המדריך למגדלי הקנאביס – ייעוץ לפני חיפוש

5
(3)

מגדלים או מעשנים ג'וינט? כדאי שתדעו

צריכת סמים קלים (חשיש, גראס, קנאביס) אינה חוקית למרות הטעות הרווחת בציבור. אמנם מדיניות "אי ההפללה" הופכת את צריכתם, בתנאים מסויימים, לעבירה מנהלית של אזהרה וקנס אבל עדיין יש לזכור: גידול, שימוש וצריכת סמים קלים אינם חוקיים ומהווים עבירה פלילית לכל דבר ועניין.
לכן כדאי שתכירו את עצות הזהב שלי מעין "עזרה ראשונה" לפני כל חקירה פלילית, או עוד קודם בעת חיפוש משטרתי אצלך בבית, ברכב, או בחצר.
אז מה כדאי לך לדעת אם משטרת ישראל מגיעה אליך הביתה ומבקשת לערוך חיפוש?
להלן "מדריך הכיס" שכתבתי, מתוך ניסיון של שנים ארוכות בפרקליטות וכסנגורית בעשור האחרון. אני מבטיחה לכם שאם תנהגו בהתאם להמלצותיי הסיכוי לסגירת התיק, לביטול כתב האישום, או לזיכוי יגדל האופן דרמטי. אז כדאי לדעת היטב.

זקוקים לייעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

שאלה ראשונה – האם יש צו חיפוש?

השאלה הראשונה שצריך לבדוק עם השוטר שזה עתה נקש על דלת הבית או עצר את רכבכם, היא מה מקור הסמכות לביצוע החיפוש? אם ניתן צו של שופט, אזי הוא חייב להציגו בפניכם ואף לתת לכם עותק ממנו. אם החיפוש מתבצע בגלל חשד כזה או אחר שהתעורר בליבו של השוטר כי בבית שלכם או ברכב שלכם מתבצעת עבירה פלילית – הוא חייב לציין זאת בפניכם ודי בכך כדי להכשיר את החיפוש. המלצתי – אל תתנגדו, אל תתקפו, אל תעליבו את השוטרים. הם מבצעים את המוטל עליהם ובעלי סמכות אם תפריעו להם באופן שאינו מידתי אתם עלולים להסתבך בעבירה פלילית נוספת.

שאלה שניה – מה כתוב בצו החיפוש?

אם אכן קיים צו חיפוש החתום בידי שופט, חשוב ביותר שתקראו אותו היטב ובקשו מהשוטר שיפנה אתכם לתנאי החיפוש הכתובים בצו החיפוש, האם הצו חתום על ידי שופט? ומה תוקפו? מה מקום החיפוש המאושר? מיהו מושא החיפוש? מרבית צווי החיפוש מחייבים נוכחות של שני עדים שאינם שוטרים או מושאי החיפוש. צו חיפוש פגום לא יכול להכשיר את החיפוש ותוצרי חיפוש שכזה פסולים ולא יוכלו לשמש כראיה.

שאלה שלישית – האם מותר לי לסרב לחיפוש?

האם מותר לקיים חיפוש במקרים בהם אין צו של שופט?
חיפוש ללא צו של שופט יכול להתקיים בשני תנאים:
1. אם לשוטר יש יסוד סביר לחשד שבמקום כלשהו מתבצעת עבירה (כך למשל שוטר תנועה שעיכב את הרכב לצורך בדיקת רישיונות שגרתית והתעורר בו חשד כי ברכב יש סמים) אזי רשאי הוא לבצע חיפוש מבלי להידרש להסכמתכם ובלבד שקיימות אינדיקציות לחשד שהתעורר בליבו של החשוד (ריח, ניסיונות להסתיר וכו') חובתו של השוטר במקרה שכזה – לתעד את אותן אינדיקציות.
2. במקרה שאין אינדיקציות לקיומו של חשד סביר – חיפוש יכול להתקיים אז רק אם ניתנה "הסכמה מדעת". כלומר על השוטר לבקש את הסכמתכם לחיפוש ולהדגיש בפניכם כי זכותם לסרב וסרובכם לא יפעל לחובתכם. לפי הלכת "בן חיים" ככל שהשוטר לא העניק לכם את זכות הסירוב, הרי החיפוש אינו חוקי ותוצריו פסולים.

שאלה רביעית – האם מותר לי לתעד את החיפוש?

רצוי. כן. חיובי. ברור. לצערי כבר נתקלתי במקרים בהם השוטר "שיפר" את השתלשלות הארועים וערך זיכרון דברים (זכ"ד) שלא תיאר במדוייק את אשר ארע בזמן החיפוש אלא "לפי מיטב זכרונו". בלא תיעוד משלכם יקשה עליכם לתקוף את אמינות הזכ"ד ולהוכיח כי הוא אינו משקף נאמנה את הארוע.

שאלה חמישית – מה משמעות חיפוש לא חוקי?

המשמעות העיקרית היא שתוצרי החיפוש לא יוכלו לשמש כראיה קבילה בבית המשפט. ולכן ובתנאי שלא מסרתם גרסה מפלילה או הודאה ובתקוה שלא הסכמתם מרצונכם ומדעת לחיפוש הסיכוי לזיכוי גדל משמעותית.

שאלה שישית – מתי להתייעץ עם עורך הדין הפלילי שלי?

בשלוש מילים: כמה שיותר מוקדם! זכרו: כל מסירת מידע לשוטר עוד לפני שתחקרו במשטרה, היא "עדות" לכל דבר ועלולה לשמש כנגדכם בהיותה "אמרת חשוד" שתוכשר בהמשך בתור זכ"ד. לכן עצתי החשובה אליכם: התקשרו לעו"ד פלילי מנוסה ומיומן בהקדם האפשרי.

לסיכום

רשמו, שננו, גזרו ושמרו בארנק או בכל מקום את הצ'ק ליסט הבא – הוא עשוי להציל אתכם מתיק פלילי, ולמנוע את הכתמת עתידכם.

אם החיפוש מבוצע עפ"י צו שופט – בקשו עותק מהצו ובדקו אם הצו חוקי: האם הוא חתום? מה תוקפו? על שם מי הצו? מה מקום החיפוש שאושר? האם החיפוש צריך להתבצע בנוכחות שני עדים? וכו' חיפוש בניגוד להוראות הצו פוסל את תוצרי החיפוש = זיכוי.

אם החיפוש מתבצע עפ"י אינדיקציות לקיומו של חשד סביר לביצוע עבירה במקום החיפוש – אין צורך בהסכמתכם אבל ודאו מהן הנסיבות שהובילו לחיפוש והאם הן מצדיקות את החיפוש והחדירה לפרטיותכם.

אם אין אינדיקציה לחשד סביר לביצוע עבירה במקום החיפוש – השוטר חייב לבקש את הסכמתכם ולהדגיש בפניכם שזכותכם לסרב לו ולא יאונה לכם כל רע אם תעמדו על הסירוב. = הסכמה מדעת. ככל שלא הודע לכם על זכות הסירוב = החיפוש לא חוקי = זיכוי.

תעדו את החיפוש מבלי לתקוף או להעליב את מבצעי החיפוש – אחרת תוחשדו בעבירה של העלבת עובד ציבור, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו וכו'

התייעצו עם עורך דין סמים – עורך דין פלילי בעל ידע וותק בייצוג נאשמים בעבירות סמים כמה שיותר מוקדם. אל תמסרו שום גרסה עד לקבלת יעוץ משפטי

איך אני אוכל לסייע לכם ?

יש לי את הידע, המומחיות והניסיון הדרושים להפוך את הקערה על פיה. "ארגז הכלים" המשפטי שלי מהווה יתרון עצום בהליכים פליליים המתחילים כבר בשלבי החקירה הפלילית.
אחרי שנים ארוכות כפרקליטה בכירה בפרקליטות הפכתי לסנגורית בעלת משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי והמינהלי ומתמחה בייצוג חשודים בהליך הפלילי על כל רבדיו החל ממתן יעוץ מקצועי והכנה נכונה לקראת חקירה פלילית, ייצוג בהליך השימוע וייצוג בבתי המשפט השונים בכל הערכאות.
מזה עשור אני מייצגת תאגידים, אישי ציבור, מנכ"לים, אנשי כוחות הבטחון, נפגעי עבירה ובעיקר אנשים נורמטיביים שמעדו והסתבכו בעולם הפלילי.
וכדאי להפנים – ניהול מערכה פלילית אינה אפשרית בידי כל עורך דין, כי אין הזדמנות למקצה שיפורים.
ליווי נכון ומקצועי על ידי עורך דין פלילי ומנוסה כבר בשלבים המוקדמים יכול לחרוץ גורלות. לכן, אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן.
אעשה את כל מה שצריך ברגישות, בדיסקרטיות ובנחישות כדי להחזיר לכם את השקט הנפשי, הביטחון, התקווה ולעשות את הבלתי אפשרי לאפשרי.

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בחיפה והצפון לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

מה אתה חושב על המאמר?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 3

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אהבתם? שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן הן עבירות הנעשות בתחכום רב ומבוצעות על פי רוב על ידי נושאי משרה או בעלי מעמד גבוה בתאגיד, בחברה או במקום העבודה

קרא/י עוד »