הליך משמעתי

5
(2)

מהו דין משמעתי – המסגרת הנורמטיבית?

כעקרון, הדין המשמעתי עוסק בהפרת כללים, תקנות או חוקים אשר נהוגים בארגון הספציפי המעסיק את האדם, כך שעבירות דין משמעתי לעובדי המדינה, עבירות דין משמעתי לאנשי כוחות הביטחון עשויות להיות שונות במהותן מעבירות המשמעת במגזר הפרטי.

הליכי דין משמעתי מתקיימים בניהולם של האנשים אשר הוסמכו לזאת ע"י הארגון, ולרוב, על הסמכויות שמוענקות לשופטים בדיני משמעת יימנו גם סמכויות הענישה, או, לחלופין, הסמכות להמליץ על הענישה. בניגוד להליכים המתבצעים בבית משפט אזרחי רגיל, תוצאות הליכי הדין המשמעתי תהיינה חד משמעיות – זיכוי או ענישה, והעונשים המקובלים על הנאשמים בהליכים מסוג זה עשויים לנוע מהקל (כדוגמת התראה או נזיפה), דרך החמור יותר (כקנס או השעיה) ואף להגיע לפיטורים.

זקוקים ליעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

אלו הליכים משמעתיים קיימים?

כאמור, עבירה משמעתית פירושה פגיעה בכללים או בחוקים שבארגון או במסגרת מסוימת, ולכן, הליכים כאלה מתקיימים בבתי דין שונים ועל פי כוח חוקים שונים. כך, למשל, עבירות דין משמעתי לעובדי המדינה תידונה בשני בתי הדין למשמעת בנציבות שירות המדינה (בירושלים ובחיפה) והם פועלים מכוח חוק שירות המדינה (משמעת), תשכ"ג – 1963. לעומת זאת, הליכים משמעתיים בצה"ל יתרחשו בבתי דין צבאיים בהתאם לחוק השיפוט הצבאי, עבירות משמעת של שוטרים תידונה בבית הדין למשמעת של משטרת ישראל, אשר פועל מכוח חוק המשטרה, התשס"ו – 2006 ותקנות המשטרה (סדרי דין בדיון משמעתי), התשע"ב – 2012, הליכי דין משמעתי של עורכי דין יתרחשו בבתי דין משמעתיים מחוזיים המופעלים על ידי לשכת עורכי הדין בישראל על פי כללי האתיקה של הלשכה וחוקי מדינת ישראל.

ככלל, ניתן לומר, כי בעוד שבמגזר הציבורי מפורטים ומוגדרים עבירות המשמעת והעונשים עליהן בחוק שירות המדינה (משמעת), תשכ"ג-1963 ובחוק הרשויות המקומיות (משמעת), תשל"ח – 1978, בכל הנוגע לעבירות המתרחשות בארגונים במגזר פרטי, מוגדרים הנושאים הללו בהסכמים הקיבוציים המתאימים, כאשר המרכזי בהם הוא ההסכם הקרוי "תקנון עבודה" – אותו הסכם קיבוצי כולל משנת 1962 בין התאחדות בעלי התעשייה לבין ההסתדרות הכללית.

מהם ההבדלים בין הליך משמעתי לבין הליך פלילי?

בדומה להליכי הדין הפלילי, אף בהליכים המשמעתיים זכאים הנאשמים לייצוג, ובמקרים רבים, זכות זו, מאפשרת להם הקלה משמעותית בהליכים עצמם, ואף זיכוי מכל אשמה.

מידע על הזכות של עובדי מדינה לייצוג משפטי ראו במאמרי אודות ייצוג עובדי מדינה במימון המדינה.

כעקרון, העמדת אדם לדין בהליך פלילי אינה מעניקה לו חסינות מפני אפשרות הגשה של כתב אישום משמעתי כלפיו, בשל אותו מקרה בדיוק, מאחר והמדובר בשני הליכים שונים ונפרדים לחלוטין. יתרה מכך, לעיתים, עצם הרשעתו של הנאשם בדין פלילי, מהווה עבירה משמעתית אשר בגינה הוא עלול לעמוד לדין משמעתי ולהיות מפוטר. זוהי עובדה חשובה, לה אינם מודעים נאשמים רבים, כך שחפזונם להגיע להסדר מקל בתיק הפלילי עלול, בהמשך, לחרוץ את דינם לפיטורים הוודאיים.

בנסיבות המתאימות, ניתן להסב את ההליכים מפליליים למשמעתיים, ובדרך זו להשיג שני יתרונות של הדין המשמעתי על הדין הפלילי. היתרון הראשון הוא כי הליך דין משמעתי אינו מותיר כתם במרשם הפלילי של האדם ואינו מוזכר במרשם הקרוי "תעודת יושר". היתרון השני הוא, כי בחלק גדול מהמקרים, אדם שיורשע בעבירת משמעת יוכל להמשיך בעבודתו, אולם אדם אשר הורשע בדין פלילי, לעיתים רחוקות יהיה זכאי לעשות זאת.

מהי החשיבות שבהיוועצות עם עורך דין המתמחה בהליכים משמעתיים?

ליווי, ייעוץ וייצוג של עורך דין פלילי המתמחה בתחום, חשובים בכל מקרה של דין משמעתי, אולם חשובים במיוחד כאשר מדובר על המגזר הציבורי, שבבתי הדין השונים שלו נידונות עבירות המשמעת הנוגעות לתחום הספציפי (בתי הדין למשמעת בנציבות שירות המדינה, בית הדין למשמעת של משטרת ישראל וכן הלאה). זאת בשל שתי סיבות עיקריות. הראשונה היא מיומנותם המקצועית של התובעים בבתי הדין הללו היא למעלה מיכולת התמודדותו של הנאשם הפשוט, והשנייה היא, כי יותר מידי מונח על כף המאזניים, מכדי להסתכן ולסכן זאת בייצוג עצמי.

הניסיון שלי כפרקליטה בעברי הוא שמעניק לי כיום יתרון משמעותי ומומחיות רבה בייצוג וליווי חשודים החל משלב הגשת התלונה ולאורך כל ההליך הפלילי/משמעתי.

כיום הפכתי למשרד המתמחה, בין היתר, בהליכים משמעתיים בייצוג עובדי מדינה, אנשי כוחות הביטחון ומנהלים בסקטור הציבורי.

המשרד שלי הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי ומתמחה בייצוג נאשמים וחשודים נורמטיביים בהליך הפלילי על כל רבדיו לרבות הליכים משמעתיים.

חשוב לזכור – ליווי נכון ומקצועי על ידי עורך דין פלילי ומנוסה כבר בשלבים המוקדמים של ההליך יכול לחרוץ גורלות, אך גם בשלבים מאוחרים כפי שתיארתי במאמר זה. אם מצאתם כי העניין נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן.

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי בחיפה והצפון לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה במשטרה ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

מה אתה חושב על המאמר?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 2

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אהבתם? שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך: