עבירות מין – מהי הסכמה חופשית כתנאי לקיום יחסי מין

5
(3)

תוכן עניינים

רכיב הסכמה חופשית בעבירות מין - הקדמה

בשלהי אוגוסט 2020 נרעשה המדינה מאחת מפרשות המין הקשות שארעו. פרשה שנפתחה בעקבות תלונה שהוגשה בתחנת המשטרה באשקלון אודות חשד לאונס ולעבירות מין בקטינה בעת ששהתה בחופשה באילת.

צוות חקירה מיוחד הוקם ובו עשרות חוקרים המיומנים בעבירות מין אשר אספו עדויות רבות, ראיות דיגיטליות ופורנזיות עד שהצליחו לפצח את החקירה והפרקליטות הגישה כתב אישום חמור נגד המעורבים.

נהרות של מילים נכתבו מאז אודות פרשת האונס בה חבורת גברים גסים ואטומים אנסו בזה אחר זה קטינה צעירה בבית מלון באילת. הציבור נחרד כולו מהמעשה המכוער שכל כולו ניצול של צעירה ומשכב עמה כאילו היתה בובת מין אילמת ומשותקת והכיצד התעלמו אלה ממצבה ההכרתי הזועק בו נשללה יכולתה להסכים?

שאלות של חינוך, מוסר ומשפט עלו לדיון ומאמר זה יעסוק בהיבט צר של הסוגיה ובניתוח משפטי של שאלת ההסכמה בעבירות מין על ידי עו"ד עידית רייכרט, עורכת דין לעבירות מין ומומחית בתחום.

זקוקים לייעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

כיצד בחור צעיר ונורמטיבי עלול למצוא את עצמו בקלות חשוד בעבירת אונס?

רבים מקרי האונס שהחלו בדייט מוצלח או במסיבת צעירים בה משתוללים הם וההורמונים שלהם. המוזיקה רועשת וכיפית, האווירה תוססת, יש תחושת שחרור באויר כאילו הכל מותר. האלכוהול זורם כמים אל כוסות המשקה ומשם לדם, החושים מתערפלים, ההגנות יורדות ואיתן גם הבגדים, הוא והיא עוברים להתייחד בפינה חשוכה ומקיימים יחסי מין.

"אם הכל בהסכמה אז מה לא בסדר?" יאמר הבחור להגנתו בחקירה פלילית שתפתח נגדו כעבור מספר ימים בחשד לבעילה תוך ניצול מצב המונע מתן הסמכה חופשית. "היא רצתה, הכל זרם סבבה, אין מצב שהייתי כופה את עצמי עליה", מציין בפני שופטת המעצר אליה הובא לאחר לילה קשה בתא המעצר, לראשונה בחייו.

תלונתה לעומת זאת, תספר כי חושיה התערפלו, ייתכן וסם אונס הוחדר לכוס המשקה ואין היא זוכרת דבר מליל האירוע. משטרת ישראל הפרקליטות ובית המשפט, אם יוגש כתב אישום, יצטרכו להכריע.

מקרה כזה הוא אחד מיני מאות התיקים שהונחו על שולחני במרוצת 22 שנותיי הן כפרקליטה בפרקליטות והן כסנגורית. כל מקרה נבחן לגופו של עניין.
אך השאלה הראשונה אותה נדרש לבדוק כל עורך דין עבירות מין מיומן ומנוסה היא – האם החשוד היה מודע באופן סובייקטיבי להכרתה של האישה או עצם את עיניו לגבי האפשרות כי לא היתה במצב הכרתי שאפשר לה לתת הסכמה חופשית לקיים יחסי מין?

מהו בדיוק ניצול מצב של חוסר הכרה או מצב אחר המונע מתן הסכמה חופשית של אישה או נערה?

כל עורך דין לעבירות מין הבקיא ומיומן בתחום יפנה לחלופה הרביעית בסעיף 345 לחוק העונשין לפיו, אנס הוא מי שבועל אישה כאשר יחסי המין עמה בוצעו "תוך ניצול מצב של חוסר הכרה בו שרויה האישה, או מצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית".

כלומר, די בכך שתישלל יכולתה או מסוגלותה של האישה להבין את הנעשה בגופה ולהסכים לכך. שכרות או סמים הם הדוגמא הקלאסית לכך.
במילים אחרות: כאשר אדם עוצם את עיניו לגבי התנהגות המעידה על הכרה מעורפלת או שמתעלם מהיותה במצב המונע ממנה להסכים ליחסים באופן חופשי ובועל אותה הרי הוא אנס. בדיוק כפי שארע בפרשת האונס באילת.

מהי בדיוק עצימת עיניים?

סעיף 20(ג)(1) לחוק העונשין קובע כי אם מפעם בליבו של אדם חשד בדבר אפשרות לקיומן של נסיבות רואים אותו כאילו היה מודע לקיומן, אם נמנע במכוון מלבררן.

במילים פשוטות: אם אדם חושד, עוד לפני ביצוע המעשה, בדבר קיומן של נסיבות מסויימות שהיה ויתבררו כנכונות מעשיו יהפכו אותו לעבריין, מחובתו לברר ולבדוק היטב את טיב חשדו ואת קיומן של הנסיבות ולהפריכן על מנת שהמעשה יהא חוקי ולגיטימי.

לכן, אם למרות החשד שקינן בלבו נמנע האדם מלבדוק ולבררו הן משום שלא רצה לדעת או משום שהיה לו נח שלא לבדוק (ובכך עצם את עיניו) הרי משמעות הדבר שהשלים עם קיומן של הנסיבות.

הפתרון: יישום כלל אצבע פשוט מאד וכל כך מוסרי ומתבקש – אם יש ספק אין ספק.

ולכן – אם יש לאדם ספק קל באשר להכרתה של האישה ובאשר למידת רצונה ביחסים חובה עליו לברר זאת עמה וכל עוד לא עשה זאת, ונמנע מלהפריך את ספקותיו ייחשב כמי שקיים יחסי מין תוך ניצול מצב המונע התנגדות והרי הוא אנס.

ההתייחסות המשפטית להסכמתה של אישה

כדאי לדעת כי במהלך השנים, עברה דרישת "אי ההסכמה" המהווה יסוד מרכזי בעבירת האונס, גלגולים רבים. הביטוי המשפטי "נגד רצונה" נזנח והוחלף בביטוי "שלא בהסכמתה החופשית". בכך, העניקו בתי המשפט והמחוקק מעמד בכורה לרצון הפנימי של האישה ודחו את התפיסה המיושנת והמעוותת לפיה האישה הינה אובייקט מיני פאסיבי המוחזקת כמסכימה ורק התנגדות נחרצת חיצונית ואקטיבית מצידה תסתור חזקה זו.
לפיכך, כיום על מנת להרשיע בעבירת אונס, אין עוד צורך להראות התנגדותה הפיזית, אלא להיפך, נדרש להוכיח כי האישה הביעה הסכמה באופן מפורש.

לסיכום

כיום הגבול חד וברור- קיום יחסי מין עם אישה מותנה במתן הסכמתה שתהא חופשית ומרצון. אי הסכמתה יכולה להתבטא אמנם במגוון אופנים אך המשותף לכולם הוא אי רצון ביחסים.

ולכן על כל מי שמבקש לקיים יחסים עם אישה החובה לוודא את קיומו של הרצון או העדרו ולא לעצום את עיניו מקיומן של נסיבות המטילות ספק בכך.  ואם אכן יוכח כי קוימו יחסי מין שלא בהסכמה חופשית, הרי שמדובר בעבירת אונס שהיא עבירה פלילית חמורה הגוררת עימה, בדרך כלל, עונשי מאסר כבדים ומשמעותיים.

הגנה טובה תהא לנאשם בעבירת אונס בנסיבות אלה רק אם יוכיח כי לא היה מודע ולא יכול היה לדעת או לנחש כי הסכמת האישה אינה מדעת בשל הכרתה המעורפלת.

בדיוק כפי שארע במקרה של פאדול פועל סודני שהואשם באונס קטינה שנמצאה במיטתו אך זוכה מביצוע המעשה עת הוכיח כי לא הבין ולא יכול היה לדעת שמצבה של הנערה שנכנסה אל מיטתו בזמן שישן אינו כשורה. בית המשפט המחוזי זיכה את הנאשם במקרה הנ"ל מחמת הספק בדבר מודעותו למצבה של המתלוננת אף בחלופה של עצימת עיניים ( תפ"ח 20495-05-12 מחוזי (י-ם)).

ליווי וייצוג בידי עורך דין לעבירות מין פלילי מנוסה – הוא חובה

חקירה במשטרה וניהול אסטרטגיה משפטית חורצת גורלות במיוחד בעבירות מין. ומאחר שהזירה הפלילית עוסקת בדיני נפשות מאמינה עו"ד רייכרט המומחית בייצוג בעבירות מין, שהצלחתכם בה, בדיוק כמו בזירה הרפואית, תלויה בטיב הטיפול ובאיכות המטפל. 

עורך הדין הפלילי שלכם – הוא האסטרטג שלכם, המנוסה, המיומן, הבקיא שאמור להוביל אתכם בבטחה עד לחוף המבטחים, סגירת התיק וטיהור שמכם, מסכמת.

הייחוד של עורכת דין עידית רייכרט - עורכת דין לעבירות מין?

בשנותיה הרבות כתובעת בפרקליטות ובעשור האחרון כסנגורית, טיפלה וייצגה באלפי תיקים, במאות לקוחות בכל סוגי העבירות ובעיקר בעבירות מין, עבירות קטינים ונוער, תיקי סמים, צווארון לבן והמתה עבודתה עבורה שליחות וייעוד לעזור לחלש.

ניסיונה מוכיח בכל פעם מחדש – כי ייעוץ לפני חקירת משטרה וליווי אינטנסיבי שלה הוא דרמטי, מציל נפשות ועשוי להשפיע על ההליך הפלילי ובסבירות מאד גבוהה גם עשוי להביא לסגירת התיק כלא היה.

הסטטיסטיקה במשרדה הוא משרד בוטיק למשפט הפלילי, מדברת בעד עצמה – מעל ל 90% מתיקי החקירה אותם היא מלווה מתחילת דרכם נסגרים כלא היו. החשודים אותם היא מלווה במסירות ובנחישות יכולים לחוש בטחון. כיוצאת המערכת היא מכירה היטב את העבודה, את שיטות החקירה, ולא ניתן להפתיעה.

עידית רייכרט משרד עו"ד – הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית מדויקת ומקצועית לחשודים לקראת חקירה פלילית במשטרה ולנאשמים בהליך הפלילי. לכן, אם נפגעתם או זומנתם לחקירת משטרה (חקירה באזהרה) הנכם מוזמנים לקבל ייעוץ משפטי מקצועי כבר בשלב זה. זו תהיה השקעה נבונה ומשתלמת.

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בחיפה והצפון לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

מה אתה חושב על המאמר?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 3

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אהבתם? שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
חקירה משטרתית - סמכויות שוטרים

שימוע פלילי

מהו שימוע פלילי? שימוע פלילי הוא הליך המאפשר לחשוד הזדמנות להעלות את טיעוניו בפני גוף התביעות (המשטרתית או הפרקליטות) ולנסות לשכנעם מדוע לא יוגש נגדו

קרא/י עוד »
ההליך הפלילי

ההליך הפלילי

ההליך הפלילי – הקדמה רבים מאיתנו סבורים (בטעות) כי ההליך הפלילי שייך רק למשפחות פשע, ארגוני פשיעה ואינו נוגע להם האנשים הנורמטיבים: הרופא, המורה, המהנדס,

קרא/י עוד »