הטרדה מינית במקום העבודה

5
(4)

מהי הטרדה מינית

ראשית נכיר כיצד מוגדרת הטרדה מינית בעבודה.
החוק המגדיר והקובע בעניין זה הוא החוק למניעת הטרדה מינית התשנ"ח – 1998 והתקנות שהותקנו מתוכו. החוק נועד לשנות מציאות חברתית שבה הנורמות הקיימות מושתתות על חוסר שוויון בין המינים ועל נחיתות האישה בדרך כלל ולקבוע נורמות ברורות של אסור ומותר, להציב גבולות ולמנוע מאדם לכפות עצמו על מי שאינו מעוניין בכך ובמיוחד כשהדבר נעשה תוך שימוש לרעה בעמדת הכח.

החוק קובע מהי סביבת עבודה בריאה ונקייה מהטרדה מינית ומגדיר כי הטרדה מינית במקום העבודה היא אחת או יותר מהמקרים הבאים:

  • עבירת סחיטה באיומים כמשמעותה בחוק העונשין כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני.
  • מעשים מגונים כמשמעותם בחוק העונשין.
  • הצעות חוזרות בעלות אופי מיני המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעות (כשהצעות אלה מוצעות תוך ניצול יחסי מרות, תלות, טיפול וכו'. מדובר בעבירה גם אם המוטרד לא הראה למטריד כי הוא אינו מעוניין בהצעותיו).
  • התייחסויות חוזרות המופנות לאדם המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעוניין בהתייחסויות האמורות, (כשהתייחסויות אלה מוצעות תוך ניצול יחסי מרות, תלות, טיפול וכו' מדובר בעבירה גם אם המוטרד לא הראה למטריד כי הוא אינו מעוניין בהתייחסויותיו).
  • התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו לרבות נטייתו המינית.
  • פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם ללא הסכמתו, תוך התמקדות במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו.

משרדי מתמחה בעבירות של הטרדה מינית בעבודה. במקרים הרבים בהם טיפלתי, נתקלתי במגוון רחב של התנהגויות פוגעניות המהוות הטרדה מינית לעיתים חד פעמיות, אך גם חוזרות, ויכולות להתרחש כמעט בכל מקום, בכל גיל. בכל מגזר ובכל מעמד סוציואקונומי. לפעמים נדמה כי אנשים מוצאים במקומות העבודה קרקע פוריה למעשיים מיניים או הטרדות מיניות בשל ה"קלות" והזמינות תוך ניצול פערי גיל, מעמד בעבודה, מרות, חינוך, שירות והשגחה. ובעיקר מתוך בטחון שלא כל נפגעת עבירה תוכל או תרצה להתמודד עם השלכותיה של תלונה על הטרדה מינית בעבודה ולעיתים תעדיף להבליג, לשכוח, להתפטר ממקום העבודה, או "לעבור הלאה".
ימים יגידו אם טוב עשתה נפגעת ההטרדה המינית או אולי דווקא להיפך תמצא עצמה מתמודדת עם השלכות ההטרדה המינית אשר עלולים לפגוע בה בעתיד, בנפשה, ברגשותיה בתפקודה במקומות עבודה אחרים ובחייה האישיים.
לכן מאמר זה עוסק בדרכי ההתמודדות של נפגעת הטרדה מינית בעבודה, בכלים שעומדים לרשותה. אמליץ לכל נפגעת הטרדה מינית לקרוא מאמר זה ולהכיר את זכויותיה ואפשרויות הפעולה שלה.

זקוקים ליעוץ? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

מהם הכלים שעומדים לנפגעת עבירה והטרדה מינית במקום העבודה

כאמור, כאשר הטרדה מינית מתרחשת במקום העבודה על פי רוב נפגעת העבירה תהסס אם לנקוט בפעולה מתוך חשש פן יבולע לה, שמא המטריד שעל פי רוב הוא הדמות הבכירה והחזקה במקום העבודה ובהכרח בעל המרות עליה, יפגע בה, יקפח אותה בדרך מתוחכמת, יפטר אותה וכו. וכך מאות ואלפי נפגעות תקיפה מינית והטרדה מינית בעבודה מעדיפות "לשתוק" ולעבור הלאה.

מקומות העבודה והמעסיקים חשופים לתביעות אזרחיות אם יסתבר שלא אפשרו לנפגעת העבירה לדווח או להתלונן ונתנו יד לתרבות ארגונית קלוקלת. ולכן ובהתאם להוראות החוק במקום עבודה חייב להתקיים מנגנון דיסקרטי לטיפול בתלונות בנושא הטרדה מינית בעבודה. 

להלן אסקור את המסלולים העומדים לרשות נפגעת הטרדה מינית בעבודה:

המסלול הארגוני - הגשת תלונה ודיווח במקום העבודה

המעסיק ימנה ממונה על הטרדה מינית במקום העבודה (מעל 10עובדים בארגון) וככל שניתן ובהעדר מניעה זו צריכה להיות אישה. מחובתה של הממונה על הטרדה מינית בעבודה לעסוק באופן דיסקרטי במניעה ובטיפול בתלונות של הטרדה מינית שארעה בתוך הארגון. וכדאי לדעת: מינוי אחראית על הטרדה מינית במקום העבודה, "מן הפה אל החוץ" באופן טכני פורמאלי ללא הדרכה אינו עונה על דרישות החוק ומדובר בהפרת המעביד את הוראות החוק בדבר מינוי ממונה.

מחובתו של המעסיק לקבוע דרך אפקטיבית להגשת תלונה בשל הטרדה מינית או התנכלות ולבירור התלונה שארעה במקום העבודה. חובת המעביד להביא לידיעת הממונים והעובדים את דבר איסור ההטרדה המינית תוך נקיטת כל האמצעים למניעת מעשי הטרדה מינית במקום העבודה.

המסלול הפלילי - הגשת תלונה במשטרה

ההליך הפלילי נפתח בהגשת תלונה במשטרה, מדובר בהליך מורכב וארוך, והמלצתי הכנה והחמה לא לעבור את הדרך הסיזיפית הזו בלא תמיכה מקצועית משפטית ו/או של מרכזי הסיוע הרלוונטים. בעניין זה ניתן לקרוא בהרחבה במאמרי אודות תלונה במשטרה וליווי נפגעי עבירה.

ההליך הפלילי נפתח בהגשת תלונה במשטרה, מדובר בהליך מורכב וארוך, והמלצתי הכנה והחמה לא לעבור את הדרך הסיזיפית הזו בלא תמיכה מקצועית משפטית ו/או של מרכזי הסיוע הרלוונטים. בעניין זה ניתן לקרוא בהרחבה במאמרי אודות תלונה במשטרה וליווי נפגעי עבירה.

הגשת תביעה נגד הארגון ו/או נגד הפוגע. החוק קובע פיצוי של עד 120,000 ₪ ללא הוכחת נזק על כל מקרה. התביעה מוגשת לביה"ד לעבודה. בעניין זה ניתן לקרוא את מאמרי בנושא.

הגשת תביעה נגד הארגון ו/או נגד הפוגע. החוק קובע פיצוי של עד 120,000 ₪ ללא הוכחת נזק על כל מקרה. התביעה מוגשת לביה"ד לעבודה. בעניין זה ניתן לקרוא את מאמרי בנושא.

המסלול האזרחי - הגשת תביעה אזרחית

הגשת תביעה נגד הארגון ו/או נגד הפוגע. החוק קובע פיצוי של עד 120,000 ₪ ללא הוכחת נזק על כל מקרה. התביעה מוגשת לביה"ד לעבודה. בעניין זה ניתן לקרוא את מאמרי בנושא.

הטרדה מינית במקום העבודה - סיכום

כפי שציינתי קודם לכן – ההתמודדות עם הטרדה מינית במקום העבודה מורכבת בוודאי אם מתלווה לכך הליכי בירור וחשיפה, אישית וחברתית. הסיטואציה אינה נוחה, מטרידה ומפחידה ומצריכה ייעוץ מקצועי מדויק, יצירתי וחכם ורצוי של עורך דין הטרדה מינית מנוסה בתחום.
כדאי לזכור כי הליכי הבירור כרוכים בהצגת הדברים, בהתמודדות עם ומול הפוגע שעל פי רוב הוא האיש החזק בארגון וסביר להניח כי יהא מלווה בעו"ד מטעמו. ולכן המלצתי לא להתמודד לבד עם הזירה המשפטית.
בשנותיי כתובעת בפרקליטות ובשנים האחרונות כעורכת דין פלילית במגזר הפרטי, טיפלתי באלפי תיקים, במאות לקוחות בכל סוגי העבירות ובעיקר בעבירות מין, ובייצוג נפגעי עבירה והטרדה מינית ואני רואה בעבודתי שליחות וייעוד לעזור לנפגעות העבירה ולסייע להם בתמיכה שאינה רק משפטית לעיתים קרובות ורבות היא הרבה מעבר לזה.

עורכת דין פלילית עידית רייכרט - קצת על המשרד שלי

המשרד שלי הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי ומתמחה בייצוג נאשמים וחשודים נורמטיביים בהליך הפלילי על כל רבדיו, במתן יעוץ מקצועי והכנה נכונה לקראת חקירה במשטרה ובליווי נפגעי ונפגעות עבירה והטרדה מינית במקום העבודה.

אני מכירה ומבינה את הכאב והחרדה שעוברים על אדם נורמטיבי שמועד ומסתבך בעולם הפלילי – כרעם ביום בהיר עולמו חרב עליו!

לכן בחרתי מתוך השקפת עולם לייצג את אותם אנשים נורמטיביים ונפגעי עבירה העלולים למצוא עצמם בשבר נוראי, לעיתים על לא עוול בכפם, לעיתים מתוך מצוקה. הראויים לחמלה, לעזרה מקצועית ולהגנה משפטית מעולה. אם מצאתם כי מאמר זה נוגע לכם, אל תהססו להתקשר. אני כאן.

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורכת דין פלילית לגופו של עניין ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת.

מה אתה חושב על המאמר?

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 4

נשמח שתהיה הראשון לדרג את המאמר שלנו

אהבתם? שתפו
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:
עורך דין מעצרים

עורך דין מעצרים

עו"ד מעצרים: מעצר ימים, הצהרת תובע ומעצר עד תום ההליכים – הקדמה שיעור קצר וחשוב מאת עו"ד פלילי על הליכי המעצר במשפט הפלילי שלילת חרותו

קרא/י עוד »

מעצר ימים

בהליך הפלילי ישנם שני סוגי מעצרים: הסוג הראשון – מעצר עד תום ההליכים, עליו שומעים לא מעט בתקשורת. הסוג השני – מעצר ימים, שהינו מעצר

קרא/י עוד »