו למניעת הטרדה מאיימת הנטל להוכיח קיומה של התנהגות המהווה "הטרדה מאיימת" בנסיבות הנותנות בסיס סביר להניח כי המטריד או המאיים עלול לשוב
ולפגוע במבקשת הצו.
במילים פשוטות: יש להראות כי ההתנהגות המטרידה עלולה לחזור על עצמה בעתיד בסיכוי סביר ועל כן מבוקשת ההגנה מפני המטריד.
רק במצב בו תצליח מבקשת הצו להוכיח את שני היסודות הללו, ייעתר בית המשפט ליתן צו למניעת הטרדה מאיימת, בתנאים אשר קבועים בחוק.

אך יש לדעת ולזכור – צו למניעת הטרדה מאיימת, פוגע בזכויות יסוד של אדם ולכן בחוק קיימים איזונים ובלמים ומנגנוני צמצום היקף הפגיעה בזכויות. כך למשל, נדרש דיון במעמד שני הצדדים תוך 7 ימים מיום שניתן תחילה במעמד צד אחד, תוקפו של צו למניעת הטרדה מאיימת לא יעלה על 180 ימים וניתן להארכה נוספת עד לשנה בסה"כ ובנימוקים מיוחדים שירשמו אף עד לשנתיים ומבקש הצו חותם על ערבות שיכול ותחולט היה ויסתבר כי נקט בבקשה קנטרנית ומופרכת.

כיצד מגישים את הבקשה?

עלייך למלא טופס אותו תוכלי לקבל במזכירות בית המשפט או בקישור זה – טופס לבקשה לצו למניעת הטרדה מאיימת ולכתוב את מניעי בקשתך בתצהיר הערוך וחתום בידי עורך דין ולצרף לבקשה כל מסמך שיכול לתמוך בעובדות המפורטות בבקשה, לדוגמא: טופס תלונה במשטרה, מסמך רפואי, תמונות וכד'.
חשוב שתצטיידי במלוא פרטי המטריד הכוללים: שם מלא, מספר ת"ז, כתובת מלאה כולל מספר בית וטלפון. הבקשה והתצהיר אינם כרוכים בתשלום אגרה.

בית המשפט רשאי לתת צו מניעת הטרדה מאיימת במעמד צד אחד, אם הוא סבור כי הדבר דרוש לשם הגנה מידית על שלומו של הנפגע מבקש הצו , או כשהצד השני הוזמן כדין ולא התייצב לדיון.

חשוב שתזכרי כי הוצאת צו כאמור אינה מונעת ממך את אפשרותך לפנות לבית המשפט בתביעה לפיצוי כספי בגין כל נזק שנגרם לך עקב הפגיעה שנגרמה לך והוצאתו יכולה להיעשות בד בבד עם הליכי חקירה ומשפט נוספים.

לרשותך מרכז מידע טלפוני, בו תוכלי לקבל מידע כללי וכן מידע אודות תיקים המתנהלים בבתי המשפט על ערכאותיהם השונות. לקבלת השירות יש לפנות למרכז המידע בטלפון 077-2703333.
בכל פניה למרכז המידע הצטיידי במספר ההליך ה"ט.

האם חייבים לשכור עורך דין פלילי לשם כך?

חייבים? לא.
ככל שתדעי להסביר את מניעייך ולתמוך אותם בראיות נדרשות תוכלי לפחות לצלוח את הדיון הראשון המתקיים במעמד צד אחד. לאחריו ובתוך 7 ימים אמור להתקיים דיון במעמד שני הצדדים. כלומר המטריד אמור להתייצב בבית המשפט ולהתנגד מן הסתם למבוקש. רק את יודעת האם תוכלי לצלוח את ההליך לבד או בליווי מקצועי. החשש כי אם לא תצליחי לשכנע את בית המשפט הנזק יעלה על התועלת הצפויה.

סיוע וייצוג על ידי עורכת דין פלילית – עידית רייכרט

אחרי שנים ארוכות בפרקליטות הפכתי לסנגורית בעלת משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי ומתמחה בין היתר בייצוג בהליכי צו למניעת הטרדה המאיימת החל ממתן יעוץ מקצועי והכנה נכונה בהכנת הבקשה ולקראת הדיון וייצוג בהליך עצמו.

מזה עשור אני מייצגת אך ורק אנשים נורמטיביים שמעדו והסתבכו בעולם הפלילי ונפגעי עבירה. אני מבינה את הכאב שלהם – כרעם ביום בהיר עולמם חרב עליהם! ולכן בחרתי מתוך השקפת עולם לייצג את אותם אנשים טובים אשר מוצאים עצמם בשבר נוראי, לעיתים על לא עוול בכפם, לעיתים מתוך מצוקה. הם בעיניי ראויים לחמלה, לעזרה מקצועית ולהגנה משפטית מעולה.
חשוב לזכור – ליווי נכון ומקצועי על ידי עורך דין פלילי ומנוסה כבר בשלבים המוקדמים יכול לחרוץ גורלות. לכן, אם מצאת כי מאמר זה נוגע לך אל תהססי להתקשר. אני כאן. אעשה את כל מה שצריך ברגישות, בדיסקרטיות ובנחישות כדי להחזיר לך את השקט הנפשי, הביטחון, התקווה ולעשות את הבלתי אפשרי לאפשרי.

בכל מקום באתר זה בכלל ובדף זה בפרט שנכתב בלשון נקבה או זכר הכוונה הנה לשני המינים.

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

אהבתם? שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
עבירת מין במרמה

עבירות מין במרמה

עידית רייכרט, עורכת דין מומחית לעבירות מין תסביר במאמרה הבא – מהן עבירות מין שנעברות במרמה? והאם מעתה תהא זו טענת הגנה לכל חשוד או

קרא/י עוד »
עבירות מין חוק הסרטונים

הפצת סרטונים ברשת

הפצת סרטונים ברשת של קטינים – הקדמה צילמתם או קיבלתם תמונה או סרטון שעלול לפגוע במישהו? אל תעבירו את זה הלאה – אחרת, אתם עברייני

קרא/י עוד »
סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן