עבירת תיווך בסמים – כל מה שהכרחי לדעת ולהכיר לפני חקירה במשטרה

5
(63)

תוכן עניינים

עבירת תיווך בסמים - הקדמה

על-אף שלעתים עושה רושם כי מדינת ישראל הולכת לכיוון של לגליזציה אשר תביא בסופו של יום לביטולן של עבירות סמים קלים, האמת שונה ובפועל בתי-המשפט עמוסים לעייפה בנאשמים המואשמים בעבירות סמים כגון: עבירת תיווך בסמים ובעבירת סחר בסמים.

במאמרי זה אסביר את כל מה שצריך לדעת על עבירת תיווך בסמים, כיצד היא שונה מעבירת סחר בסמים, ומדוע חשוב מאוד להיוועץ בעורך דין סמים שידע לזהות, בין היתר, מתי מתבצע חיפוש לא חוקי ומהן ההשלכות של תוצרי החיפוש -הסמים שנתפסו בחיפוש לא חוקי.

זקוקים ליעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

מה זו בכלל עבירת תיווך בסמים?

כמו יתר עבירות סמים, גם עבירת תיווך בסמים מוסדרת במסגרת פקודת הסמים המסוכנים. החוק קובע כי אדם אשר מתווך, בין אם בתמורה ובין אם שלא בתמורה, בכל בפעולה של יצוא, יבוא, סחר או הספקה של סם מסוכן – מבצע עבירה שעונשה הוא עד 20 שנות מאסר.

בתי-המשפט נוהגים לפרש את עבירת תיווך בסמים כעבירה המתייחסת לאדם אשר מחבר בין צרכן הסמים לבין ספק הסמים, תהיה דרך התיווך אשר תהא. החוק לא דורש שעסקת הסמים אכן תתממש, ומתמקד בעצם פעולות התיווך בסמים ולא בתוצאה שלהן.

לצד זאת, קובעת העבירה הזו יסוד נפשי של מודעות. כלומר, על-מנת שאדם יורשע בעבירת תיווך בסמים על התביעה להוכיח כי הנאשם בעבירת התיווך היה מודע לכך שהוא מתווך בעסקת סמים.

מה ההבדל בין עבירת סחר לעבירת תיווך?

לפי הוראות "החוק היבש", גם עבירת הסחר וגם עבירת התיווך הן עבירות סמים חמורות שהעונש בגינן יכול להאמיר עד ל-20 שנות מאסר, זאת בנוסף כמובן לעונשים אחרים כמו מאסר על תנאי, קנס, עבודות שירות וכיו"ב.

אלא שבפועל, במרבית המקרים מתייחס בית-המשפט לעבירת תיווך בסמים באופן קל יותר מהאופן בו הוא מתייחס לעבירת סחר בסמים, במיוחד כאשר מדובר בעבירות סמים קלים – ובייחוד כאשר מדובר בתיווך בסמים שנעשה ללא תמורה.

ועדיין, חשוב לזכור – ייתכנו מקרים בהם העונש על תיווך בסמים יהיה גבוה או זהה לעונש של סחר בסמים, והכל בהתאם לנסיבות המקרה ועברו הפלילי של הנאשם בעבירת תיווך בסמים. בנוסף לכך, יש להבין כי עונשו של אדם שהורשע בעבירת תיווך בסמים נתון גם לשיקולים רבים נוספים כמו סוג הסם, כמות הסם, מעשיו בפועל של הנאשם בתיווך בסמים, נסיבותיו האישיות ועוד.

גם בהקשר זה חשוב לציין כי מבחינת הוראות החוק- סם הוא סם, ולמען האמת – אין דבר כזה עבירות סמים קלים. זהו ביטוי עממי שהפך לנפוץ ומקובל. ההבדל בין הוראות החוק מתייחס לכמותו של הסם. כך למשל: החוק מבדיל בין כמות קטנה של סם המשמש לצריכה עצמית לבין כמות גדולה (מעל 15 גרם קנאביס, למשל) המקימה חזקה כי מי שמחזיק בכמות כזו מחזיק בה לטובת סחר בסמים ולכאורה אין הבדל בין קילוגרם אחד ל-10 קילוגרמים מבחינת מהות ההחזקה. אולם, מבחינת בתי-המשפט, כאמור, לסוג הסם, כמותו ולהיקפו חשיבות רבה ומכריעה מבחינת העונש הצפוי על נאשם שהורשע בעבירות סמים.

מדוע כל-כך חשוב להיוועץ בעורך-דין סמים המתמחה בעבירת תיווך בסמים?

כפי שהסברתי קודם לכן, הרשעה וגזר-דין בגין עבירה של תיווך בסמים תלויה מאוד בנסיבות המעשה ובנסיבותיו של העושה ויכולה לנוע החל מעונשים קלים, לעיתים אף ללא הרשעה בכלל, או ללא מאסר בפועל או לתקופת מאסר קצרה ועד למאסר בפועל של 20 שנה.

ניסיוני והיכרותי הרבה עם המאטריה המשפטית הסבוכה מלמדים – כי רק עורך דין סמים המכיר על בוריה את פקודת הסמים המסוכנים וחשוב מכך את פסיקותיהם של בתי-המשפט השונים בכל הנוגע לעבירות סמים, ואת הסוגיות הקשורות בחיפוש לא חוקי יוכל להבטיח כי אדם שחשוד או מואשם בתיווך בסמים יזכה לייצוג הולם ומיטיבי.

בנוסף, חשוב להכיר את כל נושא החיפוש כשדנים בעבירות סמים מכל סוג שהוא. ניסיון החיים מלמד כי בדרך כלל מתבצע חיפוש ספונטני או בהתאם לצו בביתו של אדם, ברכבו, בכליו במטרה לאתר את הסם המסוכן. לעיתים יהא זה חיפוש בשל חשד להימצאותו של סם ולעיתים בשל מידע מודיעיני שהוביל להוצאת צו חיפוש.

כך או אחרת, יש לקחת בחשבון כי בתיקים הפליליים בגין עבירות סמים בכלל ובעבירות תיווך בסמים בפרט, מסתמכים במידה רבה על אותם חיפושים משטרתיים. המציאות בשטח מלמדת כי שוטרים רבים הפועלים לאיתור מבצעי עבירות סמים אינם מקפידים על הוראות החוק המפורטות שנקבעו ביחס לחיפושים בחפציו או על גופו של אדם, אינם מקפידים על צווי חיפוש חתומים בידי שופט ולכן מבצעים פעמים רבות חיפוש לא חוקי ולכם השפעה דרמטית על המשך התיק הפלילי ותוצאותיו הצפויות.

לפיכך, זכרו – לשאלה האם החיפוש שעומד בבסיס ההליך הפלילי בו נחשד או נאשם אדם בעבירת תיווך בסמים הינו חיפוש לא חוקי יכולה להיות חשיבות מכרעת על התיק כולו, ולפעמים היא גם יכולה לגרום לתביעה לסגור את התיק, לסגת מהאישום המקורי או להפחיתו או לזכותו. גם מהסיבה הזאת, מוטב להיוועץ בעורך-דין סמים מנוסה ובקיא אשר ידע לזהות מתי ביצעה המשטרה חיפוש לא חוקי, ולהשתמש בכך כדי להיטיב עם האדם עד לתוצאה המקסימלית עבורו.

למה לפנות דווקא אלי, עו"ד המתמחה בעבירת תיווך בסמים?

אני עו"ד עידית רייכרט, לשעבר בכירה בפרקליטות, וכיום בעלת משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי והמנהלי, ומתמחה בייצוג נאשמים וחשודים נורמטיביים בהליך הפלילי.

מזה עשור אני מייצגת אישי ציבור, מנכ"לים, עובדי מדינה, אנשי כוחות הבטחון, נפגעי עבירה ובעיקר אנשים נורמטיביים שמעדו והסתבכו בעולם הפלילי ונקראים לחקירה במשטרה או המתמודדים על ההליך הפלילי בבית המשפט.

מתוקף ניסיוני רב השנים במערכת ומחוצה לה, אני מכירה היטב את חולשות המערכת ומתרגמת אותן ליתרון עבור הלקוחות שלי. אני יודעת היטב כי ליווי נכון ומקצועי על ידי עורך דין פלילי מיומן ומנוסה כבר בשלבים המוקדמים של החקירה הפלילית חורץ גורלות. ומניסיון – מי שנועץ בי לפני מסירת גרסתו בחקירה פלילית במשטרה, משפר עד מאד את הסיכוי לגניזת התיק שלו. ממש כך.

לכן, אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן. אעשה את כל מה שצריך ברגישות, בדיסקרטיות ובנחישות, כדי להחזיר לכם את השקט הנפשי, הביטחון, והתקווה לעשות עבורכם את הבלתי אפשרי לאפשרי.

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין, וודאי שאינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית, זימון טלפוני לחקירה במשטרה, חקירה באזהרה או לפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

 

מה אתה חושב על המאמר?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 63

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אהבתם? שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
ייעוץ לפני חקירה במשטרה

ייעוץ לפני חקירה במשטרה

זומנת לחקירה פלילית? נלקחת לחקירה במשטרה? כל אחד מאיתנו עלול למצוא את עצמו, בחקירה משטרה, בחדר החקירות, חשוד בביצוע עבירה, מוזהר שעליו לומר את האמת,

קרא/י עוד »