fbpx

עבירות מחשב ואינטרנט

מהן עבירות מחשב ואינטרנט או עבירות סייבר ?

עבירות מחשב ואינטרנט הן עבירות מודרניות אשר עד להתפתחות המרשתת לא נתקיימו והפכו להיות נפוצות עם הקדמה וההתפתחות הטכנולוגית.

את עבירות הסייבר ניתן לחלק באופן גס לשתי קטגוריות: עבירות המבוצעות באמצעות מחשב (כיום כל מכשיר טלפון חכם נחשב למחשב לכל דבר ועניין) או עבירות המבוצעות כלפי מחשב או כלפי תכנים ומידע השמורים בו.

זקוקים ליעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

החוק המסדיר את עבירות מחשב ואינטרנט

חוק המחשבים, התשנ"ה – 1995 הוא החוק שהסדיר נורמטיבית את ההתנהגות האסורה המבוצעת באמצעות המחשבים או כלפי מחשבים והוא שקובע ומסדיר מהם האיסורים וההגבלות ומגן על המשתמשים במחשב, על המידע הקיים בו אשר גניבתו, פגיעה בו, הפצתו  וכיוב', עלולה לגרום לנזק רב ובלי הפיך.

הגדרות חוק המחשבים:

החוק מגדיר מונחי יסוד  מעולם המיחשוב אותם כדאי להכיר ולדעת:

"חומר מחשב" – תוכנה או מידע;

"מחשב" – מכשיר הפועל באמצעות תוכנה לביצוע עיבוד אריתמטי או לוגי של נתונים, וציודו ההיקפי, לרבות מערכת מחשבים, אך למעט מחשב עזר;

"מחשב עזר" – מחשב המסוגל לבצע פעולות חישוב אריתמטיות בלבד ופעולות הכרוכות בביצוע פעולות כאמור;

"מידע" – נתונים, סימנים, מושגים או הוראות, למעט תוכנה, המובעים בשפה קריאת מחשב, והמאוחסנים במחשב או באמצעי אחסון אחר, ובלבד שהנתונים, הסימנים, המושגים או ההוראות אינם מיועדים לשימוש במחשב עזר בלבד;

"פלט" – נתונים, סימנים, מושגים או הוראות, המופקים, בכל דרך שהיא, על ידי מחשב;

"שפה קריאת מחשב" – צורת הבעה המתאימה למסירה, לפירוש או לעיבוד על ידי מחשב או מחשב עזר בלבד;

"תוכנה" – קבוצת הוראות המובעות בשפה קריאת מחשב, המסוגלת לגרום לתיפקוד של מחשב או לביצוע פעולה על ידי מחשב, והיא מגולמת, מוטבעת או מסומנת במכשיר או בחפץ, באמצעים אלקטרוניים, אלקטרומגנטיים, אלקטרוכימיים, אלקטרואופטיים או באמצעים אחרים, או שהיא טבועה או אחודה עם המחשב באופן כלשהו או שהיא נפרדת ממנו, והכל אם אינה מיועדת לשימוש במחשב עזר בלבד.

בהמשך  קובע החוק ומפרט את העבירות ואת העונשים הנלווים לעבירות אלה (ברובם שנות מאסר), כך למשל:

  • שיבוש או הפרעה לפעילותו התקינה של מחשב.
  • העברה או אחסון במחשב של מידע כוזב או פלט כוזב בין אם על ידי כתיבת תכנה אשר תוצאת השימוש בה תהיה מידע כוזב או שימוש בתכנה כאמור.
  • חדירה לחומר מחשב שלא כדין, זאת ניתן לעשות על ידי חדירה באמצעות התקשרות או התחברות עם מחשב או על ידי הפעלתו, למעט חדירה למחשב שמהווה האזנת סתר ואשר כבר גולש לעבירה אחרת מחוק האזנת סתר, אשר גם עליו קיימת ענישה.
  • פעולות אסורות בתוכנה, מעבר לביצוע בפועל של העבירות שפירטתי לעיל, גם עריכת תוכנה בצורה שתאפשר למשתמש בה לבצע את אחת מן הפעולות הללו מהווה עבירה על החוק.

חשוב לציין כי עבירות אלה יכולות להקים גם עילת תביעה אזרחית בגינה ניתן לתבוע פיצויים בגין הנזקים שנגרמו, ללא קשר או תלות בהגשת כתב אישום נגד העבריין.

כאמור מחשב יכול גם לשמש לביצוע עבירות פליליות נוספות כגון: סחיטה באיומים, התחזות לאחר, הטרדה מינית, החזקה והפצה של חומרי תועבה ועוד…ואין זה משנה אם נעברו פנים אל פנים או באמצעות התכתבות בתכנת מחשב, וואטסאפ וכו'.

במקרה שכזה ניתן אף לחלט את המחשב אשר שימש לביצוע העבירה.

לכן, אם זומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות מחשב ואינטרנט, נכון ורצוי להיוועץ בעורך דין פלילי ומיומן בעבירות בתחום המחשבים, בדיוק בשל הניואנסים הקטנים המצריכים התמחות וידע ספיציפי.  

המשרד שלי הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי לרבות בעבירות מחשב ובעבירות של הונאה מתוחכמת ומתמחה בייצוג נאשמים וחשודים נורמטיביים בהליך הפלילי על כל רבדיו ובמתן יעוץ מקצועי והכנה נכונה לקראת חקירה פלילית וייצוג בבתי המשפט השונים בכל הערכאות.

אני בהחלט מכירה ומבינה את הכאב והחרדה שעוברים על האדם הנורמטיבי שמועד ומסתבך בעולם הפלילי – כרעם ביום בהיר עולמו חרב עליו!  ולכן בחרתי מתוך השקפת עולם לייצג את אותם אנשים טובים אשר מוצאים עצמם בשבר נוראי, לעיתים על לא עוול בכפם, לעיתים מתוך מצוקה. הם בעיניי ראויים לחמלה, לעזרה מקצועית ולהגנה משפטית מעולה. חשוב לזכור – ליווי נכון ומקצועי על ידי עורך דין פלילי ומנוסה כבר בשלבים המוקדמים יכול לחרוץ גורלות. אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן.

אהבתם? שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

הליך משמעתי

מהו דין משמעתי – המסגרת הנורמטיבית? כעקרון, הדין המשמעתי עוסק בהפרת כללים, תקנות או חוקים אשר נהוגים בארגון הספציפי המעסיק את האדם, כך שעבירות דין

קרא/י עוד »
Call Now Button
דילוג לתוכן